Sobota, 18. máj 2024

Komu držať palce v prvom kole playoff NHL, aby boli MS v hokeji čo najlepšie?

SITA/AP Photo

Uprostred týždňa sa v Kanade a Amerike rozbehnú boje o Stanley Cup. Šestnásť tímov, ktoré si zaslúžili po 82 zápasoch základnej časti pozvánku do vyraďovacieho turnaja, rozohrá série prvého kola playoff NHL. Ak nemáte vlastný obľúbený klub, komu by ste mali držať palce, aby boli blížiace sa majstrovstvá sveta v Košiciach a Bratislave čo najlepšie?

Slováci Slovákom

Z nášho, rýdzo slovenského pohľadu, sa základná časť skončila asi najlepšie, ako mohla. Obidvaja útočníci, ktorých v NHL ešte máme, tesne nepostúpili. Montreal s Tomášom Tatarom aj Arizona s Richardom Pánikom zostali na deviatych miestach svojich konferencií. Na neúspech v klubovom živote sa obaja reprezentanti budú snažiť zabudnúť v národnom drese na domácich MS.

K obrancom a brankárovi sa dostaneme neskôr.

Východná konferencia

V štyroch sériách tímov Východnej konferencie sa predstaví obhajca Stanley Cupu (Washington Capitals), najlepší klub ročníka (Tampa Bay Lightning), tradičné značky (Pittsburgh Penguins, Toronto Maple Leafs, New York Islanders, Boston Bruins) a Columbus s Carolinou.

Povedzme si na rovinu, hoci by sa nám páčilo mať na modrej čiare v Košiciach Erika Černáka, Tampa Bay jednoducho nemôže v prvom kole vypadnúť. Columbus síce má v bránke Sergeja Bobrovského (37 výhier, 2. v celej lige), tím z Floridy po dominantnej základnej časti patrí aspoň do finále Východnej konferencie.

Séria Bostonu s Torontom by mala a mohla byť najvyrovnanejšou zo všetkých. Na jednej strane máme až tri možné tromfy (Halák, Chára, Cehlárik), v Toronte hrá Marinčin. Faktom je, že keby vypadol Boston už v prvom kole, pre MS by sa uvoľnila hromada veľkých mien. Okrem Slovákov by slinky tiekli Čechom (Pastrňák, Krejčí), aj Kanaďanom (Marchand, Bergeron). Strednej Európe by nevadilo, keby v tesnej sérii postúpilo Toronto.

Washington po skúsenostiach z minulého ročníka, keď sa konečne zbavili stigmy klubu stvoreného pre základnú časť a vyhrali to celé, by nemali mať s Carolinou príliš veľa problémov. Fíni majú v drese Hurricanes dvojicu Aho, Teravainen s vyše 150 kanadskými bodmi v základnej časti a radi ich privítajú v Košiciach. Ovečkin môže MS napriek postupu z prvého kola stále stihnúť.

Poslednú dvojičku, ktorej víťaz narazí na Capitals v druhom kole, tvoria NY Islanders a Pittsburgh. Kluby trénujú poslední dvaja víťazi Stanley Cupu a že vedia, čo robia. Islanders v minulom ročníku dostal najviac gólov zo všetkých, teraz pod Barrym Trotzom (ex-Washington) zo všetkých pre zmenu najmenej. O súpiske Pittsburghu sa netreba rozpisovať, stačí napísať dve mená: Crosby, Malkin. Keby na MS záležalo fanúšikom USA, aj oni by si na turnaji želali zástupcov z Pittsburghu – Phila Kessela (tomu by Košice vedel ukázať brat, ktorý za VSŽ jeden rok hral) a Jakea Guentzela.

Ideálny pavúk realistického fanúšika turnaja IIHF posunul do druhého kola bojov o Stanley Cup Tampu Bay, Toronto, Washington a Islanders.

Západná konferencia

Na Západe sa už základná časť skončila pre potreby MS dosť dobre. Stačí, že nepostúpil Edmonton. Andrej Sekera sa už ohlásil Šatanovi, Nemcom sadá do lietadla Dreiseitl (50 gólov, 105 bodov !), aj Kanaďan Connor McDavid mal ďalšiu šialenú sezónu (41+75). Kto z ôsmich postúpivších má lepší potenciál pre majstrovstvá

V časti pavúka, kde sú favoritmi Nashville a Winnipeg, to bude vyrovnané a asi nebude až tak záležať, kto postúpi. Ak vypadnú najvyššie nasadení dvaja, potešia sa Švédi (Forsberg, Arvidsson, Ekholm), Švajčiari (Josi, Fiala), Američania (Wheeler, Connor, Trouba, Byfuglien), Fíni (Laine) aj Dáni (Ehlers). Vypadnutie St. Louis alebo Dallasu by potešilo Rusov (Tarasenko, Radulov), či Čechov (Faksa, Polák).

Na opačnej strane je najvyššie Calgary. Flames odohrali takú parádnu základnú časť, že by Colorado nemalo mať v prvom kole nárok napriek tomu, že ide o playoff o Stanley Cup. V ňom sa môže stať všetko. Hráči Avalanche by ale mohli výrazne posilniť viacero účastníkov MS. McKinnon Kanadu, Landeskog so Soderbergom Švédov, Rantanen Fínov.

Vegas po roku znovu nastúpi v playoff proti San Jose Sharks. Ak tentokrát vypadne, voľnými pre MS sa stanú Američania so slovenskými koreňmi (Stastny, Tuch), Francúz (Bellemare), Čech (Nosek), Švéd (Karlsson) a kopa Kanaďanov (Marchessault, Smith, Eakin,…). Ak vypadnú Sharks, do Košíc môžu priletieť bradatí Burns s Thorntonom a Couture pre Kanadu, Pavelski do dresu USA a ešte aj Česi by si mohli polepšiť až o trojicu vedenú Hertlom. Švajčiari by radi Meiera, dal 30 gólov v základnej časti.

Na Západe sa ku Calgary môže pridať do druhého kola vlastne ktokoľvek a pre potreby šampionátu sa uvoľní plno výborných hráčov. My v druhom kole vidíme Nashville, Winnipeg, Calgary a Vegas.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Tipos.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera