Štvrtok, 23. máj 2024

Konečne máme talenty, no nemáme šancu si ich vychutnať

Foto: Jakub Homoľa

Vedeli ste, že práve dnes mali vyvrcholiť Majstrovstvá sveta juniorov? Meno nového šampióna sa však nedozvieme, nakoľko organizátori podujatia podali horší výkon ako hráči Rakúska pri prehre 2:11 s Kanadou.

Connor Bedard v spomínanom zápase strelil 4 góly a bol pritom mladší ako Wayne Gretzky, čím prekonal jeho zápis. Ale len na chvíľu, lebo MS juniorov boli zrušené a štatistiky z nich budú s veľkou pravdepodobnosťou vymazané.

Okrem Bedarda a ostatných hráčov na zrušenie doplatil aj slovenský fanúšik, pre ktorého nakoniec nebola najväčším sklamaním nízko osadená kamera na štadióne v Red Deere.

Organizátori svoj zápas prehrali

Kým predchádzajúci turnaj zorganizovali Kanaďania v prísnej bubline, tentoraz im asi došla zmes do bublifuku, nakoľko neurobili žiadne bubliny. Hokejisti boli ubytovaní v hoteli, kde mala prístup verejnosť a dokonca sa tam chystala svadba. Mysleli si, že omikron porazia testovaním na dennej báze, no bola to v konečnom dôsledku zle nastavená taktika a zápas s vírusom prehrali. Nepomohol ani javorový sirup, MS juniorov boli po prvýkrát v histórii zrušené.

Prezident IIHF prišiel s nápadom zorganizovať turnaj znova, konkrétne v júni alebo júli, no možno tým chcel iba upokojiť situáciu, keďže tá kritika by po fatálnom zlyhaní v organizácii bola zrejme ešte tvrdšia. Momentálne si len málokto dokáže predstaviť, že by vzhľadom na nabitý kalendár a povinnosti hráčov bolo možné akciu uskutočniť v navrhovanom termíne. Hráči ročníka 2002 zavŕšili svoje prekliatie, keď po MS 18-ročných prišli aj o druhý vrchol mládežníckej kariéry.

Bolo otázkou času, kedy by sa dostavili výsledky

Hoci sme pred šampionátom v článku ,,Čo čakať od Slovákov na MS juniorov tlmili očakávania, hlavne vzhľadom k veku a kvalitám súperov, naši hráči herne potvrdzovali svoju výnimočnosť. Prvý zápas sme síce s úradujúcimi šampiónmi z USA prehrali 2:3, ale okrem nepochopiteľného výpadku v 2. tretine sme s nimi držali krok. Proti Švédom sa na tomto fóre zvyčajne väčšinu zápasu vozíme na kolotočoch, no tentoraz bol obraz hry diametrálne odlišný, keď sme ich prestrieľali o 21 striel.

Vzhľadom na predvedenú hru a herný progres bolo len otázkou času, kedy by sa dostavili aj výsledky. Naši hráči predvádzali hokej na úrovni svetovej špičky, čo sme medzi juniormi minimálne 10 rokov nevideli, ak vôbec niekedy. V roku 2015 sme síce vyhrali bronz, no kto to pozorne sledoval si určite všimol, že to bolo zásluhou nadľudského výkonu Denisa Godlu v kombinácii s genialitou Martina Réwaya a úspešnom znechucovaní hry súperovi.

Medailu nám vtedy na krk zavesilo skvelé dodržovanie taktiky, bojovnosť a tímový duch, keďže naši hráči vtedy v hokejových zručnostiach neprevyšovali svojich protivníkov a to je hlavný dôvod, prečo si neskôr len traja z nich zahrali v NHL.

Slovenský Dream Team

Dlho sa hovorí, že ročník 2004 je výnimočný a na našu radosť to neustále potvrdzuje. Podľa prognóz budú z neho až traja hráči draftovaní do NHL v 1. kole (Nemec, Slafkovský a Mešár), čo sa stalo naposledy presne NIKDY. Doteraz sme nemali ročník, ktorý by mal troch juniorov so skills na prvé kolo draftu. V kombinácii s ročníkom 2002 to bola skvelá príležitosť prekvapiť hokejový svet a zabojovať o tie najvyššie méty.

Väčšinou tréner dvadsiatky začína spoznávať hráčov pár týždňov pred turnajom, no tentoraz sme tam mali zhodou okolností trénera, ktorý chalanov dokonale poznal a mal s nimi možnosť pracovať nielen tento rok. Brankár Šimon Latkóczy si skvele načasoval formu a v bráne pôsobil dojmom, že s ním môžeme poraziť kohokoľvek. Okrem neho sme mali z ročníka 2002, pre ktorý to bola posledná šanca hrať tento turnaj, ešte ďalších 12 hráčov.

Budúci rok nám bude chýbať brankár Látkoczyho kvalít, strelec Chromiakovho kalibru, kapitán Kňažkovho formátu, herná vyspelosť Jedličku či kvalitný two-way center Myklukha, ktorý vyhral snáď každé dôležité buly. To sú hráči, ktorých z ročníka 2003 nebudeme mať kým nahradiť. Teoreticky kvôli povinnostiam v NHL nám môžu chýbať aj Nemec so Slafkovským, podobne ako teraz Nemcom chýbali Stützle a Peterka.

Talenty si veľmi neužijeme

Zrušenie MS juniorov mrzí o to viac, že sme mali šancu vidieť v akcii tím, aký sme doteraz nemali a možno mať už ani nebudeme. Navyše naše najväčšie talenty si nebudeme môcť v najlepšej svetovej konkurencii vychutnať ani na MS 18-ročných, keďže kvôli pandémii dvakrát prišli o šancu vybojovať si postup späť medzi elitu a tak sme stále utopení v nižšej kategórii. Konečne sme sa dočkali talentov na svetovej úrovni, ale nemáme šancu ich spolu sledovať bojovať o cenné kovy na MS. Snáď to chalanov namotivuje a budú nám neskôr robiť radosť aspoň v seniorskej reprezentácii.

Teoreticky medailové karty by sme mohli miešať aj na MS juniorov 2024, kde budú nosné ročníky 2004 a 2005, avšak je tam veľká šanca, že minimálne Nemec, Slafkovský a Dvorský nebudú pre tento turnaj uvoľnení. Potom s ďalšími ročníkmi to do budúcna nevyzerá ružovo, pritom ročník 2007 sa javil podobne kvalitný ako 2004, nanešťastie vládne opatrenia obrali týchto hráčov o šancu trénovať, hrať zápasy a napredovať, čo bude takmer nemožné dobehnúť.

To mrzí ešte viac ako zrušené MS juniorov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera