Zrejme najväčší trejd histórie NHL sa odohral 9. augusta 1988. V ten deň bol Wayne Gretzky vymenený z Edmontonu do Los Angeles. Jednalo sa o obrovskú výmenu pričom do Kalifornie sa sťahovali traja hráči Oilers, opačným smerom dvaja hráči Kings, tri draftové voľby, plus 15 miliónov na drevo (cash). Solídny základ pre výmenný rodokmeň, ktorý sa môže vetviť roky. Roky rokúce.
Pred pár dňami som zachytil informáciu, že po 34 rokoch sa posledný článok tejto výmeny v rámci NHL uzavrel, keď Nelson Nogier podpísal v Kremeľskej Hokejovej Lige, konkrétne v Baryse Nur-Sultan Astana. Podľa toho by už ani jeden „potomok“ výmeny Wayna Gretzkeho nemal korčuľovať v Najlepšej Hokejovej Lige. Je to ale pravda?
Tento článok bude o pohyboch.
„The Trade“
Gretzkeho výmena je označovaná ako „THE TRADE“, určitý člen pribudol z dôvodu dodania vážnosti. Každý jeden hokejista počul o Gretzkom a jeho výmena je takou zásadnou, že nevedieť o nej a zaujímať sa o hokej je ako hrešiť v kostole. Oilers trpiaci finančnými problémami sa odhodlali k radikálnemu riešeniu a vymenili hráča, ktorý mal dovtedy priemer 185 bodov na sezónu. Iba v jednej nemal 100 asistencií a ako jediný dokázal zapísať 200 bodov za sezónu. Štyrikrát. Gretzky nebol iná liga, on bol úplne iný šport.
Primárne výmena ovplyvnila Kings a Oilers, ich hráčov a ich budúcnosť. Wayne, Mike Krishelnyski a Marty McSorley opustili Oilers výmenou za 1. kolá draftov 1989 (Jason Miler), 1991 (Martin Ručinský), 1993 (Nick Stajduhar), cash, Martina Gelinasa a Jimmyho Carsona. To znamená, že na začiatku rodokmeňa je osem okienok, ktoré sa ďalej rozvíjajú. Ak sa hráč z jedného z nich ďalej posúva, trejd stále žije a ovplyvňuje budúcnosť.
Celkovo vychádza, že výmena ovplyvnila doteraz 24 klubov NHL. Pritom v čase, keď sa uskutočnila, bolo mužstiev v lige iba 21.
Ako funguje strom
Pre ozrejmenie ako taký strom funguje uvediem iba jeden príklad, a to samotného Gretzkeho.
Po roku 1988 bol Wayne vo februári 1996 vymenený ešte raz a naposledy. Do St. Louis Blues za Craiga Johnsona, Patricea Tardifa, Romana Vopata, 5. kolo draftu 1996 (Peter Hogan) a 1. kolo draftu 1997 (Matt Zultek). Tu sa jeho línia končí. Spolu s ním aj Craig Johnson, Patrice Tardiff, Matt Zulter a Peter Hogan.
Roman Vopat a 6. kolo draftu 1999 (Martin Prusek) boli vymenení za Erica Lacroixa do Colorada. Potom aj s Prusekom o 12 dní do Philadephie za Cama Rusella, aby o sedem dní išiel Vopat späť do Chicaga za Mika Maneluka. Can Russell, Martin Prusek, Mike Maneluk už potom trejdovaní neboli.
Ostáva Eric Lacroix. Ten išiel v roku 1999 za Seana Prongera do New Yorku Rangers a za Colina Forbesa o dva roky na to do Ottawy. Pronger sa presúval až z Columbusu v roku 2003 do Vancouveru za Komarninskiho. Zenithom Komarninskim sa táto vetva končí. Colin Forbes pre istotu z Caroliny zamieril do Washingtonu za Stephena Peata. Toto bola posledná existujúca výmena vo vetve Wayne Gretzky.
Výmena z roku 1996 ovplyvnila 13 hráčov a trvala desať rokov, do roku 2006. Vtedy Colin Forbes odohral posledných deväť zápasov za Capitals. A to je jedna vetva. Z ôsmych!
Jediný, kto to historikom uľahčil, bol Nick Stajduhar, ktorý stihol v NHL dva zápasy a nebol nikam vymenený.
Slovenská stopa
Súčasťou trejdu sa postupom rokov stali aj slovenskí hokejisti. Našiel som konkrétne dva slovenské pasy. Pôjdeme pekne od začiatku, takže porosím zapnúť analytickú časť mozgu.
Prvý príbeh sa začína pri mene Jimmy Carson. Toho získal Edmonton, aby ho o 15 mesiacov poslal do Detroitu v spoločnej výmene aj s Joeom Murphym. Bývalú draftovú jednotku následne v roku 1993 poslali do Chicaga za Igora Kravchuka a Deana McAmmonda. Edmonton menil Kravchuka spolu s Kenom Suttonom za Jeffa Nortona a Donalda Dufresnea zo St. Louis. Oilers Nortona poslali v roku 1997 do Tampy za Drewa Bannistera a draft 1997, 6. kolo (Peter Sarno). Drew Bannister išiel do Anaheimu o rok neskôr za Bobbyho Dollasa. Drew Bannister zakotvil v Tampe výmenou za draft v 5. kole 2000. A Anaheim si vybral Petra Podhradského. Voilá!, trvalo to šesť trejdov a prišlo aj na Slováka.
Druhý príbeh je vo vetve Marty McSorley. To to začína byť celkom komplikované. Držte si klobúky.
Takže: 27. august 1993, McSorley ide do Pittsburghu za McEacherna. 15. február 1994 – McSorley a Paek idú do Kings za McEacherna a Sandstroma. 14. marec 1996 McSorley, Kurri, Churla idú do Rangers za Ferrara, Lafayetta, Laperriera, Norstroma a 4. kolo draftu 1997 (Sean Blanchard). Norstrom si v roku 2007 balí kufre, spolu s Konstantinom Pushkarevom, 3. a 4. kolom draftu 2007 (Sergei Korstin, Maksim Mayorov). Mieria do Dallasu, Kings získavajú Johana Franssona, Jaroslava Modrého, 2. a 3. kolo draftu 2007 (Oskar Moller a Bryan Cameron) a 1. kolo draftu 2008 číslo 28 (Viktor Tichonov). Tichonov, 1. kolo draftu 2008, číslo 17 (Jake Gardiner), 1. kolo draftu číslo 12 (Tyler Myers), 1. kolo draftu 2008 (Colten Teubert) a 3. kolo draftu 2009 (Ryan Howse) boli súčasťou tripartitnej výmeny medzi Buffalo, Anaheimom a Kings. Teuberta vytiahli Kings, Myersa (Sabres), Gardinera (Ducks), Tichonova ešte stihli vymeniť do Arizony. 3. kolo 2009, ktorým bol nakoniec Ryan Howse mali pôvodne Los Angeles, potom Buffalo a nakoniec ťahali Flames. Tí ho získali za pozíciu číslo 84 v tom istom kole, čo bol Nicolas Deslauriers (tu som to musel podstatne zjednodušiť, keďže do výmeny boli zapletení aj New Jersey Devils). Deslauriers a Hudson Fasching išli v roku 2014 do Buffala výmenou za 2. kolo 2014 (Alex Lintuniemi), Braydena McNabba, 2. kolo 2015 (Erik Černák). A máme zhodu. Od Gretzkeho k Černákovi je to presne šťastná sedmička. Uff!
Je nesmierne zaujímavé ako veľký trejd ovplyvňuje dianie v NHL ešte 30 rokov potom.
Záver: Žije The trade dodnes?
Erik Černák je dôkazom, že áno. Potomkovia trejdu hrajú v lige dodnes. Okrem vyššie spomínaných som našiel ešte Milana Lucica. Po vetve 1. kolo draftu 1989 sa prepracovaním cez deväť výmen, v ktorých sa objavili mená ako Raffi Torres, Janne Niinimaa, Mike Grier, Curtis Joseph, Shayne Corson, Vincent Damphousse, Glenn Anderson, Grant Fuhr, Scott Mellanby a Jarri Kurri, dostaneme k draftu číslo 50 v roku 2006, z čoho sa vykľul Milan Lucic.
Môj odhad: Tento trejd bude mať svojich potomkov v lige ešte 45-50 rokov.
Úplný záver
Je nutné dodať, že sťahovanie Gretzkeho z Kanady do Kalifornie otvorilo hokejový trh na juhu USA. Takže San José, Anaheim, Dallas, Florida, Carolina, Tampa Bay, Nashville prosíme poďakovať. Arizona nemusí.
Komentáre