Piatok, 19. apríl 2024

Ktorí Slováci prišli o dorastenecký šampionát aj draft a zdolal by tím s Nemcom a Slafkovským Čechov?

Filip Strela Filip Strela 05.05.2021
Foto: Jakub Homoľa

V alternatívnej histórii, kde slovenská reprezentácia do 18 rokov nezlyhá ako prihlasovací systém na očkovanie po prvom nápore hackerov-dôchodcov, sa v roku 2019 udrží v elitnej divízii. Hrá v nej dodnes – alebo aspoň dovčera, kedy vypadla vo štvrťfinále práve prebiehajúcich MS. Pozreli sme sa, ako sa na nich osemnástke mohlo dariť.

Cieľom článku nie je len klasické šampionátové kalkulovanie, hoci už sa blížia seniorské MS, čiže treba chystať a trénovať postupové kalkulačky. Chceme predstaviť mená, ktoré čoskoro uvidíme v reprezentácii do 20 rokov či medzi mužmi.

Kam na MS U18 so Slovákmi?

Existuje viacero možností.

1) Ak by Čachovci v roku 2019 neprehrali s Lotyšskom, zaujali by ich miesto v A-skupine, ktorá by obsahovala Kanadu, Švédsko, Bielorusko a Švajčiarsko.

Nevýrazných Švajčiarov by náš výber zdolal, ďalej by ich čakala Kanada. Napriek azylu pre Brandta Clarkea asi nemôžeme čakať zhovievavosť, preto treba rátať s prehrou. Ďalej duel s Bieloruskom – Lukašenkovej hračke vyrastá silná generácia, na slovenskú však nemá. Posledný duel so Švédskom by slovenských fanúšikov nepotešil.

Dve víťazstvá v základnej skupine, to sme tu dlho nemali. Vo štvrťfinále by tím Ivana Feneša čakalo Rusko, kde by Slováci zistili, kto je top prospekt pre draft 2023.

2) V druhom scenári zvládli Slováci boj o záchranu v roku 2019, miesto v skupine si vymenili so Švajčiarskom. Namiesto neutralistov by nastúpili s Lotyšmi, ešte horším tímom. Inak by sa veľa nezmenilo.

3) Tretí scenár je zaujímavý. Predstavme si, že by Slováci aj napriek pandemickej situácii vlani postúpili z Béčka (pardon, už A-skupiny I. divízie). Nahradili by Nemecko, ktoré vlani postihla neopísateľná kríza a zostúpili. Slovensko by sa preto predstavilo v B-skupine smrti: USA, Rusko, Fínsko, Česko.

S kým by sa mladí Slováci mohli rovnať? Prví traja favoriti sú nad ich sily, zaujímavá je však konfrontácia s Českom. Naši reprezentanti s nimi odohrali štyri prípravné zápasy, z ktorých tri prehrali. Česká forma gradovala s prichádzajúcim šampionátom, Ivanovi Fenešovi však stále chýbalo niekoľko rozdielových hráčov. Preto si myslíme, že tím s Jurajom Slafkovským by predviedol heroický výkon a… tesne prehral. V následnom boji o záchranu by však Slováci poslali do nižšej divízie Lotyšov.

Je nesmierna škoda, že talentovaná generácia prišla o šancu ukázať sa na šampionáte. Výborné výkony by im zvýšili draftový kredit aj povedomie o mladých Slovákoch. Vidno to na príklade Bieloruska, kde si k draftu výrazne pomohli šesťgólový Danila Klimovič aj strelec Chromiakovského gólu Dmitrij Kuzmin. Takto sa musia pretĺkať nižšou divíziou, okrem našej fikcie.

No a kto nás na alternatívnom šampionáte reprezentoval? Tímy mohli do miest Frisco (áno, ako ten cider) a Plano vyslať dvadsaťpäť hráčov. Väčšina zvolila formát 3-8-14, rovnako aj my.

Brankári

RASTISLAV ELIAŠ (2004)

Predpokladanou brankárskou jednotkou je Rastislav Eliaš (áno, krátke a). Sedemnásťročný Košičan strávil sezónu v projekte osemnástky, štatisticky sa mu darilo lepšie než Matejovi Marinovovi. Rodáka z maďarskej Nyíregiházy si v minuloročnom drafte vybrali Green Bay Gamblers z USHL, časom by chcel chytať na univerzite. Preto nenastúpil v prvom tíme HC Košice (nie, že by ho to malo nejako veľmi trápiť).

MATEJ MARINOV (2003)

Štvrtinový Bulhar naskočil aj do Tipos Extraligy, kde sa stal ôsmym najmladším brankárom v histórii. Osem gólov za 83 minút nie je veľmi vydarená bilancia, ale získal neoceniteľné skúsenosti (v Knihe klišé doplňte podľa vlastného výberu visiacim Damoklovým mečom, čvirikajúcimi vrabcami, alebo tým, že hokej/futbal/šípky/vodné pólo/discgolf dnes už vie hrať každý). Marinov dochytal po návrate do projektu sezónu v Leviciach.

SAMUEL URBAN (2005)

Na pozíciu tretieho brankára bolo kandidátov viac, nakoniec ju získal 16-ročný Samuel Urban, rovnako z projektu SR 18. V tíme majú zastúpenie tri ročníky, čo dáva dobrú perspektívu do budúcnosti.

Zaslúžia si spomenúť: Daniel Ďuris, Filip Kubiridžák (obaja 2003)

Obrancovia

ŠIMON BEČÁR (2003)

Z „Pekla v oblakoch“ (© Hokej Slovakia) sa 18-ročný obranca vrátil na zem a do národného tímu. Trenčiansky rodák sa na MS U20 nepríjemne zranil, doslova sa napichol na hokejku a trpel vnútorným krvácaním do steny dvanástnika, čo mu znemožňovalo prijímať potravu. Našťastie po pauze dohral sezónu. Aj Bečár má univerzitné ambície, ako prvýkrát priznal pre Denník Šport. Šikovný defenzívny obranca, ktorý v dvadsiatke tvorí zohratú dvojicu so Samuelom Kňažkom, strávi budúci rok na americkej strednej škole.

ŠIMON GROCH (2003)

Urastenému zadákovi tesne ušla miestenka na juniorské MS, hoci s tímom letel do Edmontonu. Nakoniec si užil len samotku na izbe, pohľad na mrakodrapy a stavenisko. Groch strávil posledné roky v Česku, začiatkom roka zamieril do projektu. V obrane je platný obojsmernou a fyzickou hrou.

MICHAL KAPIČÁK (2003)

Kapičák bol jedným z vyvolených, ktorých si po výpredaji vybral do tímu Liptovský Mikuláš. Vďaka tomu mohol v Buffale Tipos Extraligy zažiť najvyššiu súťaž. Nedarilo sa mu vôbec zle, v šiestich zápasoch si pripísal dve asistencie.

JOZEF VILIAM KMEC (2004)

Pri nedostatku pravákov dostáva šancu vysoký Jozef Viliam Kmec, ktorý zastupuje ročník 2004. Košičan patrí medzi najnádejnejších obrancov z daného ročníka, ak chcú Oceliari potvrdiť slová o dávaní šance mladým, mohli by ho skúsiť v A-tíme.

ŠIMON NEMEC (2004)

Prvý z dvojice hráčov, ktorý by slovenskou účasťou na MS U18 prišiel o debut v národnom tíme. Druhý najmladší reprezentant v histórii (17 rokov v 65 dní) momentálne udivuje v prvom páre s Marekom TurboĎalogom. Pri podobných výkonoch by sa mu nemala ujsť nominácia na šampionát v Rige. Na dorasteneckých majstrovstvách sveta by si obranca s najväčším ofenzívnym talentom od Ľubomíra Višňovského zrejme so súpermi robil, čo chcel.

Mimochodom, nesmieme zabudnúť na tradičný zoznam článkov, kde sa o Nemcovi dozviete viac. Stále rastie, rovnako ako nepopularita Igora Matoviča.

SAMUEL SOCHA (2003)

Podobný prípad ako Marinov – sezónu si rozdelil na projekt, Nitru a Levice. Socha je zadák schopný v defenzívnej činnosti, v budúcom ročníku by mal dostať viac šancí v nitrianskom áčku.

MAXIM ŠTRBÁK (2005)

Syn Martina Štrbáka sa podobne ako otec rozvíjal vo Fínsku a dnes je na Slovensku. Odskočil si do projektu osemnástky, kde sa mu ako jednému z najmladších hráčov vôbec nedarilo zle. Štrbák junior je šikovný obranca, ktorý dobre vyváža puk a schopne podporuje ofenzívu. Ako hráč ročníka 2005 nemusí byť bez šance na draft.

BORIS ŽABKA (2004)

Rolu enforcera zaujme nebojácny Boris Žabka, ktorý sa štýlom hry podobá na otca, nového asistenta pri seniorskej reprezentácii. „Žaba“ je tvrdý zadák, ktorý sa vyžíva v osobných súbojoch.

Zaslúžia si spomenúť: Šimon Miklovič (2003), Luca Krakovský, Marián Moško (obaja 2004), Leo Eperješi, Jakub Chromiak (obaja 2005).

Útočníci

RÓBERT BAČO (2003)

Urastený power forward, ktorý pôsobí v českých Karlových Varoch. Odohral aj jeden zápas extraligy, v ktorom bodoval, ako jeden z najmladších Slovákov.

Bačovi len tesne ušla nominácia na záverečný turnaj MS U20 v Edmontone.  Do mužstva prispieva výbornou fyzickou hrou.

TIM DANIELČÁK (2003)

Jedno z pozitívnych prekvapení sezóny v projekte. Kežmarčan Danielčák nastrieľal 11 gólov v 28 zápasoch a po Servácovi Petrovskom sa stal druhým najlepším strelcom. Pozornosti médií však celkom uniká. Danielčák je agilný útočník, ktorý by mohol zaujať miesto v nižších útokoch výberu.

JAKUB DEMEK (2003)

Ďalšia z košických nádejí. Demek odohral v sezóne 12 tiposextraligových stretnutí. Pripísal si dve asistencie, keďže nastúpil v elitnom útoku s virtuózmi, ktorí majú dokopy hokejové IQ 400 – Michalom Chovanom a Martinom Réwayom. Demek je vysoký a silný útočník so šikovnými rukami, miesto v košickom áčku si jednoznačne zaslúži.

DALIBOR DVORSKÝ (2005)

Meno Dali Dvorský síce poznal zrejme každý, kto sa zaujímal o mládežnícky hokej, Dvorský sa však svojimi výkonmi rád pripomenul aj ostatným. Najmladší strelec v histórii Tipos Extraligy (15 rokov, 7 mesiacov a 18 dní) zažil na svoj vek výborný ročník, debutoval aj v dvadsiatke, kde skóroval hneď v prvej tretine. Potichu, ale môže byť ešte lepší než trojhlavý drak dvetisícštvoriek – Slafkovský, Nemec, Mešár.

ĽUBOMÍR KUPČO (2003)

Kupčo má podobnú kariéru ako Róbert Bačo – už pár rokov trávi v Česku, kde túto sezónu zažil debut v extralige, ako darček na osemnáste narodeniny. Krídlo z Košíc odohralo v ročníku aj štyri zápasy v osemnástke.

ONDREJ MOLNÁR (2005)

Obeť pôvodného hype-u, ktorý neskôr pripadol Daliborovi Dvorskému. Molnár sa stal na začiatku ročníka tretím najmladším hráčom Tipos Extraligy (15 rokov, 9 mesiacov, 19 dní). Otravovanie novinárov, kedy dá Molnár konečne gól a prekoná Mariána Gáboríka, však vyšlo naprázdno. V budúcom ročníku by však mal zaujať pevné miesto v útoku extraligovej Nitry.

LIBOR NEMEC (2003)

Juniorský majster Fínska začal sezónu v tíme Lukka Rauma do 18 rokov, postupne sa však presadil o kategóriu vyššie. Klubu pomohol k finálovému triumfu (hoci doň postúpili administratívne, lebo TPS Turku vyradilo konanie lokálnych autorít a hygieny). Produkt Akadémie Zdena Cígera je ďalší zo zoznamu urastených krídel, ktorí dokážu rozdať hit (to je zrážka s protihráčom, © Denník N) a zároveň majú šikovné ruky.

SERVÁC PETROVSKÝ (2004)

Hľadanie podobne šikovného Pankráca a Bonifáca pokračuje, ale Servác rozhodne nesklamal. Nadaný strelec s prirodzeným inštinktom je na Slovensku vzácny ako politik schopný sebareflexie, čo robí z Petrovského ešte cennejšieho hráča. Hokejovo vyrastal v Třinci, počas sezóny sa však vrátil do projektu SR 18, kde sa center stal najproduktívnejším hráčom (32 bodov) aj najlepším strelcom (18 gólov).

PETER REPČÍK (2004)

Ak tieto riadky číta niekto z HC Košice, má ďalšieho kandidáta na prvý tím. Repčík je obojsmerne kvalitný útočník, ktorý dokáže hrať v oslabení aj strieľať góly. V sezóne zaznamenal zaujímavý hetrik – za gól v presilovke, oslabení aj rovnovážnom stave.

JURAJ SLAFKOVSKÝ (2004)

Mediálny priestor si pred dvomi týždňami zaslúžene vykradol Juraj Slafkovský, ktorý sa stal najmladším hráčom aj strelcom seniorského národného tímu. Na „osemnástkach“ by bol hlavnou útočnou zbraňou a šikanoval hobitov zo súperových tímov svojimi kilogramami. Zároveň má však nesmierne ofenzívne kvality.

A čo je zo všetkého najdôležitejšie, na hlavnom skautingovom nástroji slovenských odborníkov – stránky Elite Prospects s chýbajúcimi a nekorektnými údajmi, je opäť medzi Top prospektami.

Viac sa o rozumnom Košičanovi dozviete tu:

MARKUS SUCHÝ (2004)

Defenzívne kvalitný útočník, ideálny na pozíciu štvrtého centra. Syn Radoslava Suchého pôvodne začal v popradskej juniorke, neskôr pribudol do projektu.

ADAM SÝKORA (2004)

Nitrianska motorová myš – Adam Sýkora patrí medzi najnižších hráčov, ale svojou energiou a pohybom zaujal trénera Nitry Antonína Stavjaňu. Nakoniec v Tipos Extralige odohral 15 zápasov so ziskom dvoch asistencií. V budúcom ročníku by mal medzi Corgoňmi dostať väčšiu príležitosť.

MAREK ŠRAMATY (2003)

A zase Nitra… aj Marek Šramaty sa dostal do áčka, nastúpil však iba v štyroch zápasoch. V projekte však patril medzi najproduktívnejších hráčov a lídrov. Univerzál použiteľný aj v nižších útokoch.

ADAM ŽLNKA (2004)

Rýchly detviansky rodák mizne súperom rýchlejšie ako obsah fľaše Róberta Ľuptáka. Mladé krídlo vytvorilo v projekte výbornú dvojičku so Servácom Petrovským, čo by mohli ukázať aj na šampionáte. Jedna z najtalentovanejších dvetisícštvoriek má šancu aj na draft, ale ešte nie je jasné, kde strávi budúci rok. Spomínal sa záujem z kanadských junioriek či Fínska, kolega Peter Vretenička by ho rád videl v Tipos Extralige.

Zaslúžia si spomenúť: Alex Géci, Kevin Horváth, Antonio Ožvald, Patrik Sokoli, Oliver Stümpel, Marcel Štefančík (všetci 2003), Alex Čiernik, Patrik Gabriel, Samuel Honzek (obaja 2004)

V nominácii by samozrejme výkonnostne nechýbal útočník Filip Mešár (2004), ten však v čase MS U18 bojuje s Popradom vo finále Tipos Extraligy, preto nebol uvoľnený.

Mimochodom, štatistiky osemnástkarov zo šiestich skutočných zápasov v sezóne 2020/21 si môžete (s drobnými úpravami v komentároch) pozrieť tu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera