Štvrtok, 23. máj 2024

Ľadovo ostrý rebríček: Východ vyhral november

Jerguš Auer Jerguš Auer 02.12.2022
FOTO TASR František Iván

Mesiac sa s mesiacom snúbil a preto opäť vitajte pri obľúbenom rebríčku aktuálnej sily najlepších klubov Hokejovej republiky. Forma tímov je dôležitejšia ako pozícia v skutočnej tabuľke, to ale dávno dobre viete. Poďme sa teda spolu pozrieť, čo sa udialo za posledných tridsať dní.

Tímy u nás nazývame ako vždy, najkrajšími názvami ich klubovej histórie.

12. ZPA Prešov

Ernest už nie je a s ním odišiel aj úvodný ošiaľ, kedy to Koňarom jednoducho padalo. Aktuálne sa topia v hlbinách Sigordu a majú za sebou náročné obdobie plné hanebných prehier. Osem odohraných zápasov za mesiac a len štyri získané body, je biedna vizitka tímu z východu. Tréner Juraj Faith musí prebudiť silu lietajúcich koní a dostať klub z letargie. Gerlach síce pravidelne boduje, no je to len malá náplasť na ubolené srdiečko zroneného fanúšika v prešovskej Saddledome aréne.

11. Plastika Nitra

Rád, verte mi, že veľmi rád by som videl Corgoňov vyššie… Astrologické rozloženie hviezd počas splnu ale chcelo inak. Teraz vážne. Nitra bojuje zo všetkých síl, ale nestačí to. Tím spod Zobora je pre fanúšikov hokeja zatiaľ sklamaním. Hoci posilňujú káder, menia formácie, taktiku a rozlúčili sa s trénerom, nič nie je platné. Ak nezaberú, nemusia sa vôbec dostať do play-off. Ich najproduktívnejší hráč Holešinský má len 11 kanadských bodov, čo je veľká bieda. Najmä preto, že už mesiac je v Plzni.

10.  Iskra Smrečina Banská Bystrica

Nový rebríček a nový tréner. Na tom by nebolo nič nezvyčajné ak by sme hovorili o polročných hodnoteniach ale tu to neplatí. No angažovanie skúseného kanadského kouča môže byť fajn impulzom pre Baranov. Žiaľ, nemajú sa o koho oprieť v bráne, Rahm ani Belányi nie sú tým, čím boli minulú sezónu. Aj angažovanie Patricka Watlinga malo povzbudiť konkurenciu v tíme a rovnako sa nepodarilo. Bystrica má za sebou ťažký mesiac, ale kvalitu kádra na hornú polovicu tabuľky majú. Ak začnú brankári podávať výkony hodné ich mien, môžu sa Barani v pohode dostať do play-off.

9.  Poprad – Tatry

“Kde je Skokan?” pýtajú sa ľudia v Poprade. Nikto nevie, tak ako nikto nevie kde je ten tím spod Tatier, čo premýšľal nad ziskom titulu. Po angažovaní Záborského, Yogana a Petersa sa očakávala dominancia Kamzíkov, žiaľ nedostavila sa. Anrew Y. medzitým v tíme skončil a jeho miesto zastúpil Jouka Juhola, no ani on nehrá tak, ako by si v predstavovali. Post brankárskej jednotky bol jasný až do posledných zápasov, kedy šancu dostal Roman Rýchlik. Ten ju využil a dokonca udržal aj čisté konto. Či je toto bod zlomu pre Poprad, uvidíme až v nasledujúcom rebríčku.

8.  Sokol Partizán Liptovský Mikuláš

Mikuláš ma milo prekvapil. Hra, ktorú predvádzajú posledný mesiac, je diametrálne odlišná od toho čo hrali predtým. Výhra nad Zámkami alebo len tesná prehra so Slovanom naznačujú, že Liptáci nie sú v lige  len do počtu. Z Košíc prišiel do brány Roman Durný a má za úlohu robiť konkurenta Valentovi. Zatiaľ to ale skôr vyzerá tak, že obaja hľadajú stratenú formu. V klube veria, že je len otázkou času kedy Roman ukáže kvality a potiahne Mikuláš hore tabuľkou. Maťka Karsmusa nemôžeme zabudnúť spomenúť, pretože je rozdielovým hráčom tohto tímu.

7.  Newcastle United – Nové Zámky

Najväčší prepad v rebríčku zažili Zámky. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Vyhrávať sa nedá stále a na každého príde kríza. Asi jediným tímom, na ktorý to vedia vždy, sú Košice. Proti nim aj keby mali najhoršiu formu na svete, aj tak vyhrajú. Zachytil vyjadrenie GM Valáška, že tím neťahajú len legionári ale všetci hráči. Trochu diskutabilné, keďže bodový rozdiel medzi najlepším Slovákom v tíme a najhorším legionárom zo zámoria je desať kanadských bodov. Newcastle mal vždy sľubné začiatky sezón, no postupne sa prepadal tabuľkou. Bude to takto aj tento rok? Nechajme sa prekvapiť. Hej, inak Kantor stále nepustil do bránky nikoho iného a myslím, že do konca sezóny už ani nepustí.

6.  Slovan ChZJD Bratislava

Ďalší prepad zaznamenal dominantný Slovan. Hviezda zhasla a prehry začali pribúdať na konto Bratislavy. Hoci Haščák góly strieľa, iní asi zabudli. Coreau je výborný ale aj na ňom je zreteľný úpadok formy voči začiatku sezóny.  Výkony v poslednej dobe sú jednoducho nepresvedčivé. November zakončili prehrou v Steel Aréne pred 6000 fanúšikmi. Pozitívom je, že Slovan dáva šancu mladým. Beňo, Golian aj Fominykh si zaslúžili pozvánku do reprezentácie na decembrový zraz. Uvidíme, či v najbližšom období do tímu pribudne posila. Hoci vedú ligu, nedominujú ako by chceli a mali.

5. Dukla Trenčín

Konečne to je tá Dukla, ktorú máme radi. Jediná pravá Dukla ukazuje, že aj na ihriskách súperov sa dá vyhrávať. Súperi sa už dnes netešia na vynovený ľad v Trenčíne. V bráne našli virtuóza menom LaCouvee, ktorý po pomalšom rozbehu na začiatku sezóny začal chytať ako poloboh. Ďalším príjemným prekvapením je aktuálna forma Šimona Petráša, ktorá je životná. Spolu s Viliamom Čachom vytvorili výborný tandem na presilovky, ktoré majú už druhé najlepšie v lige! Veci do seba začali konečne zapadať a Dukla by v Play-Off nemala chýbať. Teda, ak budú hrať ako doteraz.

4.  Lokomotíva Bučina Zvolen

Stálica popredných priečok nášho rebríčka – Zvolen. Podľa mňa je toto najkonštantnejší tím v lige. Výkony Zvolenčanov nie sú kolísavé a nepripomínajú graf EKG, ako viacerí pacienti v súťaži.  Mám pocit, že sa tam darí snáď každému a pokiaľ ich nepribrzdí lazaret, maródka, prípadne chrípková epidémia v kádri, myslím si, že budú už len stúpať. Tréner dobre vie, čo robí a aj preto nemám pocit, že by sa nemali znovu dostať ďaleko. Pán Oremus, klobúk dole! Žiaľ, dlhú dobu im chýbať Matej Kašlík, kvôli zraneniu vyžadujúcemu operáciu.

3. VTJ Spišská Nová Ves

Nedá mi znovu nevychváliť do nebies PR Spišskej. Príspevky sú originálne, vtipné a trefné. Ako (ne)stranný fanúšik musím uznať, že to je najlepšia práca na sociálnych sieťach na Slovensku. Čo sa týka fanúšikov, tých hokej láka v hojnom počte, čo výrazne pomáha hráčom v hernej pohode na domácom ľade. Na ľade vyzerá Spišská super, všetko klape a hrá do karát. To, čo bolo minulý rok cieľom, môže byť v tejto sezóne ľahko prekonané. Ak bude Melicherčík v bránke taký istý ako doteraz, nebojím sa povedať, že Rysy môžu prekvapiť a byť čiernym koňom vyraďovačky.

2. Dukla Michalovce

Najväčší skokan rebríčka a zaslúžene. Michalovce predvádzajú krásny hokej, znovuzrodený Suja ťahá líšky za víťazstvami. Namiesto Vošvrdu je oporou na bránkovisku Stano Škorvánek, ktorý si svojimi výkonmi vyslúžil pozvánku do reprezentácie.  Tím ťahajú hlavne domáci hráči čo znamená, že tento rok nemala Dukla šťastnú ruku pri výbere legionárov. No nový tréner, žuvačkový fantóm pán Stantien však urobil s tímom poriadok a Michalovce sú v skutočnej tabuľke stabilne piate.

1. HC VSŽ Košice

Jednoducho krása. To, čo predvádzajú Košice posledné dva mesiace je nádherné. Všetko do seba zapadlo a tím začal šliapať ako kanadské hodinky. Oceliari sú nezastaviteľní. Pán Ceman odvádza výbornú prácu a robí s východniarmi to isté ako s Banskou Bystricou v časoch jej najväčšej slávy. K tomu rozdielová prvá lajna na čele s Colinom Campbellom, ktorého už fanúšikovia posielali späť do Ameriky, no aktuálne je 4. najproduktivnejši hráč ligy. V bráne isté duo Riečický – Janus, aktuálne podľa mňa najlepšia brankárska dvojica v lige. 

Hokejová republika vysoko oceňuje aj skvelú myšlienku špeciálnych dresov v zápase proti odvekému rivalovi z hlavného mesta. Dresy poputujú do dražby. Vydražené peniaze odovzdajú Košice obrancovi Slovana, Jurajovi Valachovi. Viac informácií nájdete tu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera