Utorok, 16. apríl 2024

Legendárna prehra so Žilinou aj smola na Košice v roku, kedy mali Kamzíci najlepší tím. Arne Kroták sa zlata nedočkal, vyhrá konečne Poprad slovenský titul?

TASR - Lukáš Furcoň

Hokejisti HK Poprad postúpili do tretieho finále počas pôsobenia v najvyššej slovenskej súťaži. Finálová séria Kamzíkov s Rytiermi zo Zvolena odštartuje vo štvrtok 29. apríla.

Tatravagónka Poprad

Poprad sa v najvyššej slovenskej súťaži drží od rozdelenia Československa. V sezónach 1996/97 a 1997/98 získali bronzové medaily víťazstvom nad Martinom 2:0 a o rok neskôr v rovnakom pomere nad Trenčínom.

Na prelome storočí trikrát nezvládol súboj o tretie miesto. Vrcholom bol ročník 2005/2006, kedy ako HK Tatravagónka ŠKP Poprad postúpili do legendárneho finále so Žilinou.

Najmenej očakávané finále

Hokejisti Popradu sa po základnej časti umiestnili na piatom mieste. Vo štvrťfinále si poradili s tabuľkovým susedom z Trenčína 4:0. Rovnako skončila aj semifinálová séria s Košicami, ktoré boli druhé nasadené. Vo finále ich čakala Žilina, ktorá premohla víťaza základnej časti z Nitry.

Ani jedno z mužstiev dovtedy nesiahlo na najcennejšiu klubovú trofej. Séria bola vyrovnaná, rozhodovalo sa v poslednom siedmom zápase na ľade Popradu. Domáci sa opierali o kapitána Arne Krotáka, ktorý bol strojcom ťaženia Kamzíkov. Brankára Kožucha zastihlo play-off v pohode a veľa sa sľubovalo aj od plného domu.

Popradčania ale siedmy zápas nezvládli a prehrali 1:4. V drese žilinských Vlkov žiarili najmä Stanislav Gron, Michal Hreus, Ivan Droppa, Roman Kontšek a Martin Lipovský. Žilina získala svoj prvý a dodnes jediný titul majstrov Slovenska.

Pre fajnšmekrov je rozhodujúci finálový zápas k nahliadnutiu.

Po piatich rokoch šanca na reparát

HK ŠKP Poprad prežíval úspešnú sezónu 2010/2011. Do playoff šli z druhého miesta, za Košicami. Vo štvrťfinále zdolali Tatranci Skalicu 4:2, v semifinále Banskú Bystricu 4:3. Vo finále narazil na víťaza základnej časti.

Rozbehnuté Košice ale vyhrali aj tretie finále v rade, po výsledku 4:1 v sérii nad Popradom zavŕšili majstrovsky hetrik ako prvý klub v histórii slovenskej extraligy.

Mužstvo opäť ťahal kapitán Arné Kroták, ktorý tvrdil, že Poprad má najlepší káder v akom kedy hral. V bránke stál Miroslav Lipovský, ktorý vo finále pred piatimi rokmi obliekal dres Žiliny. Po striebornom úspechu s Popradom odišiel do dánskeho klubu Frederikshavne.

Do tretice všetko dobré?

Postup do tohto sezónneho finále je výsledkom dlhoročnej práce. Poprad sa od roku 2018 drží v najlepšej štvorke v slovenskej extraligy. S tímom sa ale medzi časom rozlúčil dlhoročný kapitán Kroták, keď vo veku 46 rokov ukončil hráčsku kariéru.

Séria medzi Popradom a Zvolenom bude vyvrcholením Tipos extraligy. Poprad skončil po základnej časti tretí, v semifinálovom ale porazil druhé Michalovce, vo východniarskom derby museli kamzíci otáčať nepriaznivý stav 0:2.

Mužstvo ťahajú najmä lídry elitného útoku Marcel Haščák a Dávid Skokan. V zostave sa nestratil ani sedemnásťročný mladík Filip Mešár, ktorý žiaril v prípravných zápasoch slovenskej osemnástky.

Nájde skúsený tréner Mikula recept na Zvolen, ktorý v playoff prehral len jeden zápas? Získa Poprad konečne svoj prvý slovenský titul?

Program finále

Zvolen – Poprad

29. apríla Zvolen – Poprad
30. apríla Zvolen – Poprad
3. mája Poprad – Zvolen
4. mája Poprad – Zvolen

Prípadné zápasy:

6. mája Zvolen – Poprad
8. mája Poprad – Zvolen
10. mája Zvolen – Poprad

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera