Pondelok, 22. júl 2024

Len piati slovenskí obrancovia získali viac bodov, ako mladý Šimon Nemec. Brankár Belányi vytiahol proti Slovanu čarovnú lapačku a základná časť Tipos extraligy sa skončila

SITA/Jakub Julény

Hráči HK Poprad veľkú časť sezóny siahali po historickom úspechu, no napokon nezvládli záver základnej časti a nerozšíril počet klubov, ktoré dokázali získať Pohár Dušana Pašeka.

Napraviť chuť si budú môcť v play-off, kde by ten úspech bol niekoľkonásobne cennejší.

Piate zvolenské prvenstvo

Historické štatistiky však hovoria, že doposiaľ až v 62% prípadoch vyhral titul prvý nasadený tím pre play-off. Vzhľadom na tento fakt je Zvolen už jednou rukou na majstrovskej trofeji, no nie vždy sa vyplní najpravdepodobnejší scenár. Stále vyhrávať dokážu len muzikanti, Peter Sagan a Petra Vlhová.

Základnú časť sa doteraz podarilo vyhrať len šiestim klubom, navyše HKM Zvolen sa po piatom prvenstve osamostatnil v historických tabuľkách na tretej pozícii. Takmer dokonalá postupka.

Najväčšie prekvapenia základnej časti

Dukla Michalovce po prvýkrát v histórii skončila a na 2. mieste extraligového pelotónu. Také niečo sa pred štartom ročníka dalo čakať, vzhľadom na predsezónne úlovky z bystrickej súpisky. Po zlom vstupe do sezóny k naplneniu očakávaní výrazne prispel tréner Tomek Valtonen, ktorý mužstvo naladil na víťaznú vlnu.  

Čo však pred sezónou nikto neočakával je 6. miesto Detvy, pre ktorú je to tiež historický úspech. Čo za tým hľadať? V prvom rade skvelú prácu kouča Ernesta Bokroša, ktorý z detvianskeho kádra vydoloval viac ako hovorili papierové predpoklady.

Tím nezlomil ani odchod brankárskej jednotky počas sezóny, hráči bojovali jeden za druhého a plnili taktické pokyny. Ktovie, možno pomohol aj faktor prázdnych tribún, vďaka ktorým sa Detvania vzhľadom na ich návštevnosť z predchádzajúcich sezón museli v každom zápase cítiť ako doma. 

Najväčšie sklamanie základnej časti

Najväčším sklamaním sezóny bolo HC Košice. Vzhľadom na finančné problémy, ktoré klub avizoval, dostávali juniori príliš málo priestoru. Je zvláštne, že napríklad 20-ročný obranca Dávid Mudrák sa v Košiciach zmestil iba do štvrtej formácie, no v silnejších Michalovciach sa krátko po príchode z Košíc vypracoval zo štvrtej formácie až do prvej, odkiaľ tímu pomohol k trinástim výhram v rade.

Košice v základnej časti obsadili 8. miesto, čo je z pohľadu ligovej histórie vôbec najhoršie umiestnenie. Stojí za zamyslenie, či by to bolo horšie, keby sa nebáli dať priestor juniorom. Pritom pri pohľade do NHL a mládežníckych reprezentácii je jasné, že najväčšou zásobárňou talentov na Slovensku sú dlhodobo práve Košice, avšak vo väčšine prípadov im hráči už v mladom veku odchádzajú. Zrejme necítia, že by mohli dostať šancu v Áčku a táto sezóna tomu dala za pravdu.

Zaujímavosť týždňa – Najlepší junior nie je Zimnýkoval

Nikto z juniorov (túto sezónu sú to hráči narodení v roku 2001 a neskôr) nenazbieral v práve ukončenej základnej časti viac bodov ako 17-ročný obranca Šimon Nemec. V 37 zápasoch si pripísal 19 bodov za 2 góly a 17 asistencií.

Nitra dokázala zo 17-ročného obrancu dostať toľko kanadských bodov ako Trenčín z o dva roky staršieho útočníka, ktorý je už draftovaný do NHL. A to je možno ten dôvod, prečo Nitra postúpila do play-off priamo a Trenčín nie. Pod Zoborom dokážu pre každého hráča nájsť také miesto v zostave, aby čo najlepšie vynikli jeho silné stránky a bol maximálne prínosný pre tím.

Ešte fascinujúcejší je fakt, že produktívnejších ako Šimon Nemec bolo len päť slovenských obrancov – Adam Drgoň, Martin Štajnoch, Daniel Brejčák, Daniel Gachulinec a Matúš Holenda. Neuveriteľné!

Hráč týždňa – Tomáš Tomek

Brankár Michaloviec vychytal v piatok proti Trenčínu čisté konto a v nedeľu inkasoval od Nitry len raz. Zo 62 striel pustil počas víkendu za svoj chrbát iba jedinú, čo dáva úspešnosť zákrokov 98,39%. Chvíľu to však vyzeralo, že piatkový zápas bude kontumovaný v prospech súpera a Tomek o svoj 33. shutout v extraligovej kariére príde, nakoľko Michalovčania porušili ligové pravidlo týkajúceho sa počtu mladých hráčov na súpiske.

Ligová rada vyhodnotila ligovú námietku ako opodstatnenú, avšak nie v rozsahu uvedenom v námietke. Bol to prehrešok proti disciplinárnemu poriadku, takže kontumácia neprichádzala do úvahy a prípad sa presunul na disciplinárnu komisiu SZĽH.

Moment týždňa – Čarovná lapačka

Filip Belányi má v základnej časti obdivuhodnú bilanciu a to dve vychytané nuly a dvanásť výhier. To je na brankára, ktorý sa koncom minulého roka nedokázal prebojovať na juniorské MS dychberúce číslo. Z pohľadu historických štatistík je vôbec jeden z najlepších juniorských brankárov, akí kedy v histórii extraligy chytali.

V bráne Banskej Bystrice je neprehliadnuteľný, v nedeľu bol proti Slovanu aj napriek prehre veľkou oporou a vykúzlil aj takýto zákrok:To je na dnes všetko, počas play-off nebude súhrn Tipos extraligy vychádzať každý utorok, ale vždy po dohratí všetkých sérií príslušnej fázy play-off. Najbližšie po skončení predkola.

Ďalšie články o hokeji

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera