Štvrtok, 23. máj 2024

Má sladkých šestnásť a už je najlepším strelcom Dukly Trenčín

Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Dá sa na tej písomke odpisovať a kam pôjdeme cez víkend flausiť? To sú otázky, na ktoré hľadá odpoveď väčšina tínedžerov, keď práve neprokrastinujú na TikToku. Ešte iba šestnásťročný Samuel Honzek zatiaľ strieľa góly v hokejovej extralige.

Napríklad v nedeľu prekonal brankára, ktorý má odchytaných 177 zápasov v KHL. Navyše tým vyrovnal klubový historický zápis Marka Daňa, ktorý stihol pred dovŕšením 17 rokov streliť tiež tri extraligové góly. Viac ich dal iba Marián Gáborík. Môže existovať azda lepšia pozvánka na zápasy Dukly Trenčín?

Najmladší Trenčan v extralige

Hoci zrejme väčšina fanúšikov zachytila jeho meno prvýkrát túto jeseň, prípadne v lete počas Hlinka Gretzky Cupu, svoj debut medzi mužmi si odbil už v minulej sezóne. Podľa oficiálnych zväzových štatistík to bolo 27. novembra 2020, keď sa na súpiske Dukly objavil ako 13. útočník, no zároveň mu v zápise zo zápasu svieti čas na ľade 00:00, takže to bol debut skôr na striedačke ako na ľade. Aj napriek tomu tento štatistický zápis z neho urobil vo veku 16 rokov a 15 dní najmladšieho hráča žlto-červených v histórii, čím obral o klubový rekord Mariána Gáboríka, ktorý mal pri debute 16 rokov a 27 dní.

Na ďalšiu extraligovú šancu si musel počkať až do marca, no medzitým dostal v druhej polovici decembra šancu v prvoligovej Dubnici, kde mali problém s chýbajúcimi hráčmi. Svoj vianočný darček si zakrátko rozbalil dvojgólovým zápasom, ktorým sa zaradil medzi najmladších strelcov v histórii SHL. Po troch zápasoch sa presunul do projektu SR 18, kde naskočil v 1. lige do ďalších siedmich zápasov, v ktorých pridal ďalšie tri góly.

Strieborné Piešťany

O ročníku 2004 sa toho popísalo veľa a na Hlinka Gretzky Cupe tieto chvály potvrdil, keď dosiahol historický úspech. Tento ročník je tak nevídane silný, že sa do slovenského tímu nedostali hráči, ktorí by v ňom boli ešte pár rokov dozadu jasní lídri prvej formácie. Samuel Honzek si miesto vybojoval, ale napriek veľkému pretlaku v útoku nastupoval vo štvrtej formácii a dostával od trénera defenzívnejšie úlohy.

Hoci najväčšiu pozornosť pútali Juraj Slafkovský, Šimon Nemec a Filip Mešár, Samuel Dummer z draftprospectshockey.com vypichol po turnaji ďalších dvoch korčuliarov, ktorí na neho zapôsobili – Adam Sýkora a Samuel Honzek.

Na hre Honzeka vyzdvihol, že dokáže pri hre bez puku aktívnym napádaním dostávať súpera pod tlak, vďaka čomu vybojuje veľa pukov. Navyše po ich získaní dokáže okamžite reagovať na vzniknutú situáciu a zapojiť do hry spoluhráčov. Taktiež vynikal v zónovej hre, keď dokázal vyvážať puky z obranného pásma a taktiež s nimi vstupovať do útočnej tretiny.

Pre jeho schopnosť vytvoriť tlak na súpera dokonca Dummer použil prirovnanie, že poslať ho na ľad je ako vypustiť psa na love kačíc. Síce som kačice nikdy nelovil, ale znie to ako veľký kompliment. Koncom augusta sa zúčastnil s reprezentáciou do 18 rokov turnaja v Budapešti, kde sa v troch zápasoch zaskvel piatimi gólmi. 

Objav sezóny

Z tábora Dukly Trenčín išli už v závere minulej sezóny náznaky, že by v tejto sezóne chceli do tímu Honzeka zapracovať. A naozaj, šancu dostal už v 1. kole, keď nastúpil vo štvrtej formácii. Vzhľadom na vysokú maródku v tíme spod hradu Matúša Čáka dostal v 2. kole šancu rovno v prvom útoku. Výsledok?

Ponúknutej príležitosti sa chopil všetkými desiatimi a strelil svoje prvé dva extraligové góly, čím pomohol k výhre 4:1.

Na ľade je ho cítiť v každom zápase, blízko gólu bol aj v piatok, keď šikovne prekĺzol bystrickým obrancom:

Napodobnil hráčov NHL

Uplynulú nedeľu v zápase 5. kola proti HC Grotto Prešov vsietil svoj 3. gól a momentálne je najlepším strelcom Dukly Trenčín. Doteraz dokázalo v histórii extraligy streliť pred dovŕšením 17 rokov viac ako dva góly len šesť hráčov – Ľubomír Vaic, Ladislav Nagy, Jíři Bicek, Marián Gáborík, Marko Daňo a Marián Studenič. Všetci si neskôr zahrali v NHL.

Samuel Honzek píše zaujímavý príbeh a zrejme každý slovenský fanúšik si praje, aby raz bola súčasťou tohto príbehu aj NHL. Má však pred sebou dlhú cestu, na vyšší level musí posunúť najmä svoje korčuľovanie, hlavne keď je to teraz alfa a omega moderného hokeja.

V súčasnosti by nepatril medzi kandidátov na prvé kolá draftu, no času na progres má dosť, vzhľadom na dátum narodenia môže byť draftovaný najskôr až v roku 2023. Ak sa mu podarí rásť od zápasu k zápasu a kontinuálne napredovať, draft by ho minúť nemal. Držíme prsty.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera