Pondelok, 15. apríl 2024

Majstrovstvá sveta sú stále na začiatku, len žiadnu paniku

FOTO TASR - Martin Baumann

Slovenská reprezentácia má na MS 2022 za sebou prvé dva zápasy, no ďalších päť ešte pred sebou. Zatiaľ to prebieha podľa odhadov stávkových bookmakerov, proti Francúzom sme potvrdili úlohu favorita a proti mierne favorizovaným Nemcom sa nám nepodarilo prekvapiť, hoci sme ich prestrieľali 29:16 a paradoxne hrali lepšie ako v prvom zápase.

Čo ukázal doterajší priebeh a kto bude našim kľúčovým súperom?

V bránke sa potvrdili predpoklady

V preview pred MS sme písali, že naša najväčšia sila je v bránkovisku, čo sa aj potvrdilo, keďže sme po prvých dvoch zápasoch štvrtým najmenej inkasujúcim tímom na turnaji. Lepší sú len Fíni, Švajčiari a Američania. Vzhľadom na kvalitu brankárov sa očakávalo, že Patrika Rybára nebudeme vyťažovať v zápasoch hraných deň po sebe. V prvom stretnutí bol však vyhlásený za nášho hráča zápasu a priestor dostal aj v ďalšom.

Hoci mu v štatistikách svieti úspešnosť zákrokov iba 88%, nebude mu klopať na dvere NAKA a druhým dychom treba dodať, že potvrdil pozíciu jednotky, keď tím mnohokrát podržal v dôležitých momentoch duelu, čo Slovensku dávalo šancu na výhru až do záverečnej sirény.

V najbližšom zápase zrejme dostane priestor na oddych a do brány pôjde Adam Húska. Tréneri ho budú chcieť šetriť do kľúčových zápasov a dostať do zápasového tempa aj jedného z náhradníkov.

Nemci to dali na Fínov

Naši pokračujú v nastavenom trende z olympiády, na ktorej sme v každom jednom zápase prestrieľali svojho súpera. Na tohtoročných MS bol proti Francúzom pomer striel 28:18 v náš prospech a ako bolo spomenuté v úvode, Nemcov sme prestrieľali 29:16.

Na hre Slovenska je vidieť, že hoci tréner Ramsay odviedol pri príprave tímu na MS skvelú prácu, zlyhávame pri presilovkách. Tie majú na starosti jeho asistenti. Najciteľnejšie to bolo pri presilovke 5 na 3 proti Nemcom, keď sme si vyše 30 sekúnd len prihrávali bez streleckého pokusu.

Prvý zápas mimoriadne vyšiel Jurajovi Slafkovskému, ktorého bol plný ľad a pripísal si dve asistencie. Dvoma gólmi pri svojom debute na MS sa prezentoval Pavol Regenda. Francúzi nás ,,hrýzli“ viac ako v príprave, no vďaka bojovnému výkonu ich Slováci zvládli poraziť. 

V druhom zápase šli do dvojgólového vedenia Nemci a za prvé dve tretiny sme zo solídnych šancí vyťažili len jeden gól. Potom to Nemci spravili ako Fíni v olympijskom semifinále. Zavreli stredné pásmo, s čím sme si znova nedokázali poradiť. Je to už štvrtý zápas za sebou na MS, kedy sme proti neobľúbenému súperovi ťahali za kratší koniec. Naposledy sme ho zdolali v roku 2013.

Najbližšie menu, premiešanie útokov

Zatiaľ najlepším je náš druhý útok v zložení Regenda – Roman – Slafkovský, ktorý sa dokáže súperom dostať pod kožu a je ho na ľade cítiť pri každom striedaní. Veľmi dobre sa zatiaľ ukazuje aj štvrtý útok v zložení Liška-Minárik-Takáč. Adam Liška bol vyhlásený za hráča zápasu proti Nemcom, Samuel Takáč strelil víťazný gól proti Francúzom a Jakub Minárik je milým prekvapením turnaja, hrá spoľahlivo do defenzívy a taktiež skvele podporuje útok. Napríklad proti Nemcom po jeho teči zvonila žŕďka. S úspešnosťou 70% je našim najlepším centrom na buly.

Škrípe to však v prvom a treťom útoku. Tomáš Tatar sa prezentuje nielen šikovnými rukami a ťahom na bránu, ale aj obrovskou bojovnosťou, jeho prístup si zaslúži pochvalu a je hodný hráča s kapitánskym ,,C-čkom“. Zdá sa však, že súhra s Krištofom a Lantošim viazne. Kristián Pospíšil vyčnieva v tretej formácii, avšak Lunter s Tamášim ho nedopĺňajú ako sa očakávalo.

Rozhodne to vyzerá na premiešanie útokov. Za bežných okolností by prebehlo už v sobotu, no tréner Ramsay nerád reaguje na vývoj zápasu takýmto spôsobom.

Posilní nás ,,biely hrad“

Po Tomášovi Tatarovi náš tím privíta druhú posilu z NHL. Priezvisko Martina Fehérváryho znamená v maďarčine biely hrad. Okrem slabej efektivity v zakončení nás tlačí topánka práve v obrane, s posilou z Washingtonu výrazne vzrastie sila Slovenska vzadu. Na súpisku sa po jeho príchode nezmestil Martin Bučko.

Z potenciálnych posíl pripadal do úvahy ešte center Adam Ružička, ktorý by bol veľkým posilnením a pomyselným posledným kúskom do skladačky dobre vyváženého tímu. V olympijskej kvalifikácii ukázal, že mu súčasný systém v reprezentácii sedí, je dôrazný v predbránkovom priestore a nemá problém so skórovaním. Bohužiaľ, Calgary túto noc v siedmom zápase vyradilo po predĺžení Dallas Stars a šanca na jeho príchod definitívne zhasla.

S posilami nemôžeme počítať ani z vypadnutého Dallasu, hoci v ňom pôsobia hneď dvaja Slováci – Andrej Sekera a Marián Studenič. Obidvaja už dávnejšie oznámili, že sa tohtoročných MS nezúčastnia. Môžeme zrejme očakávať, že realizačný tím čoskoro dopíše na súpisku Andreja Kollára a Adama Sýkoru. 

Kľúčový bude zápas s Dánskom

Už dnes čaká Slovákov Kanada, ktorá má vo svojom kádri 21 hráčov NHL. Chalani by sa nemali nechať zastrašiť, veď aj USA ich majú vo svojom kádri 14 a v nedeľu stratili bod proti Rakúsku. Aj keby to proti javorovým listom nevyšlo, nie je dôvod na paniku. Stále budeme mať postup do štvrťfinále vo svojich rukách. Zatiaľ to smeruje k tomu, že kľúčový bude duel proti Dánsku, ktorý nás čaká až o týždeň v utorok.

Samozrejme za predpokladu, že medzitým nezaváhame s Kazachstanom a Talianskom. To je ale všetko ešte ďaleko.

Dobrým znamením z víkendu je progres, hrali sme v druhom zápase lepšie ako v prvom. Napriek množstvu ospravedlneniek tréner Ramsay znova poskladal tím, ktorý zdobí aktívna hra s dodržovaním herného systému, útočíme a bránime s piatimi hráčmi. Ak budú chalani hrať naďalej ako doteraz, góly určite prídu..

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera