Štvrtok, 23. máj 2024

Majú Juraj Slafkovský a Šimon Nemec nakorčuľované do TOP 3 draftu NHL?

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Hoci ani druhý zápas slovenskej hokejovej reprezentácie na XXIV. zimných olympijských hrách nepriniesol body do tabuľky, bolesť z prehry proti Švédsku zmiernila akcia dvoch 17-ročných mladíkov tesne pred koncom zápasu.

Obranca Šimon Nemec zachytil puk na modrej, následne krásnou backhandovou prihrávkou našiel Juraja Slafkovského, ktorý po pohotovej strele zmaril čisté konto súperovho brankára.

Najlepší s preklepom, aj bez neho

Slovensko v prvých dvoch zápasoch na olympijskom turnaji v Pekingu strelilo rovnaký počet gólov ako výber Ruska, avšak v našom drese sa presadili len dvaja strelci, Slafkovksy a Slafkovsky. Áno, Juraj stihol za dva zápasy skórovať v drese s preklepom, aj bez neho. Poverčivosť bokom, nebolo to v tom drese, Slafkovksy alebo Slafkovsky, stále bol našim najlepším hráčom na ľade.

Okrem obrancov súpera s ním majú problém aj tí, čo sa pokúšajú napísať správne jeho meno, nakoľko preklep v mene mu za prvý zápas nestihli urobiť iba na drese, ale aj v statue IIHF. Bol to preklep milý, že SlafkoSVKy.

Skokan šampionátu?

Juraj Slafkovský v priebehu pár dní poskočil v príspevkoch internetových diskutérov z ,,načo ho nominovali, veď máme lepších“ na ,,prečo ho nedajú na presilovku, lepších nemáme!“. Väčšine fanúšikov počas minuloročných MS udrelo do očí, že nedokáže svoje šance premeniť na gól. Málokto však ocenil, že si napriek nízkemu veku dokázal vypracovať neuveriteľné množstvo šancí.

Od dorastenca však nemôžeme čakať, že bude strieľať góly seniorským brankárom na svetovom šampionáte, to nedokázal z hráčov spod Tatier zatiaľ nikto, ani Marián Hossa počas 8 zápasov na MS 1997, kde nastupoval ako 18-ročný. Prečo boli fanúšikovia pohoršení, že nedáva góly hráč, ktorý len necelé dva mesiace pred MS 2021 oslávil 17 rokov? 

Pritom, kto Slafkovského sledoval v zápasoch medzi juniormi určite postrehol, že jeho strela nie je problém a je lepšia ako u jeho rovesníkov. Chcelo to len čas, kedy začne strieľať góly na svetovom medzinárodnom fóre aj medzi mužmi. Zrejme ani najväčší optimisti by nečakali, že s tým stihne začať ešte ako 17-ročný.

Najlepší neplnoletý strelec olympiády

Keď Miroslav Šatan na ZOH 1994 v Lillehammeri skóroval ako 19-ročný a prekonal zápis Antona Šťastného, pravdepodobne netušil, že bude najmladším Slovákom skórujúcim pod piatymi kruhmi najbližších 28 rokov. O rekord ho obral až Juraj Slafkovský, ktorý sa z gólu tešil už v 6. minúte úvodného duelu proti Fínsku. Svet hneď obletela správa, že sa jedná o najmladšieho olympijského strelca od roku 1984.

Navyše mladý slovenský talent pridal v 32. minúte zápasu ďalší gól, čo bol ďalší unikátny kúsok, veď naposledy strelil 17-ročný hráč dva góly v olympijskom stretnutí v roku 1948, keď Jack Kirrane z USA nastrieľal pri výhre 23:4 hetrik proti Poľsku.

Proti Švédsku Slafkovský skóroval opäť a má tak na konte už tri góly. Ak sú dáta na eliteprospects.com správne, vyrovnal tým rekord v počte gólov neplnoletého hráča na ZOH, nakoľko Josef Puschnig z Rakúska ako 17-ročný skóroval v roku 1964 na olympiáde tiež trikrát.

Boduj na ZOH a si v TOP 3 draftu!

Pri pohľade do štatistík hokejových olympijských turnajov púta pozornosť ešte jedna vec. Za posledných 54 rokov bodovalo na olympiáde len päť dorastencov – Američan Ed Olczyk, Kanaďan Kirk Muller, Švéd Rasmus Dahlin a tento týždeň sa k nim pridali Slováci Juraj Slafkovský so Šimonom Nemcom. Doteraz vždy platilo, že takí hráči išli v drafte v TOP 3. Ed Olczyk bol trojka draftu, Kirk Muller dvojka (Olczyka s Mullerom predbehol iba Mario Lemieux) a Rasmus Dahlin jednotka. Tradície treba dodržovať a preto veríme, že Slafkovský s Nemcom budú nasledovať svojich predchodcov.

Bolo by ale prekvapením, keby sa tak naozaj stalo. Znamenalo by to, že za sebou nechali hráčov ako Logan Cooley, Joakim Kemell, Matthew Savoie či Danila Yurov. Tento rok je na TOP 3 draftu NHL pomerne dosť kandidátov, ktorí majú do júna ešte dostatok času zamiešať kartami.

Uvidíme, ako to nakoniec dopadne, v každom prípade tento rok bude draft NHL pre slovenského fanúšika mimoriadne zaujímavý a s najväčšou pravdepodobnosťou rekordný, keďže zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že by v prvom kole mohli zaznieť až tri slovenské mená, čo sa doposiaľ nikdy nestalo.

A ktovie, možno padne aj rekord Mariána Gáboríka!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera