Piatok, 24. máj 2024

Marián Hossa príde o rekord. Chýbajúce skúsenosti tímu s mladíkmi skúsi na MS nahradiť Ramsayho systém

TASR/SZĽH - Andrej Galica

V sobotu sme spoznali mená nešťastníkov, ktorí sa nezmestili do slovenskej nominácie pre Majstrovstvá sveta v Rige. Z hráčov, ktorí sa s reprezentáciou pripravovali v Piešťanoch si povestného čierneho Petra potiahol Pavol s obidvoma Patrikmi.

Naopak, do nominácie sa zmestili dvaja 17-roční hráči a hlavne vďaka nim pocestujeme do Rigy s rekordne mladým tímom. Vekový priemer je len 24,75 rokov, čo z neho robí najmladší slovenský výber v histórii MS. Pre takmer polovicu hráčov to bude premiérový svetový šampionát.

Poďme sa na rozhodnutie trénerského štábu pozrieť detailnejšie. 

Traja vyradení

Pred odchodom do Rigy nezostalo v nominácii miesto pre troch hráčov, ktorí sa predstavili v príprave. Tím opustil obranca Patrik Koch a útočníci Patrik Hrehorčák a Pavol Regenda.

Patrik Koch zahral spoľahlivo na domácich MS v roku 2019, avšak tentoraz v príprave zaostal za očakávaniami. Rezervy mal najmä v pozičnej hre, čím neraz dostal do ťažkostí svojho parťáka z obrany.

Kým tréneri nechávali dvojičku Cehlárik – Hrivík spolu, dvojičku Roman – Hrehorčák po pár zápasoch rozdelili. Bol to signál, že v nominácii sa pre obidvoch zrejme nenájde miesto. Hrehorčák je šikovné krídlo so slušným potenciálom, no bohužiaľ v kádri je miesto len pre 15 útočníkov.

Pavol Regenda vynikal v zápasoch proti Rakúsku, v ktorých sa prezentoval tvrdou dôraznou hrou a skvelou prácou v predbránkovom priestore. Avšak v zápasoch proti Česku akoby trocha nestíhal. Osudový sa mu stal príchod fínskeho majstra Pavla Skalického z Gelnice, ktorý preferuje podobný štýl hry a dokáže prebrať Regendove zápasové úlohy.

Mnohých fanúšikov prekvapila nominácia Dávida Buca. Spomedzi útočníkov je jediný nad 30 rokov, ktorý sa zmestil do nominácie. Je pravda, že v príprave až tak nevynikal, no má vžitý herný systém a svoje defenzívne úlohy si v ňom dokáže plniť na jednotku, čo predviedol na posledných dvoch MS a tak znova dostal dôveru. Podobných centrov máme momentálne nedostatok.

Kto prišiel z NHL?

Do lotyšskej Rigy príde KanadaUSA s najslabším tímom, aký sme za posledné roky od nich na MS videli. Súčasná karanténna doba všetko komplikuje, preto sa veľa hráčov rozhodlo byť počas MS s rodinou a situácia zatvára dvere aj hráčom, ktorí postúpili do playoff NHL.

Zdeno Chára, Jaroslav Halák, Tomáš Tatar, Erik Černák, Marko Daňo, Martin Feherváry, Martin Marinčin a Tomáš Jurčo. To sú hráči, s ktorými nemôžeme počítať, keďže musia byť svojim klubom k dispozícii počas playoff.

Z rodinných dôvodov sa ospravedlnili Andrej Sekera a Richard Pánik. Martin Pospíšil je zranený a Christián Jaroš by si na šampionáte nemohol dovoliť riskovať zranenie, keďže mu po sezóne končí zmluva.

Špecifický prípad je Adam Ružička. Jeho tím síce nepostúpil do playoff, no budúci týždeň ešte bude dohrávať tri chýbajúce zápasy základnej časti, čo ho v konečnom dôsledku stálo reprezentačný dres. Snáď to nebolo zbytočné a dočká sa debutu v NHL.  

Marián Studenič bude jediný hráč v kádri Slovenska, ktorý v prebiehajúcej sezóne vykorčuľoval na ľad NHL. Výraznou posilou zo zámoria bude aj Róbert Lantoši, ktorého má pod zmluvou Boston Bruins. Očakáva sa, že tento rýchlonohý krídelník bude nastupovať v prvom útoku spolu s Cehlárikom a Hrivíkom. Zo zámoria prichádza taktiež Adam Húska chytajúci na farme New York Rangers.

Záverečná nominácia

Najmladší Slovák na MS už nebude Hossa

Ako bolo spomenuté, na MS pošleme najmladší výber v histórii Slovenska. Nebude prekvapením, keď na ľade uvidíme historicky najmladšieho Slováka na svetovom šampionáte. Zatiaľ ním je Marián Hossa, ktorý mal v čase debutu 18 rokov, 3 mesiace a 15 dní.

Keďže Šimon Nemec aj Juraj Slafkovský majú stále len 17 rokov a s najväčšou pravdepodobnosťou zasiahnu do hry, Hossa príde o svoj rekordný zápis.

Zlomíme štvrťfinálové prekliatie?

Od roku 2013 márne čakáme na postup medzi najlepšiu osmičku. Tento rok by sa to mohlo konečne zmeniť! Síce nemáme tím plný zvučných mien z NHL, avšak máme mladých a dravých hráčov, s ktorými budeme chcieť hrať moderný, dynamický hokej. Z pohľadu postupových ambícií bude kľúčový hneď úvodný duel s Bieloruskom a taktiež zápas proti Švajčiarsku.

Napriek streleckým suchotám v príprave sa neobávame, že koncovka bude Slovákov trápiť aj na šampionáte. Najväčšie rezervy vidíme v defenzíve, no vzhľadom na herný systém trénera Ramsayho založený na poctivej hre všetkých na ľade by sme nemali v obrannej fáze hry za súpermi zaostávať. Rozhodujúce môže byť to, či nedoplatíme na nedostatok skúseností prítomných hráčov, keďže takmer polovica z nich na vrcholovom fóre doposiaľ nehrala.

Tip na zostavu v otváracom zápase

Bránka: Konrád

Obrana: Gernát – Rosandič, Nemec – Ďaloga, Grman – Kňažko, Gachulinec – Bučko

Útok: Cehlárik – Hrivík – Lantoši, Pospíšil – Krištof – Skalický, Kelemen – Roman – Studenič, Slafkovský – Sukeľ – Faško-Rudáš

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera