Utorok, 23. apríl 2024

Sieň slávy na prvý pokus nie je samozrejmosť. Marian Hossa dosiahol na úplný vrchol

SITA/AP Photo/Paul Beaty

Hokejový príbeh Mariana Hossu má všetky parametre hollywoodskeho športového filmu s rozprávkovým koncom. Talent od Boha, poctivá cesta hore hokejovým svetom, tesne pred vrcholom pád v podobe neúspešného finále Stanley Cupu, no na konci aj tak krásny triumf. Ani jedno oko by nezostalo suché.

V noci na dnes sa rozhodlo, že majiteľa troch prsteňov pre víťaza NHL uvedú do Siene slávy najlepšej hokejovej ligy. Zvolili ho v najskoršom možnom termíne. Nie je to samozrejmosť, rovnako ako nie je samozrejmosťou miesto Mariana Hossu v histórii nášho hokeja.

Nočný telefonát

V noci zazvonil legendárnemu útočníkovi telefón. Oznámili mu, že patrí do vyvolenej skupiny hráčov, ktorých na jeseň uvedú do hokejovej Siene slávy v Toronte. Nedá sa povedať, že by naň nečakal…

O členstve v Sieni

Sieň slávy profesionálnej ligy je najviac, čo hráč môže v kariére dosiahnuť. V kolektívnych športoch sú základným meradlom úspechu tituly, kluby ale do siení slávy nepatria. Len výnimoční jednotlivci.

Slovenská vlajočka je dnes pripnutá len pri dvoch menách. Stana Mikitu uviedli v roku 1983, Petra Šťastného v roku 1998. Tretím do partie bude teda Marian Hossa.

Rusov je v Toronte osem, Švédi sú štyria, z Fínov sa pocty dostalo len dvom. Rovnako Čechom, len Dominik Hašek a Václav Nedomanský sú medzi hokejovou smotánkou. O vstupe Jaromíra Jágra však nikto nepochybuje a šancu majú aj ďalší, napríklad Patrik Eliáš by tam chýbať nemusel.

Nepodarilo sa mu ale dostať sa dnu na prvý pokus. Aj v luxusnej spoločnosti sa dá byť ešte luxusnejším. To vtedy, keď vás zvolia na prvýkrát. Prvá dobrá vás zaradí na skutočný piedestál. Medzi najlepších z najlepších.

Snáď nikto nepochyboval, že Marian Hossa patrí do Siene. Nad prvou voľbou mohli ale existovať u odborníkov otázniky. U odborníkov (nie u slovenských fanúšikov) ani tri víťazstvá v Stanley Cup playoff nezaručujú zvolenie pri premiére.

Aj preto je treba po ixtý raz pred Marianom sňať klobúk. Dokázal v hokeji všetko. Je medzi najlepšími z najlepších.

Diskusia o najlepšom Slovákovi

Jeden z najlepších slovenských hokejových novinárov, náš kamarát Tomáš Prokop, zareagoval okrem blahoželaní zaujímavým tvítom.

Diskusia to bude viac, než zaujímavá. Po skončení kariéry pribudne do Siene slávy nepochybne Zdeno Chára. Veľa najmä hokejových priaznivcov má stále v srdci Žigmunda Pálffyho, za ktorého hovorí titul majstra sveta v slovenskom drese. Ten Chárovi aj Hossovi chýba.

Nemyslím, že sa v Hokejovej republike zhodneme na mene, ktoré budú všetci akceptovať. Keď sa nad tým ale zamyslíme zistíme, že sme vlastne šťastnou hokejovou krajinou.

Máme veľké šťastie na úžasné hokejové vzory. Kariéra Mariana Hossu je príkladná a je toho dôkazom. Treba sa za ňu poďakovať, zagratulovať a vysloviť nádej, že stále dokáže inšpirovať hráčov budúcnosti. Súrne ich potrebujeme.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera