Piatok, 17. máj 2024

Martin Pospíšil a jeho farmársky sen o NHL

Jakub Halák Jakub Halák 16.11.2023
FOTO TASR/AP

Zo štvrtého kola draftu cez USHL, AHL, Košice až do NHL. Martin Pospíšil začal písať svoju rozprávku v Najlepšej Hokejovej Lige v drese Calgary Flames veľkými písmenami. Slovenský útočník v nej zažíva štart, aký sa nepodarí každému. Ako sú na tom ostatní Slováci? Porovnali sme góly a body s ostatnými rodákmi.

Hneď gólová radosť

Pospíšilovi sa podarilo skórovať hneď v prvom zápase v NHL. Odhliadnuc od veku, draftovej pozície a klubu, v ktorom hrali, sa podarilo skórovať v prvom zápase nasledujúcim Slovákom:

 1. Peter Sejna – St. Louis Blues
 2. Jiří Bicek – New Jersey Devils
 3. Miroslav Ihnačák – Toronto Maple Leafs
 4. Marcel Hossa – Montreal Canadiens
 5. Tomáš Tatar – Detroit Red Wings
 6. Pavol Demitra – Ottawa Senators
 7. Marián Gáborík – Minnesota Wild
 8. Martin Pospíšil – Calgary Flames

Menoslov vyššie je pomerne rozmanitý, aj čo sa týka klubovej príslušnosti, aj vekovej distribúcie. Najmladším na zozname bol v tých časoch Marián Gáborík, Pospíšil sa radí k najstarším. Zaujímavé je, že iba traja z vyššie menovaných svoj prvý zápas aj vyhrali. Ihnačák a Demitra dali dokonca góly v presilovke. Prekvapivý ťah, poslať absolútneho NHL panica na presilovku. Pri Demitrovi, vzhľadom na to, ako sa k nemu v Ottawe správali, je to až fraška.

Pravidelná zbierka bodov

Martin jasne potvrdil, že napriek hre v treťom útoku dokáže pravidelne bodovať. V Calgary, ktoré zatiaľ zaostáva za očakávaniami, je príjemným osviežením. V jeho prípade sa nie je ale bodová produkcia obmedzená iba na strieľanie gólov. Po piatich zápasoch má pri svojom mene napísané už dva góly a rovnako dve asistencie.

Z vyššie menovaných sa v priebehu ďalších štyroch zápasov po premiérovom zápase aj góle podarilo:

 1. Sejnovi pridať dve asistencie,    
 2. Bicekovi nebodovať,
 3. Ihnačákovi nebodovať,
 4. Hossovi pridať dva góly a raz prihrávať,
 5. Tatarovi nebodovať,
 6. Demitrovi raz asistovať,
 7. Gáboríkovi raz skórovať a zaznamenať jednu prihrávku.

Pospíšil je teda medzi elitou spomedzi „prvozápasových“ strelcov. Hokej mu evidentne v prvom tíme chutí, čo sa odráža aj na štatistikách, preto netreba vymýšľať klišé typu „hrá dobre len mu to tam nepadá, tvrdí expert“.

Mal nejaký Slovák v NHL štatisticky lepší štart?

Ak sú štyri body v prvých piatich zápasoch vynikajúci štart, je nutné spomenúť aj priblíženie k nim. Na Gáboríkove 2+1 nadviazal napríklad Tomáš Surový troma presnými zásahmi, dvaja výnimoční obrancovia Ľubomír Višnovský a Andrej Meszároš zhodne troma prihrávkami. Rebríček dopĺňa Peter Štastný tiež s troma asistenciami na góly spoluhráčov.

Štvorbodovými hráčmi v prvých piatich zápasoch NHL sú:

 1. Peter Bartoš – Minnesota Wild
 2. Marcel Hossa – Montreal Canadiens
 3. Ľuboš Bartečko – St. Louis Blues
 4. Zdeno Cíger – New Jersey Devils
 5. Marián Šťastný – Quebec Nordiques
 6. Ladislav Nagy – St. Louis Blues
 7. Anton Šťastný – Quebec Nordiques
 8. Martin Pospíšil – Calgary Flames

Absolútnou špičkou v prvých piatich zápasoch je päťbodový Peter Ihnačák, ktorý rovnako ako Peter Bartoš mal vyšší vek pri svojom štarte. Šťastných potiahol brat Peter. Bartečka s Nagyom faktor Demitra. Hossa s Cígerom predstavovali čistý talent a roky driny. S piatimi bodmi v prvých piatich zápasoch stojí na svojom piedestáli Stan Mikita (špecifická kategória, keďže sa to stalo v priebehu dvoch sezón).    

Na druhej strane menám ako Žigmund Pállfy, Jozef Štumpel, Marián Hossa, Miroslav Šatan a Peter Bondra sa v prvých zápasoch nepodarilo bodovať takmer vôbec. Napriek tomu sa z nich stali legendy nášho aj svetového hokeja. Evidentne na prvých zápasoch až tak nezáleží, pokiaľ je v tíme dôvera v schopnosti hráča.

Martin Pospíšil sympaticky osviežil nový ročník NHL najmä zo slovenského pohľadu. Metamorfóza hráča, ktorý trávil dosť času na trestnej lavici do podoby platného disciplinovaného hráča v najlepšej lige sveta teší. V našich farbách dvojnásobne.

Kiežby si sa na tú farmu, ktorá začala písať hokejový sen o NHL, už nikdy nevrátil.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera