Nedeľa, 30. jún 2024

Martina Réwaya má zachrániť Jaromír Jágr

Matej Vanoch Matej Vanoch 30.07.2019
SITA

V osemdesiatych rokoch hovorili znalci československého hokeja o dvoch megatalentoch, ktoré spolu žiarili v mládežníckych reprezentáciách. Jeden bol Čech a volal sa Jaromír Jágr, druhý bol Slovák a jeho meno bolo Peter Pinďár. O Pinďárovi sa hovorilo, že je ešte o čosi lepší ako Jágr.

Že ste o ňom nikdy nepočuli? Nemali ste prečo. Údajné problémy s alkoholom a hazardnými hrami postupne nasmerovali jeho kariéru do druholigových Michaloviec, kde sa stal miestnou legendou. Pred dvadsiatimi rokmi ukončil kariéru a spolu s Rišom Šechným ho uviedli do michalovskej Siene slávy.

Jágr medzičasom vyhral dvakrát Stanley cup, raz olympiádu, dvakrát majstrovstvá sveta a päťkrát bodovanie celej NHL. Aktuálne sa pripravuje na novú sezónu. Jednou z jeho hlavných úloh bude dohliadnuť na novú akvizíciu Kladna, Martina Réwaya. Ten sa práve rozhoduje, či sa vydá po stopách Jágra alebo Pinďára.

Talent desaťročia

Martin Réway sa verejnosti prvýkrát predviedol na Majstrovstvách sveta do 20 rokov v ruskej Ufe.  Mal len 17 rokov a nikto sa ním veľmi nezaoberal, keďže ho nikto nepoznal a hlavnou hviezdou bol aj tak Marko Daňo. O tom sa hovorilo, že bude draftovaný v prvom kole, čo sa napokon aj stalo, hoci ako sa ukázalo neskôr, bol to zatiaľ najväčší úspech v jeho kariére.

Späť k Réwayovi. Pri sledovaní majstrovstiev sveta do 20 rokov je to väčšinou tak, že sa dá vlastne pozerať len na slovenskú prvú päťku, v ktorej hrá zopár nádejných hokejistov. Ostatné formácie slúžia na vyhadzovanie puku, hádzanie sa do striel a vytváranie živých hradieb pred zúfalým brankárom. Réway bol už na prvý pohľad výnimkou. Mal len 17, ale na rozdiel od väčšiny svojich spoluhráčov bolo jasné, že na ľade dokáže už v tomto veku veci, ktoré sa oni nenaučia za celý život. Keď dostal puk, odrazu sa akoby spomalil čas, hra zamrzla a len on svojou prihrávkou rozhodol, kedy a ako sa bude pokračovať ďalej.

Na produktivite sa to ešte výrazne neprejavilo, ale bolo jasné, že to sa v ďalších rokoch zmení. Už o rok neskôr získal 10 bodov v piatich zápasoch a o dva roky si spolu s Cehlárikom, Lantošim, Černákom a Jarošom odniesol zo šampionátu bronz. Samozrejme, ako suverénne najproduktívnejší hráč mužstva.

Vtedy ešte netušil, že práve zažíva vrchol svojej kariéry. Okrem bronzu odohral svoju prvú sezónu medzi mužmi a v drese Sparty Praha získal 37 bodov v 34 zápasoch.

V ďalšej sezóne vyzeralo byť ešte všetko v najlepšom poriadku. V Sparte mal stále bod na zápas, po prestupe do Švajčiarska tiež. Dostal sa na Majstrovstvá sveta – a tam sklamal. Odvtedy to už bola len jedna katastrofa za druhou.

Jeden gól

O Réwayovi sa už od začiatku vedelo, že životospráva nie je práve jeho najsilnejšou stránkou. V Dolnom Kubíne sa už v dorasteneckom veku správal ako Paul Gascoigne na sklonku svojej kariéry a pražskí barmani ho videli v zakázanom uvoľnení zrejme častejšie ako rozhodcovia v českej extralige.

Potom však prišli vážne zdravotné problémy, vynechanie celej sezóny a niekoľko neúspešných reštartov kariéry. Márny pokus dostať sa do NHL cez farmu Montrealu, zvláštny a predčasný odchod na Slovensko, trápenie sa v Slovane Bratislava, pôsobenie v tretej najvyššej súťaži v Dolnom Kubíne, neúspešná skúška v Hradci Králové a desať zápasov v druhej švédskej lige. Hráč, ktorý mal bod na zápas, dal za dva roky jeden gól.

Čo z toho ide na vrub objektívnym problémom so srdcom a čo voľnočasovým aktivitám, to ťažko posúdiť. Vyslovme len tušenie, že jeho prístup k profesionálnej kariére nebude úplne mokrým snom  Borisa Valábika.

S Jardom

Ešte stále sa to môže skončiť happyendom. Martin Réway má len 24 rokov a hrať hokej sa len tak nedá zabudnúť. Navyše, asi aj on si uvedomuje, že v iných oblastiach života spoločnosti zrejme  nebude patriť medzi najtalentovanejších príslušníkov svojej generácie.

Správy z Prahy hovoria, že tentoraz to myslí vážne a tvrdo sa pripravuje na novú sezónu. Na jeho tréningy sa chodil osobne pozerať Jaromír Jágr a vybral si ho do mužstva. Možno ho o pár mesiacov uvidíme na krídle prvej formácie Kladna s Jaromírom Jágrom, možno sa stane jeho dvorným nahrávačom, hviezdou ligy a na jar bude pripravený vrátiť sa do reprezentácie.

A možno to dopadne ako vždy. O týždeň už bude tento text úplne bezpredmetný, Réwaya z Kladna vyhodia ešte pred začiatkom sezóny a začne sa hovoriť o ďalšom, teraz už naozajstnom reštarte kariéry. Napríklad v Detve alebo v Dolnom Kubíne. Tam sa možno dostane aj do miestnej Siene slávy. Je to na Martinovi.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera