Utorok, 27. február 2024

Mladíci nám ukázali, aké je to fandiť Kanade

TASR - Lukáš Grinaj

Osemnástka má za sebou ďalší vydarený zápas na Hlinka Gretzky Cupe. Po výhre 5:2 nad USA zrejme nikoho neprekvapilo, že v utorkovom stretnutí proti Nemecku bol najlepší Nemec na ľade náš kapitán Šimon Nemec. Ospevovaný ročník 2004 nám naďalej robí radosť, v tomto zápase totiž už po 1. tretine nebolo otázkou či vyhráme, ale o koľko vyhráme.

Ako sa cítia Kanaďania

Pamätáte si, keď SR 20 získala v roku 2015 bronzové medaily? Ani na tomto vydarenom turnaji sme sa nevyhli debaklu, keď nás v úvodnom zápase Kanada vyprášila 8:0. Slovenskí fanúšik však nepozná veľmi pocit, kedy my niekomu uštedríme debakel. Z tých väčších výhier stojí za zmienku výhra 11:2 nad Kazachstanom z juniorských MS v roku 2019, no napriek vysokej výhre naši neboli dominantní ako napríklad Kanada a taktiež Kazachstan nepatrí v mládežníckych kategóriách medzi reprezentácie, ktoré nezvykneme porážať.

Zato také Nemecko malo od roku 2018 až štyroch hráčov draftovaných do NHL v 1. kole a zápasy s nimi bývajú mimoriadne vyrovnané a výhry s nimi cenené. V prvom zápase Hlinka Gretzky Cup viedli po 2. tretine nad Švédskom a ich výber má aj tento rok svoju kvalitu. Od nášho ročníka 2004 sme však čakali, že by si s nimi mal s prehľadom poradiť, no to čo sa dialo na ľade bolo optimistickejšie ako tie najoptimistickejšie predpoklady. 

Naši boli v zápase dominantní ako keby si dresy s dvojkrížom obliekli Kanaďania. Slovenskí mladíci súpera prevyšovali vo všetkých herných činnostiach, hrali aktívne celých 60 minút a spolu nastrieľali 12 gólov, pričom sa ako keby predbiehali v tom, kto dá krajší gól. Nemcom sme do sieti šupli pár skutočne výstavných kúskov a využili neuveriteľných 7 z 8 presiloviek. V niektorých momentoch boli všetci Nemci zaparkovaní pred vlastnou bránou ako kedysi my proti Kanade. Konečne sme tak mohli zistiť, ako sa cítia kanadskí fanúšikovia. Ďakujeme!

Keď je B viac ako A

Paradoxom našej výhry nad Nemeckom 12:2 je fakt, že náš súper je príslušník A-kategórie, zatiaľ čo my hráme v Béčku. Bohužiaľ, osemnástka tvrdo doplatila na predkoronové vypadnutie ročníka 2001 a po ročníkoch 2002 a 2003, si v Áčku nezahrá ani ročník 2004. Snáď aspoň pandemická situácia tentoraz dovolí, aby sme konečne mohli zabojovať o návrat medzi elitu.

Medaila z MS 18-ročných teda pre ročník 2004 nepripadá do úvahy, no stále je v hre medaila na Hlinka Gretzky Cupe. Po výhrach v prvých dvoch stretnutiach sme postúpili do semifinále, čo je historický úspech, keďže od zavedenia súčasného formátu turnaja v roku 2002 sme ešte nikdy do semifinále nepostúpili. Bolo by pekné, keby sa cenný kov podarí vybojovať práve tejto generácii hráčov. Šimon Nemec, Juraj Slafkovský či Filip Mešár sú perfektní hráči, no nie je to len o nich, vyzdvihnúť si zaslúži celý tím. Na naše pomery sa v ňom nachádza hneď viacero mimoriadne talentovaných hráčov.

Slováci ovládli bodovanie turnaja

Dalibor Dvorský je tretí najmladší hráč na turnaji, napriek tomu vedie bodovanie turnaja s 10 bodmi v 2 zápasoch. Je to neuveriteľné, že mu vo veku 16 rokov stačili len 2 stretnutia, aby sa stal najproduktívnejším Slovákom v histórii turnaja.

Navyše po USA nastrieľal hetrik aj Nemecku a prestížnym kanadským médiom The Hockey News bol v obidve hracie dni zaradený medzi tri hviezdy dňa.

Pohľad na kanadské bodovanie turnaja je niečo, čomu je nemožné uveriť. Môžeme ho skôr nazvať slovenské bodovanie. Naši hráči ho úplne ovládli a medzi nich sa dokázal dostať iba Matvej Mičkov, ktorý je najväčší ruský talent od čias Ovečkina.

Hráčom zápasu proti Nemecku bol z nášho tímu vyhlásený Ondrej Molnár, ktorý takisto ako Dvorský môže na turnaji štartovať aj budúci rok. Tento hráč má mimoriadne šikovné ruky, v Nitre sa majú na čo tešiť.

,,Žijeme svoj sen,“ povedal Filip Mešár po zápase proti Nemecku. Snáď tento sen bude mať medailový koniec. Dnes nás o 19:00 čaká súboj so Švédskom o prvé miesto v skupine a tým pádom výhodnejšiu pozíciu pred semifinále. Držte palce.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera