Piatok, 17. máj 2024

Mohli hrať mužský hokej, vybrali si juniorku. V Kanade uvidíme dvojciferný počet mladých Slovákov

Filip Strela Filip Strela 18.08.2021
TASR/AP

Večná debata o tom, že naše kluby majú namiesto cudzincov (z ktorých sa postupom času stali z prestarnutých Čechov štvrtotriedni Kanaďania) dávať šancu mladým talentom, sa opäť rozprúdila po Hlinka Gretzky Cupe. Reprezentanti do 18 rokov na ňom získali prvé striebro v histórii.

Verejnosť volá po zapracovaní talentov do áčka. Niekoľko členov tohto tímu si však pred Tipos extraligou vybralo kanadskú juniorku. Spolu v nej uvidíme až jedenásť krajanov.

Tá lepšia CHL

Najprestížnejšia trojica súťaží do 20 rokov (OHL, QMJHL a WHL) spoločne vystupuje pod skratkou CHL. Znamená to Canadian Hockey League – nepomýľte si s hokejovou ligou majstrov, ktorá má totožnú skratku. To však zrejme nehrozí, lebo chudobný príbuzný futbalovej Champions League nikoho nezaujíma. Možno, iba keď sa treba zrazu sťažovať, že Slovan sa do nej dostal „neoprávnene“.

Späť k severoamerickej juniorke. Hráči z Európy sa do nej dostávajú draftom, kde na rozdiel od toho profiligového vyberú aj viac než jedného-dvoch Slovákov: naposledy ich bolo až desať. Jedného však najprv označili za Čecha (Servác Petrovský) a ďalšieho prehliadli na najbezchybnejšej hokejovej stránke Elite Prospects (Jozef Viliam Kmec, doteraz tam nie je). Inak to však bol úspešný výber.

Na rozdiel od prestížnejšieho NHL draftu funguje CHL Import draft poväčšinou ako dohoda hráča s klubom, ktoré vedia, do čoho idú. Keďže tímy z CHL môžu mať na súpiske len dvoch Európanov, nemôžu veľmi riskovať s voľbami a primerane sa dohadovať. Ich úspešnosť však zďaleka nie je stopercentná.

Z desiatky Slovákov z posledného výberu sa do zámoria presunie šesť. Juraj Slafkovský zostáva vo Fínsku, Šimon Nemec s Filipom Mešárom na Slovensku a Pavol Štetka v Česku. Zvyšnú päticu si vybrali už v predošlých rokoch. Tréner reprezentácie U20 Andrej Podkonický bude mať k dispozícii na zváženie smerom k MS dvojciferný počet hráčov zo zámoria.

Dannyho Podkanova jedenástka v abecednom poradí

RÓBERT BAČO

Klub: Moose Jaw Warriors (WHL)

Post: útočník

Ročník: 2003

Draftovaný: 2021

Bačo sa narodil v Košiciach, ale od štrnástich sa rozvíjal v Česku. Urastený a silný útočník, ktorému najtvrdšia z trojice junioriek výborne zapasuje. Bačo sa takmer dostal na MS U20 do Kanady, kde patril medzi posledné škrty. Po neúspešnom drafte do NHL, kde si podľa jeho slov vybrali aj diametrálne horších hráčov (https://www.hokejportal.net/?q=clanok/dlha-noc-pre-demeka-grocha-a-baca-sobota-zamrzela-no-nesklamala/110507), má o motiváciu postarané.

JAKUB DEMEK

Klub: Edmonton Oil Kings (WHL)

Post: útočník

Ročník: 2003

Draftovaný: 2021 (aj do NHL!)

Nedávno šokoval všetkých „odborníkov“ aj skeptikov, ktorí predpovedali nulu draftovaných Slovákov do NHL. Ďalší z druhu „Urastený Košičan“, na rozdiel od ostatných sa však zapáčil Vegas Golden Knights, ktorí si ho vybrali ako 128. hráča v poradí. Podľa vlastných slov mu k tomu pomohlo aj to, že sa rozhodol od ďalšej sezóny hrať v zámorí. Darmo môže Gabriel Spilar spomínať, ako mu chystali miesto v prvých útokoch oceliarov.

ALEX GÉCI

Klub: Sarnia Sting (OHL)

Post: útočník

Ročník: 2003

Draftovaný: 2020

Smoliar poslednej sezóny. Trénoval so Slovanom, ale nehral, s Dubnicou, ale nehral, na trikrát mal odísť do zámoria, nevyšlo… Alexa Géciho videli rok pred draftom ako jedného z hlavných slovenských kandidátov, ale sezóna bez odohraného zápasu mu uškodila natoľko, že si ho nikto nevybral. Géci sa preto ukáže v Sarnii až od septembra. Uvidíme, či sú porovnania s Adamom Ružičkom aspoň trochu založené na pravde.

MARTIN CHROMIAK

Klub: Kingston Frontenacs (OHL)

Post: útočník

Ročník: 2002

Draftovaný: 2019 (2020 do NHL)

Ďalší Slovák, ktorý má za sebou aj prestížnejší draft. Chromiaka si vybrali LA Kings z úplne rovnakého miesta ako Vegas Demeka, ale o rok skôr. Do Kingstonu sa vracia po ročnej pauze. Vedľa budúcej draftovej jednotky Shanea Wrighta (ale skutočnej, nie ako slovenské média robili z Brandta Clarkea) by mal nazbierať aspoň 100 bodov. Nakročené má k tomu dobre, nedávno ponížil dánsku dvadsiatku.

MATEJ KAŠLÍK

Klub: Chicoutimi Sagueneéns (QMJHL)

Post: útočník

Ročník: 2002

Draftovaný: 2020

Pozitívne prekvapenie poslednej sezóny. Kašlík sa dobre ukázal na MS U20 aj v QMJHL, kde strávi druhú sezónu. Potvrdil to pre Hokejportal: rovnako aj to, že mal aj ponuky z Tipos extraligy. https://www.hokejportal.net/?q=clanok/110426/extraligovemu-vabeniu-kaslik-odolal-vrati-sa-do-qmjhl/diskusia

JOZEF VILIAM KMEC

Klub: Prince George Cougars (WHL)

Post: obranca

Ročník: 2004

Draftovaný: 2021

Prvý zo zostavy hrdinov na Hlinka Gretzky Cupe. Kmec je obojsmerne schopný obranca, ktorý vie hrať dobre telom. V prípade vydarenej sezóny by ho nemusel minúť ani draft do NHL. Do WHL zrejme zapasuje výborne.

OLEKSIY MYKLUKHA

Klub: Blainville-Boisbriand Armada (QMJHL)

Post: útočník

Ročník: 2002

Draftovaný: 2019

Aj pôvodom Ukrajinec mal byť draftovaný, ale okrem titulu najlepšieho hráča vhadzovaní na MS U20 to nebol preňho ročník úspechov. Aj preto mení Myklukha dres. V QMJHL pokračuje ako hráč Blainville-Boisbriand Armada. Očakáva sa, že bude hrať viac a na juniorskom šampionáte bude patriť k slovenským lídrom.

PETER REPČÍK

Klub: Lethbridge Hurricanes (WHL)

Post: útočník

Ročník: 2004

Draftovaný: 2021

Skokan mesiaca. Repčík sa na Hlinka Gretzky Cupe prekvapivo ocitol v prvom útoku, kde vďaka výborným výkonom využil príležitosť a pripísal sa na mnohé skautské zoznamy. V útoku s Jurajom Slafkovským a Filipom Mešárom by body zbieral asi každý člen slovenského útoku (s jednou výnimkou), ale Repčík zaujal oveľa viac. Kanada mu prospeje. Otvorene pritom priznal, že odmietol ponuku z extraligových Nových Zámkov (https://sport.aktuality.sk/c/06pz4wl/slovenski-mladici-chcu-zaujat-v-byvalych-kluboch-zdena-charu-a-thea-fleuryho/) , kde by si pri absencii ich kvalitných odchovancov zrejme zahral dosť.

MARKO STACHA

Klub: Vancouver Giants (WHL)

Post: obranca

Ročník: 2002

Draftovaný: 2020

Draft do NHL z Trenčína nevyšiel, rovnako však ani z Vancouveru. Marko Stacha sa po minuloročnom sklamaní presunul do zámoria. Do WHL zapadol dobre, sezóna však bola skrátená. Stihol však aj jednu víťaznú bitku, to je v Kanade najdôležitejšie.

MAREK ŠRAMATY

Klub: Shawinigan Cataractes (QMJHL)

Post: útočník

Ročník: 2003

Draftovaný: 2021

Nitra prišla o jedno zo svojich detí, útočník Marek Šramaty mieri prvýkrát v kariére do zámoria. Vlani odohral štyri tiposextraligové duely. Corgoni mu zrejme ponúkali miesto v tíme aj teraz, ale mieri do francúzsky hovoriacej provincie.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera