Utorok, 27. február 2024

Mohol hrať s niekdajším MVP NHL o Stanley Cup, radšej ide do Olomouca

Štefan Cebro Štefan Cebro 02.08.2021
SITA/AP Photo/Derik Hamilton, File

V Česku platí nepísané pravidlo, keď zachytá Olomoucu Branislav Konrád, tím má šancu uspieť aj proti favoritom, ale len úpornou defenzívou podporenou výbornými zákrokmi slovenského brankára.

Ten to dokonale ukázal v poslednom play-off, keď so svojím tímom šokoval v predkole favorizovanú Plzeň, ktorá bola jedným z favoritov na finále. Potom zohral moravský klub aj slušnú sériu so Spartou Praha, ale na favorita nestačil.

V novej sezóne sa obzvlášť s olomouckým tímom nepočítalo, ale to môže zmeniť jeden výrazný fakt. David Krejči sa rozhodol zabaliť kariéru v NHL a podpísal s klubom, ktorého dres naposledy obliekal, keď ešte stáli v New Yorku dvojičky.

Stále mal takmer bod na zápas

Jeho príchod do najväčšieho mesta ležiaceho na Morave je v hokejovom Česku udalosťou leta, podobnou ako keď sa vracali domov najväčšie hviezdy na čele s Jaromírom Jágrom. Krejči je jedným z najnedocenenejších hokejistov posledných rokov. Nie platovo, tam bol dokonca v Bostone Bruins chvíľu aj najlepšie platený, ale odborníkmi.

V NHL zarobil od 2006 vyše 73 miliónov dolárov, vždy obliekal dres Bostonu. Čakalo sa, že s klubom z originálnej šestky profiligy predĺži spoluprácu aj naďalej. Bruins s ním počítali ako s druhým centrom formácie, v ktorej by bol aj niekdajší víťaz Hartovej trofeje Taylor Hall.

Rodák zo Šternberku však šokoval zámorský svet. Vôbec to nebolo u neho o tom, že na NHL už nemá, veď v minulej sezóne si udržal takmer bod na zápas, keď mal 44 bodov v 51 stretnutiach. V najlepšej lige sveta stihol 962 zápasov a dosiahol na 730 bodov. Jeho najväčšia sila prichádzala vo vyraďovacej časti, kde bol často fantastický.

Stačí sa pozrieť na jeho bodový priemer, v základnej časti si udržal 0,76 bodu na zápas, v play-off ich pridal 0,795. Podobné čísla sa podarili v tak dlhej kariére len minimu hráčov. Krejči bol skvelý najmä pri troch postupoch Bruins do finále NHL za poslednú dekádu.

Pri historickom triumfe v 2011, kedy potiahol Zdeno Chára Boston ako druhý európsky kapitán v histórii, mal český center 23 bodov v 25 zápasov, v 2013, kedy prehrali Bruins s Mariánom Hossom a Michalom Handzušom a ich Chicagom vo finále, Krejči pridal dokonca 26 bodov v 22 zápasoch. Ak by Bruins uspeli, bol by kandidátom na Conn Smythe Trophy. A do tretice hral slušne aj v 2019, kedy bostonský klub tesne 3:4 na zápasy prehral finále so St. Louis. Čech mal 16 bodov v 24 dueloch.

Veľká posila pre repezentáciu

Obrovskou vecou bolo, že ako bol stredný útočník výborný v ofenzívnych veciach, vôbec nezaostával v defenzíve, kde ho považovali za jedného z najlepších.

Preto sa predpokladalo, že tridsaťpäťročný tvorca hry ešte rok, dva potiahne, najlepšie v Bostone. U Krejčiho však rozhodla rodina, s ktorou už chcel ísť do Česka. Obdivuhodné je, že v NHL končí na vrchole, čo sa podarí málokomu.

Olomouc tak získal najväčšiu hviezdu extraligu a rázom sa môže v hierarchii klubov posunúť smerom hore. Krejči môže pomôcť k výraznejšiemu úspechu aj českej reprezentácii, s ktorou získal len bronzy na juniorských šampionátoch a bol aj pri poslednej veľkej medaile národného tímu, bronze 2012 na MS v Helsinkách.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera