Sobota, 25. máj 2024

MS U20: Čisté kontá slovenských „trpaslíkov“ – Oh my Godla, absolútny rekordér Halák a švajčiarske syry bez Latkózy

Filip Strela Filip Strela 26.12.2020
SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

Poriadne sa na ňom natrápili švajčiarski útočníci aj kanadskí komentátori. Slovenský brankár Šimon Latkóczy (alebo Latkoči, Latkowski, Latkotczky, vyberte si) výrazne prispel k triumfu 1:0 v úvodnom zápase majstrovstiev sveta juniorov.

Najpamätnejšie shutouty

Šimon Latkóczy sa stal jedenástym slovenským brankárom v histórii MS U20, ktorý vychytal čisté konto. Paradoxom je, že v dnešnej dobe, kedy kluby výrazne preferujú brankárov vyšších ako 190 centimetrov, v slovenských reprezentáciách žiarili zväčša brankári, ktorí mali sotva 180 cm.

DENIS GODLA

Šampionát: MS U20 2015

Zápas: Česko – Slovensko 0:3 (2. 1. 2015)

Ako to prebiehalo: Česi sa už videli v semifinále. Výber s Davidom Pastrňákom zdolal v zamotanej skupine Rusov a Dánov, čo mu stačilo na druhé miesto. Vo štvrťfinále ich čakala „dobrá príprava pred medailou,“ Slováci. V ich bránke však stál Denis Godla a God-like (božský) výkon zaručil slovenský postup. Výborne pripravený tím postúpil do najlepšej štvorky, kde ho čakala Kanada.

Po výprasku v základnej skupine (0:8) držal Slovákov v druhom dueli najmä brankár. Kanada nás sfúkla 5:1, kežmarský rodák však chytil za srdce plnú torontskú arénu. Keď si Pavol Skalický prevzal cenu pre najlepšieho Slováka, sprevádzalo ho najprv sklamané bučanie a potom skandovanie „Goalie, Goalie!“ (brankár, brankár). Godla fanúšikom zamával a tí ho mohutne vytlieskali. Pokrik „Oh my Godla“ sa niesol celým šampionátom. Slováci zvládli súboj o bronz (4:2 so Švédskom) a nevysoký brankár (180 cm) sa stal najužitočnejším hráčom majstrovstiev.

Po šampionáte: Jeho kariéra nenabrala očakávaný smer. Hoci sa jeho vtedajší agent chválil, že o dovtedy neznámeho brankára sa zaujíma 15 klubov NHL a draftujú ho v druhom kole, nikto si Denisa Godlu nevybral. Vymenil agenta a zamieril do Fínska, odkiaľ po štyroch rokoch prestúpil do Česka. Dnes je jednotkou Litvínova. Stále má len dvadsaťpäť rokov, na ďalšie Oh my Godla! sa stále čaká. 

JAROSLAV HALÁK

Šampionáty: MS U20 2004, 2005

Zápasy: Slovensko – Rakúsko 6:0 (30. 12. 2003), Švédsko – Slovensko 0:1 (31. 12. 2003), Fínsko – Slovensko 0:2 (27. 12. 2004), Slovensko – Nemecko 5:0 (29. 12. 2004)

Ako to prebiehalo: Najviac čistých kont v histórii juniorských majstrovstiev sveta vychytal Slovák. Je to naozaj tak. Jaroslav Halák sa predstavil v dvanástich zápasoch MSJ, neinkasoval v každom treťom. Na rekord potreboval dve majstrovstvá sveta, ktoré ešte prebiehali starým spôsobom.

Na výkonoch 179 cm vysokého brankára je zaujímavé, že čisté kontá prišli po dvojiciach. Koncom kalendárneho roka 2003 najprv vychytal Rakúšanov a hneď na druhý deň Švédov. O rok neskôr zarmútil ďalších Škandinávcov z Fínska (2:0) aj Germánov z Nemecka (5:0). Zápasy od seba delili dva dni.

Z Halákových výkonov Slováci vyťažili iba jedno štvrťfinále. Na MSJ vtedy postúpili z päťčlennej skupiny prví traja, zvyšné dva tímy hrali o záchranu. Bratislavský rodák sa zaskvel najmä druhým shutoutom proti Švédom, keď zlikvidoval 28 pokusov favorita. Práve na ich úkor Slováci postúpili do vyraďovacej časti. Česi však už boli nad ich sily (2:4).

Po šampionáte: Brankár draftovaný v 9. kole sa po prvých MS U20 presunul do zámoria, kde si po dvoch sezónach zachytal v NHL. Legenda Buffala Sabres si vyslúžila vlastný pokrik, v Montreale si fanúšikovia spievali „Habs Romance“. Podľa prerobeného hitu Lady Gaga mal Halák priniesť hrdým frankofónom Stanleyho pohár. To sa mu síce nepodarilo, ale v profilige si ako jeden z najmenších brankárov urobil meno. Rešpekt si získal v St. Louis, žiaril aj v New Yorku Islanders, s ktorým viedol cez sezónu NHL. Dvakrát vyhral trofej Williama Jenningsa. Dnes tvorí v Bostone tandem s Tuukkom Raskom.

PETER ŠEVELA

Šampionát: MS U20 2003

Zápasy: Švajčiarsko – Slovensko 0:3 (30. 12. 2002), Česko – Slovensko 0:2 (4. 1. 2003)

Ako to prebiehalo: Piate miesto zo šampionátu 2003 sa často opomína, Slováci vtedy nemali hviezdny tím. Hlavnou postavou bol brankár Peter Ševela, ktorého trikrát vyhlásili za najlepšieho hráča stretnutia. Výborne zachytal už v skupine proti Švajčiarom (3:0). Súper nás prestrieľal 34:29, všetky pokusy však zlikvidoval pozorný Slovák.

Zverenci Jozefa Frühaufa zažili zápas s nulou vo štvrťfinále, tam však stáli na opačnej strane. S Fínskom prehrali 0:6. Čakal ich duel o umiestnenie, kde sa opäť zaskvel Ševela. Proti Čechom kryl všetkých 25 striel a Slováci zvíťazili 2:0. Náš brankár si navyše pripísal asistenciu a výrazne pomohol k 5. miestu na turnaji. S Halákom sú dodnes jediní Slováci, ktorí majú viac než jeden shutout.

Po šampionáte: Okrem jediného Slováka aj jediný Maďar s dvomi čistými kontami. Peter Ševela sa už do slovenskej reprezentácie neprebojoval, získal však maďarské občianstvo. Po piatich rokoch v Dunaújvárose ho južní susedia nominovali na MS A-skupiny I. divízie. Na nich sa nakoniec nepredstavil. Väčšinu zvyšnej kariéry strávil v maďarskej súťaži. Dnes je Ševela brankársky kouč Zvolena v Tipos Extralige, aj on (180 cm) patril k menším brankárom.

ŠIMON LATKÓCZY

Šampionát: MS U20 2021

Zápas: Švajčiarsko – Slovensko 0:1 (25. 12. 2020)

Ako to prebiehalo: Krádež v priamom prenose. Stávkovými kanceláriami prestrelený „favorit“ mal dobré šance, najmä obranca Iňaki Baragano strieľal do prázdnej bránky. Šimon Latkóczy sa  bleskovo presunul a schoval puk do lapačky. Slovenský komentátor onemel a kanadský začal hulákať. Hoci českí kolegovia zistili až po prvej tretine, že chytá, Latkóczyho spoznal hokejový svet.

Ďalší slovenský Vokoun (179 cm) zaujal aj vyštartovaním z bránky a rozohrávkou, ktorá pôsobila ako pokus o gól. Zlikvidoval všetkých 28 striel súpera. V bránke dostal prekvapivo prednosť pred Samuelom Hlavajom a Eugenom Rabčanom, päť miliónov trénerov sa však po zápase nemohlo sťažovať. Úspešný štart Slováci potrebovali. Latkóczy sa stal druhým v histórii, ktorý si pripísal shutout v premiére na MS dvadsaťročných.

Po šampionáte: Latkóczy neinkasoval celý šampionát a doviedol nás k prvej zlatej medaile v histórii. Uvidíme.

SLOVENSKÍ BRANKÁRI S ČISTÝM KONTOM NA MS U20

MenoPriezviskoMS, ročníkPočet zápasov
JaroslavHalák          2004, 2005     4
PeterŠevela              2003               2
MartinKučera           1998               1
JánLašák                  1999               1
PeterBudaj                2000               1
ĽubošPisár               2001               1
BranislavKonrád2007               1
JúliusHudáček          2008               1
JurajHollý                2011               1
DenisGodla              2015               1
ŠimonLatkóczy        2021               1
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera