fbpx
štvrtok, 21. januára 2021
Nemci na MS U20 v Kanade
SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP
Hokej

MS U20: Nemecká zoznamka, švédska dvojka a iné prekvapenia

Kanadská láska k hokeju nielenže hory prenáša, ale po novom aj bubliny vytvára. Vďaka tomu sme nedopadli ako v máji a juniorské MS sa na rozdiel od tých seniorských uskutočnili. Lebo čo hokejový Boh spojil, ani korona nerozdelí.

Ako to na svetových šampionátoch býva zvykom, nebola núdza o prepisovanie štatistík. A tak sme pre vás dali dokopy tie najzaujímavejšie rekordy, úspechy a fakty. Upozornenie: Článok obsahuje príliš veľa čísiel.

Škandalózna švédska dvojka

Neexistuje nič nebezpečnejšie ako Švédsko v základnej skupine. Respektíve neexistovalo. Všetko sa začalo na MSJ 2008, na ktorých hráči ,,troch koruniek“ začali ťahať v základnej skupine šnúru výhier, ktorá sa tento rok zastavila na neuveriteľných 54 zápasoch.

No akoby nestačilo, boli sme svedkami škandalóznej švédskej dvojky. Áno, Švédsko tento rok prehralo v základnej skupine až dva zápasy. Niečo také sa naposledy stalo ešte v časoch, keď neexistoval YouTube, Playstation 3, Vegas Golden Knights a dokonca ani KHL. Hádate správne, bolo to v časoch dávno minulých, konkrétne na MSJ 2005, keď 27. decembra 2004 prehrali 1:8 s Kanadou a o dva dni neskôr 4:5 s Fínskom.

Nemecká zoznamka

Nemcom úvod do šampionátu nevyšiel, keď dostali 16-gólový výprask od Kanady. Bol to rekord? Pýtali sa mnohí zvedavo na diskusiách. Odpoveď je NIE, nebol. O najväčší gólový prídel v histórii šampionátu sa 28. decembra 1980 postaral výber Československa, keď nastrieľal Rakúsku 21 gólov. A nebol to rekord ani z pohľadu kanadského výberu, keďže v minulosti nastrieľali Poľsku a Západnému Nemecku 18 gólov.

Nemecký tím postavený okolo trojky draftu po úvodnom výbuchu začali naplno ťahať traja králi z prvej formácie – Stutzle, Elias a Peterka. Nazbierali spolu 29 bodov, kým zvyšok tímu mal dokopy len deväť. Aj vďaka nim Nemecko prepísalo históriu a po prvýkrát sa na juniorských MS zoznámilo so štvrťfinále. To je celkom prekvapivý fakt, vzhľadom na výsledky ich Áčka. 

Nehybná sieť USA

Kým nemecká sieť sa v zápase s Kanadou vlnila ako tínedžerka na diskotéke, tá americká sa tri zápasy ani len nepohla. Pred štvrťfinálovým zápasom so Slovenskom tak mali šancu zlomiť ruský rekord z MSJ 1999, kedy Rusi nedostali gól 215 minút a 9 sekúnd. Stačilo, aby naši do 35. minúty zápasu nedali gól.

Ako to dopadlo? Neuveríte, no našim sa to skutočne podarilo. Keď sme im dali gól, nepriestrelnosť USA trvala 218 minút a 53 sekúnd, čo je nový rekord! Zaujímavosťou je, že Rusi potom ako vytvorili rekord, získali zlato. Američania po prekonaní ich rekordu zlato získali tiež a plne zaslúžene.

Ako jediný tím na tohtoročnom juniorskom šampionáte dokázali od Kanady neinkasovať a streliť jej gól pri hre 5 na 5.

Mega úspech Rakúska

Čo je to maximálna frustrácia? Chytiť 61 striel a napriek tomu prehrať 0:4, odpovedal by vám určite brankár Rakúska po zápase so Švédskom. Na druhú stranu by za to mal byť rád, keďže proti ostatným súperom lovil puk zo siete podstatne častejšie. Rakúsko ukončilo turnaj bez bodu so skóre 1:29.

Napriek tomu rakúska reprezentácia do 20 rokov zaznamenala najväčší úspech v histórii. Po prvýkrát pri svojej účasti v najvyššej kategórii MSJ nevypadla. Úspech je úspech a história sa už pýtať nebude, či to bolo kvôli kvalitným výkonom hráčov alebo len kvôli tomu, že z dôvodu celosvetovej pandémie žiaden tím nevypadával. 

Latkóczyho čisté konto

Brankár, s ktorého menom počas turnaja mnohí bojovali v diskusiách a po ich prečítaní teraz možno už ani on sám nevie, či sa vlastne píše Latkózcy, Laktóczy, Látkoczy, Latkózcy, prípadne inak. Už v prvom zápase šampionátu si získal srdcia všetkých fanúšikov, keď vytiahol zákrok, aký dávno slovenský brankár nevytiahol. Puk letiaci do prázdnej brány nechal zmiznúť vo svojej lapačke a dotlačil nás k futbalovej výhre 1:0.

Zo slovenských brankárov sa podarilo naposledy na MSJ vychytať čisté konto Denisovi Godlovi, keď v roku 2015 vynuloval vo štvrťfinále Česko. Dokonca na nulu v základnej skupine čakal slovenský tím ešte dlhšie, konkrétne od MSJ 2005. Na nich sa nám to podarilo rovno dvakrát, keď sme vyhrali 2:0 proti Fínsku a 5:0 proti Nemecku.

A najlepšia správa nakoniec – Šimon Latkóczy môže chytať aj na budúcoročnom šampionáte.

Ruská nula s Českom

Povedzme si úprimne, po tých výhrach nad seniorskými reprezentáciami na Karjala Cupe bola ruská dvadsiatka horúci kandidát na zlato. Brankár Jaroslav Askarov mal byť hviezdou šampionátu, veď si ho v uplynulom drafte Nashville Predators vybrali z 11. pozície a to je pri brankároch vzácnosť. Z mužov v maske bol naposledy vyššie draftovaný Carey Price, ktorého si vybral Montreal z 5. miesta. V roku 2005!

Okrem toho, že Rusi napokon ani len nevyhrali medailu, v základnej skupine prehrali 0:2 s Českou republikou. A to stojí za zmienku, keďže gólovo naprázdno vyšli naposledy v roku 2012 vo finále proti Švédsku. Odvtedy odohrali 55 zápasov, v ktorých vždy skórovali. Nuž, všetko pekné sa raz končí.