Pondelok, 22. júl 2024

MS U20: Výhra proti Švajčiarom je vianočný darček, ktorý sme potrebovali

SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

Krátko po jedenástej predpoludním miestneho času hodil v edmontonskej bubline kanadský rozhodca prvé buly majstrovstiev sveta juniorov v hokeji.

Slovenská reprezentácia vo svojom otváracom zápase prekvapujúco porazila Švajčiarov a dala fanúšikom v hokejovej republike nečakaný vianočný darček.

Švajčiarsko – Slovensko 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Kurzy stávkových spoločností hovorili za všetko. Čo i len remízu Slovákov nacenili bookmakeri na vyše šesťnásobok vkladu. Helvéti boli pri vstupe do MS U20 výraznými favoritmi. Po minuloročnom turnaji a výsledku jediného prípravného zápasu proti Čechom (0:6) sa ani veľmi nebolo treba čudovať.

O to príjemnejšie prekvapení museli byť priaznivci slovenského hokeja od prvej minúty prvého zápasu na Prvý sviatok vianočný.

Naši mladíci sa pustili do súpera odhodlane, s viditeľným plánom. Napádať rozohrávku Švajčiarov už vysoko v ich tretine, korčuľovať poctivo dozadu a čistiť priestor pred vlastným brankárom. Skoro sa ukázalo, že súperovu hru tvorí najmä prvý útok, v ktorom prím hrali urastený Knak a šikovný Canonica.

Slovákov ťahal smerom dopredu najmä druhý útok. V ňom postavou dominoval len 16-ročný Juraj Slafkovský, dravosť a kreativitu zabezpečoval Martin Chromiak a všetko ostatné (najmä úspešné vhadzovania) Olexyj Myklucha.

Vyrovnaný zápas

Nuly na počítadle gólov ukazovali na vyrovnaný zápas. Taký aj bol, hoci počet striel vyzeral opticky výrazne v náš prospech. Bol spôsobený štyrmi presilovkami, ktoré sme v prvých dvoch tretinách väčšinou odohrali v útočnej tretine.

Opticky vyzerali presilovky Slovenska výborne. Rýchle výmeny pukov, rozumná rozohrávka od modrej čiary, častá streľba. Chýbalo len viac dôrazu pred brankárom a aspoň jeden puk za chrbátom výborného Fattona v bránke Švajčiarov.

Postupom času, najmä v druhej polovici zápasu keď ubudli vylúčenia nášho súpera, sa hra prelievala z jednej strany na druhú. Švajčiari mali možno o čosi lepše šance na strelenie prvého gólu, skvelý Laktoczy chytal s rovnakým sebavedomím, ako jeho švajčiarsky kolega.

Dramatické vyvrcholenie

Desať minút pred koncom bolo jasné, že dôležitý zápas môže rozhodnúť jediný gól. Päť a pol minút pred koncom ho strelili Slováci. Šimon Nemec, ďalší zo supermladíkov v našom drese, založil útok a Roman Faith, krídelník prvého útoku, puk konečne aj s pomocou pravej tyčky dostal do švajčiarskej bránky.

Zostávalo málo času ale veľa problémov. Minútu po góle vyfasoval kapitán Kňažko 2+10 za narazenie na mantinel. Desať sekúnd po tom, čo sme oslabenie prežili šiel na hanbu aj Stacha. Takmer celý čas od gólu do konca zápasu bolo treba ubrániť presilu červených.

Keď Šimon Laktoczy poslal lapačku do strey Baragana, ktorá smerovala do prázdnej bránky vyzeralo to, že Švajčiarom nebude súdené vyrovnať. Len tak mimochodom, slovenský brankár chytá v opačnom garde, puky chytá do pravej ruky. Tento fakt bol kľúčový, vyrážačkou by ten puk takmer určite nedosiahol.

Jedna vec bola úžasný brankár Laktóczy, druhá množstvo zblokovaných striel, do ktorých sa pohádzali hráči pred ním. Sekundy boli minútami a minúty celou večnosťou. Osemdesiat sekúnd hrali Helvéti bez brankára, aj poslednému náporu Slováci odolali.

Krásny darček

Po nepodarených majstrovstvách v Česku takto pred rokom nemohli byť očakávania fanúšikov od mladých hokejistov prehnané. Pred turnajom sa navyše hovorilo a písalo najmä o tom, aký mladý bude slovenský výber. Najmladší v histórii.

O to príjemnejšie prekvapenie zverenci trénera Petrovického pripravili. Odohrali poctivý zápas, ukázali charakter aj talent. Zvládli dramatickú koncovku a urobili dôležitý krok smerom k splneniu cieľa, ktorým je postup zo skupiny do štvrťfinále.

Bol to len prvý zápas. V druhom príde Kanada a po nej kľúčový duel s Nemeckom. Dnes sa ale fanúšikovia môžu ešte pokojne nabažiť príjemného pocitu po výbornom výkone a skvelom výsledku proti favorizovanému Švajčiarsku.

Presne to sme potrebovali.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera