fbpx
utorok, 19. januára 2021
USA na MS juniorov v hokeji
SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP
Hokej

MS U20: Zaručia juniorom medaily hráči draftovaní do NHL?

Wayne Gretzky, Peter Šťastný, Mark Giordano či Artemij Panarin. To sú hráči dokazujúci, že draft NHL sa možno niekedy preceňuje a aj bez neho sa dá v najlepšej hokejovej lige žiariť ako hviezda.

Kanada na uplynulých MS juniorov nevyhrala zlato, hoci mala v tíme 19 hráčov draftovaných v 1. kole. Poďme sa dnes pozrieť na to, či boli najúspešnejšie tímy, ktoré mali v kádri najviac hráčov draftovaných klubmi NHL.

Desať tímov, takmer 250 hráčov

Juniorského šampionátu sa zúčastnilo spolu 10 tímov, ktoré naň priviedli 248 hráčov. Pozreli sme si profil každého z nich a zostavili rebríček, v ktorom sú zúčastnené reprezentácie zoradené podľa celkového počtu draftovaných hráčov. Okrem toho je pri každom tíme uvedený aj počet hráčov draftovaných v 1. kole.

Spolu ich bolo 113, takmer polovica. Môžeme smelo konštatovať, že draftovaní hráči majú zásadný vplyv na kvalitu kádra. Vo finále sa stretli dva tímy s najvyšším počtom draftovaných hráčov. Všetci medailisti vzišli spomedzi najlepších piatich tímov, ktoré majú v počte draftovaných hráčov výrazný náskok oproti zvyšku, čo bolo cítiť aj na ľade.

Proti ktorémukoľvek z piatich najlepších tímov na svete vyhralo tento rok iba Česko, keď porazilo Rusko 2:0.

Najlepší hráči turnaja

Najlepším brankárom šampionátu bol Kanaďan Devon Levi draftovaný v 7. kole, najlepší obranca bol Fín Topi Niemelä draftovaný v 3. kole a najlepší útočník Nemec Tim Stutzle draftovaný v 1. kole.

Hoci Kanada s 19 draftovanými hráčmi v 1. kole nevyhrala zlatú medailu, ich vplyv bol citeľný a vo finále mala hernú prevahu, veď v 3. tretine prestrieľala USA 15:1 a za celý šampionát inkasovala v siedmich zápasoch len šesť gólov.

Top 3 bodovania šampionátu kompletne ovládli hráči draftovaní v 1. kole – Trevor Zegras, Dylan Cozens a Anton Lundell. V top 10 ich bolo spolu sedem.

Smerom k budúcnosti

Nakoľko MSJ 2021 sú už minulosťou, pozrime sa na štatistiku hráčov, koľko z nich môže hrať na tých budúcoročných:

Najviac takýchto hráčov malo na súpiske Slovensko, z toho štyria môžu nastúpiť aj na MS 2023 a traja na MS 2024. Povzbudzujúce je, že 14 takýchto hráčov malo na súpiske Švajčiarsko na MSJ 2018 a o rok neskôr to dotiahli až do semifinále. Neboli by sme proti, keby sa nám podarilo niečo podobné.

Na MS 2022 nás však čaká mimoriadne ťažká skupina, v ktorej bude náročný len samotný postup do štvrťfinále, nakoľko našimi súpermi budú USA, Rusko, Švédsko a Švajčiarsko, ktoré môže poslať na turnaj takmer toľko hráčov so skúsenosťami z MS 2021, ako my.

Tu je zoznam Slovákov, ktorých môžeme vidieť v reprezentačnom drese na juniorskom šampionáte aj o rok: Šimon Latkózcy, Šimon Bečár, Šimon Nemec, Samuel Kňažko, Rayen Petrovický, Marko Stacha, Martin Chromiak, Roman Faith, Maroš Jedlička, Matej Kašlík, Jakub Kolenič, Filip Mešár, Oleksij Myklucha a Juraj Slafkovský.

Favorit z Fínska?

Z tímov najlepšej päťky mali tento rok najviac omladený káder Fíni, ktorí napriek tomu dokázali získať medailu, konkrétne bronz. O rok budú na majstrovstvách sveta rozhodne patriť medzi kandidátov na zlato.

Ich nevídané úspechy sú naozaj pozoruhodné, za posledných osem rokov získali 3-krát zlato, rovnako ako Kanada. Pritom majú z tímov zo svetovej špičky najmenšiu hráčsku základňu.