Utorok, 21. máj 2024

Najlepší strelec turnaja je z kolísky hokeja, ale nie je Kanaďan. Hokej do Severnej Ameriky priniesli emigranti z Británie

SITA/AP Photo/Roman Koksarov

Prvý týždeň majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Lotyšsku sa postaral o niekoľko veľkých prekvapení na úkor favoritov. Outsideri ukoristili cenné body, ktoré teraz musia ašpiranti na cenné kovy doháňať. V modernom hokeji už niet slabého súpera.

Trvalo 59 rokov, kým hokejisti Veľkej Británie zdolali na šampionáte protivníka v riadnom hracom čase. Naposledy sa tak stalo v roku 1962 v Colorado Springs, keď výber z ostrovov porazil Fínsko 7:5. Teraz si vyšliapli na dobre rozbehnuté Bielorusko 4:3.

Kolíska hokeja

Podľa nájdenej korešpondencie z 19. storočia hokej do Severnej Ameriky priviezli emigranti z Britských ostrovov. Zimný šport má v kráľovstve dlhú históriu. Svedčí o tom zlatá medaila z olympijských hier v roku 1936.

Zlatý tím Percyho Nicklina tvorili hráči, ktorí sa narodili v Británii, ale po emigrácii hokejovo vyrastali v Kanade. Aj samotný tréner bol Kanaďan s britskými koreňmi. Ústrednou postavou bol škótsky brankár Jimmy Foster. Jeho rodina odišla do kanadského Winnipegu keď mal sedem rokov. S Winnipegom vybojoval niekoľko titulov v Národnej lige juniorov a úspešne pokračoval aj medzi seniormi.

Vrchol kariéry zažil na olympijskom turnaji, kedy vychytal na tú dobu neuveriteľné štyri čisté kontá a v zvyšných troch zápasoch inkasoval vždy po jednom góle. Rozhodujúcim výsledkom sa stala výhra nad Kanadou 2:1. Oba tímy postúpili do najlepšej štvorky, kde mal hrať zápas každý s každým. Výnimkou bola situácia, ak sa mužstvá stretli skôr- do tabuľky sa započítal výsledok prvého zápasu. Protesty boli neúspešné, pravidla boli dané pred šampionátom.

V poslednom stretnutí stačila Britom remíza s Američanmi, ktorú vychytal Jimmy Foster. Glasgowský rodák bol počas ďalších 66 rokov jediným Škótom, ktorému sa podarilo získať zlato na zimných olympijských hrách. Potom sa v Británii rozmohol curling…

Premiéra na Slovensku

V novodobej histórii sa britskí hokejisti prebojovali do elitnej kategórie po dlhých 25 rokoch a predstavili sa na šampionáte na Slovensku. V rozhodujúcom zápase o zotrvanie v A kategórii zdolali Francúzsko 4:3 po predĺžení. Tento rok do B divízie nikto nevypadáva a Veľká Británia si porovná sily s hokejovou špičkou aj o rok.

Prebiehajúce majstrovstvá sveta v Rige sú plné prekvapení, senzačná výhra Britov do chaosu zapadla. V úvode zaujali odhodlaným výkonom proti Slovensku (1:2), o bod obrali Dánsko (2:3 pp.) a nakoniec získali skalp Bielorusov. „Fantastický pocit! Všetci urobili maximum, aby sme poznali chuť víťazstva a radosť z plného bodového zisku,“ tešil sa na tlačovej konferencii Ben Davies.

Najlepší strelec z Británie

O kvalitách Britov svedčí fakt, že Liam Kirk patrí so štyrmi presnými zásahmi k najlepším strelcom na šampionáte. Dvadsaťjedenročný útočník chce na majstrovstvách sveta zabojovať o kontrakt v NHL. Predošlú sezónu odohral v anglickom Sheffiel Steelers. V štrnástich stretnutiach skóroval desaťkrát a pridal rovnaký počet asistencii.

Chcem sa vrátiť do Severnej Ameriky. To je stále môj hlavný cieľ. Sústredím sa na to, aby som sa v dobrom svetle ukázal na MS a v budúcej sezóne získal vstupný kontrakt v NHL. Ak sa to nepodarí, budem sa pozerať po AHL alebo iných možnostiach,” povedal Kirk pred začiatkom turnaja pre The Yorkshire Post. V zámorí si už vyskúšal kanadskú OHL, kde v drese tímu Peterborough Petes odohral 115 zápasov s bilanciou 47 gólov a 51 asistencií. 

Tréner zostal doma

Kostra britského tímu ostala podobná ako na majstrovstvách sveta spred dvoch rokov. Na súpiske figuruje sedemnásť rovnakých mien a piati hokejisti zažívajú v Lotyšsku premiéru. Všetci hráči s výnimkou jedného pôsobia v miestnej najvyššej súťaži EIHL. Jedine Evan Mosey hráva druhú najvyššiu nemeckú súťaž.

Je to vrchol kariéry hociktorého hráča a bude pre každého z nich obrovskou cťou hrať proti najlepším tímom sveta. V tíme sú dobre nakombinované skúsenosti a mladícky talent,“ zhodnotil nomináciu tréner Russell, ktorý do Lotyšska s družstvom neodcestoval. Pár dní pred šampionátom sa úspešný kouč rozhodol po náročnej sezóne ostať doma s rodinou.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera