Piatok, 19. apríl 2024

Nápor štatistík: Objav sezóny, junior s gólostrojom a rekordný Starosta

FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Aktuálna sezóna Tipos extraligy prináša mnoho výnimočných momentov. Videli sme gól brankára, či spoznali historicky najproduktívnejšieho legionára. Zaujímavé momenty priniesol aj uplynulý týždeň, poďme si ich zhrnúť.

Junior s gólostrojom

Pred sezónou azda nikto nečakal, že po 12 zápasoch bude najlepším strelcom Dukly Trenčín iba 16-ročný mladík. Samuel Honzek má na konte už šesť gólov, čo sa pred dovŕšením sedemnástich narodenín od čias Mariána Gáboríka nikomu nepodarilo. Doterajšie maximum držal Marián Studenič s piatimi gólmi.

Hoci Honzek disponuje na svoj vek fantastickou strelou, na svoj 6. gól v piatok nepotreboval ani vystreliť, keďže to za neho urobil zvolenský brankár Rahm:

Obdivuhodná sedemstovka

Na dĺžke výške nezáleží! Toto tvrdenie potvrdzuje kariéra Daniela Brejčáka, ktorý meria 172 centimetrov, no napriek tomu dokázal ako obranca odohrať v extralige už 700 zápasov. To je skutočne obdivuhodný výkon. Pokorenie méty ho očividne naštartovalo, za Poprad bodoval vo všetkých troch minulotýždňových dueloch.

Historický nula na konte

Kým pre zlatokopky predstavuje nula na konte nočnú moru, pre brankára je to dôvod na radosť. Svoju prvú nulu v drese Slovana vychytal v nedeľu Samuel Hlavaj, keď nepustil za svoj chrbát žiadny z 20 streleckých pokusov hráčov Nových Zámkov. Stal sa tak vo veku 20 rokov, 4 mesiace a 26 dní historicky najmladším brankárom Slovana, ktorý niečo také v extralige dokázal.

Objav sezóny objavený

Že budú Nitru ťahať Buček, Holešinský, Krivošík či Tvrdoň sa pred sezónou očakávalo. No medzi najlepších hráčov vyskočil aj Jozef Baláž, ktorý predvádza kvalitné a hlavne konzistentné výkony. V piatok skóroval v 6. zápase po sebe, čo sa túto sezónu zatiaľ nikomu nepodarilo. Postupne sa trafil proti Michalovciam, Liptovskému Mikulášu, Banskej Bystrici, Prešovu, Popradu a Novým Zámkom. Spomínaný gól navyše zaznamenal, keď bránil oslabenie troch proti piatim.

Trojbodová tretina Bystrice

V piatok vyhral Liptovský Mikuláš proti Banskej Bystrici prvú, aj druhú tretinu. Hoci do tretej vstupoval s náskokom 2:0, bolo mu to nula bodov platné. Bystričania predviedli gólový uragán, keď v priebehu necelých 10 minút strelili štyri góly a dokonale otočili zápas. Aj taký je hokej.

Ďalšie zaujímavosti

• Eduard Šimun v piatkovom súboji Michaloviec s Prešovom zaznamenal svoj 100. bod v lige a hneď aj načal druhú stovku.
  • Najvyššie draftovaný Maďar v histórii NHL János Vas, ktorý navyše spomedzi svojich krajanov nazbieral v extralige historicky najviac bodov sa uplynulý týždeň vrátil do ligy, angažovali ho Prešovčania. Pri premiére v novom drese strelil gól, v nedeľu pridal ďalšie dva.

• Divoký debut má za sebou v drese Zvolena Peter Krieger, keď si proti Trenčínu v piatok otvoril gólový účet už v 9. minúte, no zápas nedohral, nakoľko ho v 48. minúte rozhodcovia poslali predčasne pod sprchy. Strážcovia poriadku v tomto zápase rozdali spolu 110 trestných minút.
  • 19-ročný Štefan Valluš v nedeľu debutoval v bráne Popradu. Kryl 19 z 22 striel hráčov Michaloviec, no na výhru to nestačilo.
  • Ligový debut si uplynulý týždeň odbili aj dvaja juniori – Václav Trubač (Slovan) a Samuel Gonda (Poprad).
  • Tabuľka vzájomných zápasov neoficiálnej Divízie Východ vyzerá takto:

Čo nás čaká a zrejme neminie?

Radoslav Tybor z Dukly Trenčín nazhromaždil počas extraligovej kariéry doteraz 99 gólov a 99 asistencií. Čoskoro tak môže pokoriť hneď tri míľniky – 100. gól, 100. asistenciu a 200. bod.

Jeho spoluhráč Tomáš Starosta získal minulý týždeň svoj 131. extraligový bod, čím vyrovnal klubový rekord Jiřího Heša v počte bodov obrancu. Ak sa nechce o tento rekord deliť, potrebuje získať ešte bod.

Keď Rastislav Gašpar naskočí najbližšie do súťažného zápolenia, bude to jeho jubilejný 300. extraligový zápas.

Je možné, že všetky spomínané momenty uvidíme už cez víkend.

Pre tých, čo dočítali až sem, máme na záver malý bonus. Krásnu individuálnu akciu Šimona Nemca, ktorej k dokonalosti chýbalo len okorenenie gólom: