Utorok, 23. apríl 2024

Neblúznime o vyhorených talentoch. 2004 naozaj môže byť najlepší ročník v histórii Slovenska

Filip Strela Filip Strela 13.06.2021
Foto: Jakub Homoľa

Tvrdia to Ján Lašák, Andrej Podkonický aj ďalší. Slovenskému hokeju rastie výnimočný ročník 2004, okolo ktorého padajú silné slová ako „najlepší“ či „najsilnejší“. Samozrejme, vyrojili sa aj profesionálni skeptici a samozvaní odborníci, ktorí ich porovnávajú so zhasnutými hviezdami. Skúsili sme zhodnotiť, ktorá strana má bližšie k pravde.

Najsilnejší ročník?

Ján Lašák sa v rozhovore pre Denník N vyjadroval k seniorským MS a ukončil ho mimoriadne pozitívnou odpoveďou: „Povedal by som, že sa v ďalších rokoch máme na čo tešiť (úsmev). Máme niekoľko mimoriadne talentovaných chlapcov z ročníka 2004, ktorí by nám mohli robiť radosť. Celkovo je tento ročník, aj keby sme nepočítali Nemca a Slafkovského, podľa mňa najsilnejší v slovenskej histórii.“

Nový tréner dvadsiatky Andrej Podkonický to síce explicitne sám od seba nepovedal, ale s bývalým spoluhráčom z reprezentácie súhlasí. „Áno, je to veľmi silný ročník. Máme z neho kvalitných útočníkov, aj obrancov. Je to na chalanoch, aby sa ukázali ako mužstvo. Ak uspejú ako tím, porastie aj ich individuálna cena,“ odpovedal pre Denník Šport na otázku.

Dvetisícštvorky chváli asi každý človek zapojený v slovenskom hokeji – od trénerov, manažérov, novinárov, skautov, aktívnych hráčov, neaktívnych hráčov, poloaktívnych hráčov, „hokejových expertov“, „social media managerov“, „content creatorov“, vrátnikov alebo upratovačov. Vrátnici a upratovači sú aspoň skutočné povolania.

Sú však „04-ky“ skutočne najlepšie? Ich hlavnými konkurentmi sú ročníky 1995 1999, s ktorými sme ich porovnali. Hodnotili sme ich podľa situácie, v ktorej sa nachádzajú 2004-ky dnes: medzi preddraftovou a draftovou sezónou.

Upozornenie: porovnávame iba ročníky v histórii SAMOSTATNÉHO Slovenska. Pre tých, čo nedávali pozor na dejepise, alebo ešte nie sú v deviatej triede: 1993 a mladší.

ROČNÍK 1995

Sezóna pred draftom: 2011/12

Draftová sezóna: 2012/13

7 najväčších hviezd (abecedne): Peter Cehlárik, Denis Godla, Róbert Lantoši, Matej Paulovič, Martin Réway, Mislav Rosandič, Pavol Skalický

BRANKÁRI: 6/10

Hlavnou brankárskou dvojicou bol Denis Godla (ktorý sa neskôr predvedie na MS U20) s Marošom Mikolášom. Počas sezóny sa pripomenul aj Dávid Okoličány, ktorý odchytal dobré MS do 18 rokov. Ak je vám jeho priezvisko povedomé, nemýlite sa. Jeho otec je presne ten, kto vám napadol ako prvý.

Všetci traja mladíci chytali v preddraftovej sezóne len v dorasteneckej extralige, v pár zápasoch si vyskúšali juniorku. Draftový ročník už bol o niečo lepší. Všetci traja skončili na čas v I. lige, Mikoláš si zachytal aj Tipos extraligu. V budúcnosti sa predvedie Godla, ale v tom čase nepôsobil žiadny z mladíkov ako mimoriadne perspektívny.

OBRANCOVIA: 4/10

Je zaujímavé, že ročník 1995 získa bronzovú medailu na MS U20 napriek menám, ktoré mal v obrane. Najnádejnejšie sa javili konštruktívni beci Matúš Holenda Mislav Rosandič. Holenda hral aspoň väčšinu sezóny v trenčianskej juniorke, kde sa nestratil. Záhrebský rodák Rosandič (v budúcnosti známy ako nový Graňák) bodovo exceloval v dorasteneckej súťaži. Časom dostali aspoň na pár zápasov šancu medzi seniormi.

Zo zvyšku ukázala aký-taký potenciál legenda Slovana Patrik Bačik, alebo Adam Kasanický¸ ktorý hral v najvyššej švédskej súťaži do 18 rokov. Celkovo to však nebola žiadna sláva. Väčšina hráčov sa medziročne posunula len zo slovenského dorastu do slovenskej juniorky, maximálne mali pár štartov medzi mužmi.

ÚTOČNÍCI: 9/10

Hlavnú silu mali 1995-ky v ofenzíve. Najväčšou nádejou bol Martin Réway, ktorý sa po bodových hodoch v českom doraste (84 bodov v 34 zápasoch) posunul do zámorskej juniorky, kde mal vyše bod na zápas. Fantastický technik a tvorca hry hral na MS U18 už o rok skôr, pričom v produktivite ho predbehol len Marko Daňo.

Zaujali aj „Švédi“ Matej Paulovič Petrom Cehlárikom, ktorí sa zo švédskeho dorastu presadili aj v tamojšej juniorke. Rovnakú cestu zvolil Róbert Lantoši, len bol o trochu menej produktívny.

Nádejne pôsobili aj Dávid Šoltés Dominikom Rehákom¸ už v sedemnástich hrali za projekt U20. Na Slovensku zostalo viacero šikovných útočníkov, vrátane Timoteja Šilleho či Róberta Vargu.

Obrovský talent sa dlho robil z Patrika Koyša. Už v pätnástich mal medzi osemnásťročnými vyše bod na zápas a prekonával dlhoročné žiacke rekordy. Práve okolo obdobia draftu sa však jeho vývoj začal brzdiť, nevyšiel mu ani angažmán v juniorskej QMJHL. Podobný prípad bol aj Tomáš Török.

CELKOVO: 19/30

Budúcnosť: Deväť-päťky majú silný argument v podobe bronzu z majstrovstiev sveta U20, ktoré získali v roku 2015 pod vedením Ernesta Bokroša. Kapitánom bol Martin Réway, božsky zachytal Denis Godla. V tíme vynikli aj ďalšie mená ako Cehlárik, Rosandič, Lantoši alebo Koyš.

Vstupným draftom do NHL prešli traja hráči: Najvyššie postaveného Petra Cehlárika si z 90. priečky vybral Boston. Martin Réway išiel o 26 miest neskôr do Montrealu, Dallas si ako 149. vybral Mateja Pauloviča.

Celkovo sú 1995-ky známe ako ročník s vysokým počtom vyhasnutých talentov. Nesmiernu ofenzívnu kvalitu nepotvrdil Martin Réway, Patrik Koyš ani Tomáš Török, ktorí hviezdili v žiackych kategóriach (Réway aj neskôr, ale tam išlo o iné problémy). Istý skepticizmus slovenských fanúšikov je preto pochopiteľný. V období okolo draftu sa však hráči a ich potenciál začali viac prejavovať.

V ročníku sa ukázalo aj niekoľko „late bloomerov“, ktorí prerazili až neskôr: Godla, Lantoši či Pavol Skalický.

ROČNÍK 1999

Sezóna pred draftom: 2015/16

Draftová sezóna: 2016/17

7 najväčších hviezd (abecedne): Martin Fehérváry, Patrik Hrehorčák, Filip Krivošík, Adam Liška, Martin Pospíšil, Miloš Roman, Adam Ružička

BRANKÁRI: 5/10

Nádejne sa javil Juraj Sklenár, dobre zachytal aj Jakub Kostelný, ale žiaden z brankárov nemal pred sebou veľkú budúcnosť. K solídnej kariére sa ešte môže odraziť Juraj Ovečka.

OBRANCOVIA: 7/10

Hlavnou hviezdou je nepochybne Martin Fehérváry. Šikovný obranca mal v tom čase na konte už niekoľko zápasov v najvyššej SHL, vo Švédsku sa dobre ukazoval aj Marek Korenčik.  

Do obrany ročníka 1999 patrí aj Michal Ivan¸ ktorý hral v tom čase za áčko Zvolena. Ivan sa v tom čase stal 2. najmladším hráčom v histórii Tipos Extraligy. Až v posledných dvoch rokoch ho prekonali Dalibor Dvorský, Šimon Nemec, Ondrej Molnár a František Ridzoň. Napriek historickému zápisu však Ivan nikdy nebol považovaný za nejaký supertalent.

Na Slovensku hral šikovný obranca Adam Žiak, darilo sa aj Martinovi Kupcovi, ktorý za zvláštnych okolností skončil po MS U20 s hokejom.

ÚTOČNÍCI: 9/10

Podobne ako 1995-ky, aj o štyri roky mladší ročník mal najväčšiu silu v útoku. Adam Ružička si po vydarenej sezóne v českej juniorke (bod na zápas) získal angažmán v kanadskej OHL.

Väčšina talentov pôsobila práve u našich západných susedov. Miloš Roman Patrikom Hrehorčákom vytvorili výbornú dvojičku v drese třineckej juniorky, Roman strávil preddraftovú sezónu v českej I. lige. V doraste sa bodovo darilo Jozefovi Balážovi a Jakubovi Köverovi. Fínsku cestu reprezentoval Filip Krivošík, ktorý však hral pred prestupom do juniorskej Liigy tiež v Česku.

Z talentov zostali na Slovensku len Adam Liška, ktorý pôsobil v projekte do 20 rokov, a Zvolenčan Miloš Kelemen. Samostatnú cestu zvolil Martin Pospíšil, ktorý sa hokejovo rozvíjal v rakúskej akadémii Red Bullu. Občas sa o ňom hovorí ako o zvolenskom odchovancovi, do majstrovského kádra ho však na začiatku minulej sezóny nevzali.

CELKOVO: 21/30

Budúcnosť: Veľa rozdielových hráčov ročníka sa narodilo po 15. septembri (Fehérváry, Liška, Pospíšil, Roman), čiže v ich prípade môžeme ako preddraftovú sezónu spomínať až 2017/18. V nej odišla väčšina hráčov do zámorských junioriek, kde hrali veľmi dobre.

Draftom prešli nakoniec štyri 99-ky, pričom tri si vybral rovnaký klub. Adam Ružička išiel do Calgary v roku 2017, Martin Pospíšil s Milošom Romanom o rok neskôr. Martina Fehérváryho draftoval v 2. kole Washington.

Práve hráči z ročníka 1999 môžu onedlho ťahať slovenský hokej na dospelej úrovni. Na MS 2021 sa predstavili štyria (Ivan, Roman, Liška, Kelemen), dvom od účasti zabránilo miesto v kluboch NHL (Fehérváry, Ružička) a jednému zranenie (Pospíšil).

Deväť-deviny zanechali výborný dojem na domácich MS do 18 rokov v Poprade a Spišskej Novej Vsi. Hrali veľmi pekný hokej. V skupine zdolali Lotyšov aj Švajčiarov, s Kanadou prehrali po predĺžení (3:4) a s Fínmi tiež iba o gól (4:5). Vo štvrťfinále však smolne vypadli s Ruskom po predĺžení (2:3).

Na MS juniorov sa od tímu očakával lepší výsledok, v skupinovej fáze však mladí Slováci nestačili na USA (1:2), Švédsko (2:5) ani Fínsko (1:5). V poslednom zápase síce rozbili Kazachstan 11:2, vo štvrťfinále však nestačili na Rusov (3:8).

ROČNÍK 2004

Sezóna pred draftom: 2020/21

Draftová sezóna: 2021/22

7 najväčších hviezd (abecedne): Alex Čiernik, Patrik Gabriel, Filip Mešár, Šimon Nemec, Servác Petrovský, Juraj Slafkovský, Adam Žlnka

BRANKÁRI: 7/10

Z brankárov sa dlho hovorí o Rastislavovi Eliašovi (niekedy žiaľ stále ako o Eliášovi, jeho “a” je ale krátke). Rodák z Nyíregiházy má nepochybne potenciál. Pri brankároch je ťažšie ho odhadnúť, keďže často fungujú ako samostatné jednotky. Eliaš však pôsobí zo všetkých mladých brankárov najnádejnejšie.

Talentovaný je aj Ján Korec z americkej strednej školy, spomenúť si zaslúži aj Patrik Jurčák.

OBRANCOVIA: 7/10

Najväčšou hviezdou je nepochybne Šimon Nemec. Účastník seniorských MS pôsobí ešte nádejnejšie ako Fehérváry, najlepší zo zoznamu obrancov v článku. Hráč Nitry môže po vydarenej tiposextraligovej sezóne pokojne atakovať prvú desiatku draftu.

Ak má však ročník 2004 niekde slabinu, je to v šírke obranného kádra. Okrem Nemca v ňom nie je žiadny výnimočne talentovaný zadák. Šikovne sa javia americký stredoškolák Marián Moško aj projektanti z výberu do 18 rokov Luca Krakovský Jozef Viliam Kmec, žiaden z nich však zatiaľ talentovo Nemca nestretne, ani keby mu šiel oproti. Stále však ide na slovenskú obranu o solídny výber.

ÚTOČNÍCI: 10/10

Ani 2004-ky nie sú výnimka, najväčšiu silu majú v útoku. Dominuje mu hviezdny Juraj Slafkovský, na ktorého si počas MS vybudovali crush asi všetky dievčatá od 12 do 17 rokov. Obrovský a rozumný Košičan je ďalší kandidát na Top 10 budúcoročného draftu. Ak mu dovtedy neskratuje 5G čip, ktorý dostal vo vakcíne (*vtip).

Pomaly sa ako kandidát na prvé kolo stabilizuje aj Filip Mešár. Mimoriadne šikovný Podtatranec zostáva v Poprade aj v budúcej sezóne, snáď mu chystajú bývalé miesto Marcela Haščáka v elitnom útoku.

Na draft môžu pomýšľať aj Adam Žlnka so Servácom Petrovským. Prvý menovaný je bleskurýchly korčuliar so šikovnými rukami, druhý čistokrvný sniper. V minulej sezóne boli najproduktívnejšími hráčmi prvoligového projektu SR 18.

Zaujímavým menom je aj Patrik Gabriel z fínskej juniorky či Alex Čiernik zo švédskej, ktorý už dokonca nastúpil v mužskej Allsvenskan. Tým však zoznam talentovaných 04iek nekončí: v Tipos extralige sa výborne ukazoval Nemcov spoluhráč Adam Sýkora, v projekte aj Alex Šotek, Markus Suchý Martin Mišiak.

CELKOVO: 24/30

Mimochodom, o mnohých talentoch z ročníka 2004 sme písali tu aj tu.

Budúcnosť: Je svetlá. Samozrejme, je hlúpe predpovedať, koľko dá Slafkovský alebo Nemec gólov v NHL, stať sa ešte môže hocičo. Z talentového hľadiska sme však ešte ročník ako 2004 v samostatnej histórii nemali. Sú v ňom traja hráči, ktorí môžu atakovať prvé kolo draftu NHL, to sa pred piatimi či deviatimi rokmi nečakalo. S tromi prižmúrenými očami á la Silvia Šuvadová môžeme niečo také tvrdiť len o Adamovi Ružičkovi a Martinovi Fehérvárym, ktorých draftovali v rôznych rokoch. Juraj Slafkovský aj Šimon Nemec sú však kvalitou inde.

Samozrejme, najrelevantnejšia je v tomto ohľade medzinárodná konfrontácia. Podľa pomaly vychádzajúcich správ sa v lete uskutoční prestížny Hlinka Gretzky Cup, ktorý štartuje sezónu hráčov do 18 rokov. Jedna skupina by sa mala hrať v Piešťanoch. Padajú rôzne augustové termíny, od 2. po 10. august. Nič nie je od Haky Slovakia oficiálne potvrdené, časom sa snáď dozvieme viac.

Čísla pre porovnanie

Ročník 1995

Počet draftovaných hráčov: 3

Umiestnenie na Memoriáli Ivana Hlinku (2012): 8. miesto.

Umiestnenie na MS U18 (2013): 9. miesto.

Umiestnenie na MS U20 (2015): 3. miesto.

Ročník 1999

Počet draftovaných hráčov: 4

Umiestnenie na Memoriáli Ivana Hlinku (2016): 7. miesto.

Umiestnenie na MS U18 (2017): 6. miesto.

Umiestnenie na MS U20 (2019): 8. miesto.

Ročník 2004

Počet draftovaných hráčov: ???

Umiestnenie na Hlinka Gretzky Cupe (2021): ???

Umiestnenie na MS U18 A-skupiny I. divízie (2022): ???

Umiestnenie na MS U20 (2024): ???

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera