Streda, 22. máj 2024

Nedocenený brankár, kráľ všetkých obrancov, alebo najproduktívnejší hráč tímu s Ovečkinom. Títo Švédi tento rok dominujú v NHL

Jakub Halák Jakub Halák 10.04.2021
SITA/AP Photo/Jeff Roberson

Švédsko je zaujímavá krajina plná krásnej prírody, tenisových kurtov a drahého alkoholu. Hokejovo však určite najlepšia pre rozvoj mladých talentov. Niet divu, že tam rozbiehali kariéru David Pastrňák, Martin Féherváry alebo Peter Cehlárik. 

Okrem iného prvý Európan, ktorý hral NHL bol Švéd menom Ulf Sterner v roku 1965. Vody veľmi nepomútil, a tak prišiel na rad ďalší Švéd – Borje Samling. Tento pionier otvoril dvere všetkým ostatným Európanom. Jasné a prvá Európska draftová jednotka bol Švéd – Mats Sundin. #legendaquebecu

Nie je preto prekvapením, že najviac Európanov, ktorí nastúpili v tejto sezóne NHL, bolo zo Švédska (91). Švédi jednoducho boli, sú a budú jej súčasťou. Tento rok sú lídri v lige alebo svojich tímoch nasledujúci borci. #skól.

Švédski lídri

Linus Ullmark – Buffalo Sabres

Aj napriek tomu, že Buffalo je tragickejšie ako aféra Stiga Berlinga, sú v tíme hráčí, ktorí podávajú vyrovnané výkony. Linus Ullmark ako brankár je jedným z nich. Okrem úspešnosti zákrokov nad 91 % a priemeru 2,6 gólu na zápas (Sabres majú priemer 3,5), vychytal osem víťazstiev. Podotýkam, že Buffalo vyhralo tento rok deväťkrát. Carter Hutton vyhral naposledy 18. januára. Napriek tomu chytal Linus iba o päť zápasov viac. Ako hovorí Marián Čekovský, to Šved nevidzel!

Victor Hedman – Tampa Bay Lightning

Stálica Tampy, za ktorú hrá už 13. sezónu, zažíva opäť jednu produktívnu sezónu. Tampa sa skvelo zmierila so stratou Kucherova. Hedman je momentálne v ideálnom hokejovom veku 30 rokov a môže trápiť útočníkov ešte minimálne jednu päťročnicu. A nielen útok, ale aj obranu súperov. Momentálne je ABSOLUT číslo jedna v kanadskom bodovaní obrancov.   

John Klingberg – Dallas Stars

28-ročný rodák z Gothenburgu dominuje štatistikám zadákov Dallasu. Najviac gólov, najviac bodov, najviac asistencií. Už len stačí, aby sa začalo Dallasu dariť ako Švédskym vývojárom pri Minecrafte, Skype alebo Spotify.  

Nicklas Backstom – Washington Capitals

Nicklas sa narodil 20 rokov po tom, čo sa Švédsko rozhodlo zmeniť krajinu a prestať šoférovať na ľavej strane cesty. Vo veku 33 rokov vedie bodovacie štatistiky Washingtonu. Okrem gólov, tam sa prezentuje ten ruský bohatier.

William Karlsson – Las Vegas Golden Knights

V nabitom tíme Knights bolo ťažké nájsť nejakú štatistiku, v ktorej by William dominoval. Ale podarilo sa mi to ohnúť správnym smerom. Je to totižto jediný center, ktorý hral viac ako päť zápasov a má vyššiu úspešnosť faceoff ako 50 percent. Náhodná štatistika ako fakt, že každý týždeň je vylosovaný iný Švéd, ktorý môže postovať na oficiálnom twittrovom účte Švédska.

Filip Forsberg – Nashville Predators

Rovnaký štandard ako Backstrom, Klingberk alebo Hedman drží aj druhý najslávnejší držiteľ priezviska Forsberg. Filip je kráľom štatistík Predators. Skloňovaný prestup pred uzávierkou sa zrejme nebude konať, keďže forma Nashvillu graduje. Forsberg zaznamenal aj 14 trestných minút, čo je počet ostrovov, na ktorých je postavený Štokholm.

Elias Lindholm – Calgary Flames

Calgary prežíva hroznú sezónu, bodovanie si však s istotou stráži Lindholm, ktorý nepociťuje úpadok na rozdiel od, napríklad, Gaudreaua. Flames tak na 99 percent nepostúpia do playoff, rovnaké percento svojho vlastného odpadu recykluje Švédsko.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera