Piatok, 24. máj 2024

Nemal srdce odísť od rodiny po dvoch dňoch. Tréner, ktorý doviedol Veľkú Britániu do A-kategórie, do Lotyšska nepocestuje

FOTO TASR/AP

Hokejistov Veľkej Británie povedie na šampionáte v Lotyšsku trénerská dvojica Adam Keefe a Corey Neilson. Úspešný tréner Peter Russell, ktorý stál na reprezentačnej lavičke od roku 2018 sa rozhodol zostať doma s rodinou.

Rodina na prvom mieste

Russell uplynulú sezónu viedol nemecký druholigový Freiburg, s ktorým sa prepracoval až do semifinále, kde nestačili v piatich zápasoch na Bietigheim-Bissingen. „Moja rodina ma počas celej mojej kariéry vždy podporovala, ale deväť mesiacov je dlhá doba. Po návrate z Nemecka som zistil, že je pre mňa ťažké ísť okamžite po dvoch dňoch preč. Bolo by to bezcitné,“ ozrejmil pre IIHF úspešný tréner.

Počas trénerskej kariéry vynechal niekoľko dôležitých rodinných momentov. Na poslednom šampionáte na Slovensku nemohol byť pri manželke, keď podstúpila operáciu. „Veľa vecí som zmeškal. Teraz cítim, že je správne pri mojej rodine ostať.“

Zotrvanie v A kategórii

Veľká Británia pod taktovkou trénera Russella postúpila z B divízie na majstrovstvách sveta 2018 v Maďarsku. Medzi elitu sa dostali po dlhých 25. rokoch a predstavili sa na šampionáte na Slovensku. V rozhodujúcom zápase o zotrvanie v A kategórii zdolali Francúzsko 4:3 po predĺžení. Tento rok do B divízie nikto nevypadáva a Veľká Británia si porovná sily s hokejovou špičkou aj o rok.

Cesta, ktorú sme absolvovali, aby sme sa dostali tam, kde sme, bola náročná a už si ju nenecháme ujsť. Adam a Corey sú špičkoví tréneri a nemyslím si, že je to pre nich problém. Ak budú čokoľvek potrebovať, budem tu pre nich,“ vyslovil dôveru trénerskej dvojici štyridsaťšesťročný kouč.

S Russelovým rozhodnutím sa stotožňuje aj predseda britského hokejového zväzu Clifton Wrottesley: „Plne podporujeme Petrove rozhodnutie týkajúce sa tohtoročného svetového šampionátu. Som si istý, že to bolo ťažké, ale stojíme pri ňom.

Nominácia

Kostra tímu ostala podobná ako na majstrovstvách sveta spred dvoch rokov. Na súpiske figuruje sedemnásť rovnakých mien a piati hokejisti zažijú v Lotyšsku premiéru. Všetci hráči s výnimkou jedného pôsobia v miestnej najvyššej súťaži EIHL. Jedine Evan Mosey hráva druhú najvyššiu nemeckú súťaž. „Je to vrchol kariéry hociktorého hráča a bude pre každého z nich obrovskou cťou hrať proti najlepším tímom sveta. V tíme sú dobre nakombinované skúsenosti a mladícky talent,” zhodnotil nomináciu Russell.

Hokejová sezóna vo Veľkej Británii sa odohrala pre pandémiu v skrátenom režime iba so štyrmi tímami- Nottingham Panthers, Coventry Blaze, Manchester Storm a Sheffield Steelers. Hrať sa začalo až na začiatku apríla.

Veľká Británia sa predstaví v A skupine spolu so Slovenskom. Prvý zápas odohrajú v sobotu 22.5. proti favoritom z Ruska o deň neskôr bude ich súperom Slovensko.

Kompletný program MS v Lotyšsku nájdete TU

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera