Sobota, 29. jún 2024

Nezlomní posúvajú hranice. Šesť príbehov hokejistov, ktorí sa po prekonaní ťažkej choroby vrátili do NHL

Jakub Halák Jakub Halák 04.05.2021
FOTO TASR /AP

Vypočuť si negatívne správy o zdravotnom stave býva nepríjemné, zdrvujúce. Adresát jóbovych noviniek často prehodnotí doterajší život. O to horšie, pokiaľ sa jedná o diagnózu, ktorá je jedným z najväčších strašiakov súčasnosti. Špeciálne pre športovcov živiacich sa vlastným telom.

Počítajúc zranenia, v hokeji naozaj veľmi pravdepodobné, rakovina sa medzi aktívnymi hráčmi našťastie vyskytuje zriedkavo. Prekonať zdravie ohrozujúci stav je beztak náročné, avšak prekonať zhubné ochorenie a vrátiť sa do kolotoča najlepšej hokejovej ligy, je hrdinstvo.

Nasledujúci hráči sú dôkazom oddanosti hokeju, obety a skoro až nadľudskej nezlomnosti. Jednoducho príklady, ktoré posúvajú hranice.  

John Cullen

Kanadský hokejista si vyskúšal NHL prvýkrát v roku 1988 ako 24-ročný. Dokonca stihol v ročníku 1990/1991 zapísať 110 bodov. Počas roku 1997, to už hral za Tampu Bay, sa jeho zdravotný stav postupne zhoršoval, až rtg vyšetrenie odhalilo akýsi tieň na pľúcach. Diagnóza znela nehodgkinský lymfóm. Nasledovala chemoterapia, transplantácia kostnej drene, zástava srdca – všetko prekonal. Vynechal celú jednu sezónu a pred štartom ročníka 1998/1999 sa vrátil a strelil víťazný gól v exhibičnom zápase proti Bufallu v Insbrucku. V sezóne odohral iba päť zápasov, pretože stratil príliš veľa fyzickej kondície. Po sezóne získal Bill Masterton Trophy. V IHL dokonca premenovali trofej pre najväčší comeback po Johnovi Cullenovi.

Saku Koivu

Najdlhšie slúžiaci kapitán vo farbách Montrealu, spolu s legendou menom Jean Beliveau. Prvý európsky kapitán tradičného kanadského a k tomu najúspešnejšieho klubu v histórii národnej hokejovej ligy. V roku 2001, po šiestich sezónach v NHL, mu diagnostikovali Burkittov lymfóm, čo je typ nehodgkinského lymfómu. Vďaka rýchlej rekonvalescencii nevynechal celý ročník 2001/2002, ale naskočil na 80. zápas Canadiens.

Vo videu vidieť, aká bola atmosféra v Molson centre:

Osem minút standing ovation od divákov, najviac ma však zasiahol úsmev na tvári sympatického Fína. V playoff rovnakej sezóny zaznamenal 10 bodov v dvanástich zápasoch. Samozrejme, že získal Bill Masterton Award. Po úspešnej liečbe odohral v NHL ešte 780 zápasov.   

Brian Boyle

Dvadsaťšestka draftu 2003 si tiež preskákala zdravotnými lapáliami v podobe rakoviny.  Konkrétne v lete roku 2017 mu diagnostikovali chronickú myelogénnu leukémiu. Nevynechal celú sezónu, nastúpil už v novembri 2017. Po sezóne získal trofej Billa Mastertona. 5. novembra 2018 strelil v zápase, ktorý sa hral počas „Hockey Fights Cancer night“ hattrick. Kariéru ukončil v roku 2020.

Phil Kessel

Jeden z najväčších talentov amerického hokeja bol draftovaný roku 2006 z piateho miesta Bostonom. Štyri mesiace potom, čo podpísal nováčikovský kontrakt mu diagnostikovali rakovinu semenníkov. Tento typ sa dá odstrániť celkom rýchlo chirurgickým zákrokom. Vynechal 11 zápasov. Ako býva samozrejmosťou, získal trofej Billa Mastertona a momentálne odohral 896 zápasov bez prerušenia.

Oskar Lindblom

Zatiaľ najmladší z hráčov na tomto zozname je Oskar Lindblom. 24-ročný Švéd si vypočul zlé správy v Decembri 2019. Konkrétne sa jednalo o Ewingov Sarkóm, čo je druh rakoviny kostí. Vďaka prestávke spôsobenej Covidom, sa stihol vrátiť ešte v rovnakej sezóne, odohral posledné dva zápasy Letcov v druhom kole playoff. Tento ročník je najhorúcejším kandidátom na zisk trofeje Billa Mastertona.  

Mario Lemieux

Rok 1992 začal pre Maria vo veľkom štýle, skóroval v dvanástich zápasoch po sebe. Všetko išlo ako po masle až do 6. januára 1993. Super Mario oznámil, že má Hodgkingov lymfóm. Vynechal dva mesiace zo sezóny, pričom podstupoval rádioterapiu. Po poslednom ožarovaní odletel do Philadelphie na zápas Pens a domáci fanúšikovia ho privítali potleskom v stoji.

To sa nepodarilo žiadnemu inému hráčovi Pittsburghu. Lemieux zaznamenal gól a asistenciu, sezónu dokončil s počtom bodov 160. Pri plnom počte zápasov by to znamenalo 218 bodov, toľko nemal nikdy ani Wayne Gretzky. Okrem Harta, Art Rossa a Ted Lidsaya samozrejme získal aj Billa Mastertona. Zdravý Mario by minimálne atakoval Gretzkeho rekordy. To je však polemika, ktorú nikto nevyrieši.  

P.S.: Všetci menovaní žijú a to je to najdôležitejšie!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera