Piatok, 28. jún 2024

NHL dominuje Florida. Okrem Tampy vytŕčajú poriadne ostré pazúry v posledných týždňoch najmä Panthers

Jakub Halák Jakub Halák 22.01.2022
Foto: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

Floridské družstvá si pomaly, ale isto budujú monopol v NHL. Dva tímy z jedného slnečného štátu v takto dominantnom postavení, to sa len tak nevidí.

Panthers sú spoločne s Tampou dňa 21. januára 2022 o 11:45 ZULU na prvých dvoch miestach v celej lige. Takáto konštelácia Venuše s Uránom tu hádam ešte nebola. Panthers však dokazujú, že ich čas pomaly ale isto prichádza.

Zmeňte logo!

Florida si zmenila svoje logo od sezóny 2016/2017. Momentálne zobrazuje Pantera z profilu v pokoji, aby nebolo agresívne. Ich útok v aktuálnej sezóne hrá skôr ako keby bol z ich predošlého loga. Vyzeralo takto:

Presne takto hráči Floridy Panthers narábajú s obranami, ktoré sa im postavia. Len si predstavte, že na vás v pracovnom čase vyskočí rozzúrené zviera. Môžete sa na jeho atak aj pripravovať, zviera aj tak vyhrá.

Florida je prvá v počte strelených gólov v celej lige – strelili ich už 166. Tretí Rytieri z Vegas dali o 24 menej. Priemer 4 góly na zápas pritom ani nezachytáva úplnú realitu dneška. Florida strelila v posledných jedenástich zápasoch gólov 59. To je päť a pol gólu na zápas. Presne poltucet naložili naposledy Edmontonu, inkasovali pritom nula gólov.

McDavid iba tíško v kúte šatne rozmýšľa, prečo nepostavia taký tím aj jemu. Či plakal, alebo sa len trpko usmieval, nechám na čitateľovej fantázii.

Nečudo, že aktuálny úspech na Floride láka. Naposledy sa na ich zápase odviazal rapper Kodak Black.

Hou, Hou, Huberdeau

Na čele kolosálneho monštra teraz stojí Jonathan Huberdeau. 28-ročný Kanaďan je s 55 bodmi na 2. mieste v tabuľke produktivity. Na momentálne prvého Ovechkina stráca iba jeden bod. Jeho doterajšie maximum zo sezóny 2018/2019 vo výške 92 bodov je ohrozené. Pri takomto tempe sa môže pred začiatkom play-off dostať na trojciferné číslo. V asistenciách vedie celú ligu. V posledných 11 zápasoch, ktoré spomínam vyššie, zaznamenal 22 bodov. Priamo sa podieľal každom treťom góle Panthers.

To najlepšie z ročníka 2014

Florida má vo svojom kádri troch z prvých štyroch draftovaných hráčov v roku 2014. Kým Aarona Ekblada si z prvého miesta vybral samotný tím, ostatných dvoch si pričarovali výmenami.

Číslo 2, Sam Reinhard, prišlo z Buffala za Devona Leviho a 1. prvé kolo draftu 2022. V Buffale bol Reinhard 20-gólový strelec, čo na Floride môže byť 30-35 gólov. Štvorka draftu prišla zo severu Kanady, z Calgary. Sam Bennett na juhu Ameriky bodovo pookrial na úplne inú úroveň. Už po trejde zaznamenal 15 bodov v desiatich zápasoch. Tento rok stihol streliť 17 gólov hoci vynechal deväť zápasov.

Posledný do partie z predmetného draftu – ktorého kartička Floride zatiaľ chýba – ostal Leon Draisaitl. V Edmontone je zmluvne viazaný, ale Hollandova práca na poste GM Oilers ho môže presvedčiť o odchode. Najmä, keď bol očitým svedkom debaklu v poslednom zápase, pred pár dňami paradoxne proti Floride.

Brankárska otázka

Barkov sa už vrátil do zostavy a je tiež „red hot“. Otázkou zostáva pozícia brankára.

Minulú sezónu vstúpil do ligy pomerne impozantným spôsobom Spencer Knight. Pred novým ročníkom tak existovali dvaja kandidáti na pozíciu čislo jeden. Bobrovsky zatiaľ drží opraty v bránkovisku pevne vo svojich rukách a štatistikami začína konečne pripomínať svoje staré ja z Columbusu.

V každom prípade, aj keď obrana a brankár sú a úrovni priemeru ligy, útok ničí všetko. Play-off je však o defenzíve.

Kto to celé poskladal?

V pozadí úspechu klubu z Floridy stojí jeden človek. Konkrétne bývalý GM, Dale Tallon. Dale sa pohybuje vo svojej kariére ako taký tieň. Skúsenosti v NHL získal najprv ako hráč. Počas desiatich sezón hral obrancu v dresoch Vancouveru, Chicaga a Pittsburghu. Dokonca zaznamenal 62-bodovú sezónu. Do NHL sa po 18-ročnej pauze vrátil v štruktúrach klubu Chicago Blackhawks. V organizácii postupne stúpal, až sa stal generálnym manažérom. A teraz to začne byť zaujímavé.

V Chicagu bol na pozícii GM v rokoch 2005-2009. Poskladal tú ich dynastiu, aby ho vymenil Bowman a potom dohliadal na získanie pohára v roku 2010 v pozícii poradcu. Po sezóne sa presťahoval na Floridu, kde pôsobil 10 sezón. A opäť z jeho práce ťaží niekto iný. Bol to totiž Tallon, kto draftoval Barkova, Huberdeaua a Ekblada a podpísal Bobrovskeho.

Florida Panthers je aktuálne powerhouse, ktorý môže pri zlepšenej obrane poraziť Tampu. Stále platí, že keď Florida vyhrá sériu play-off, potiahne jazdu až do finále Stanley Cupu.

Stále existuje reálna šanca, že zažijeme reprízu finále z roku 1996, Colorado Avalanche – Florida Panthers. Ak sa po vyše 25 rokoch zopakuje, nebude už záležitosťou len štyroch zápasov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera