Sobota, 25. máj 2024

Akty X špeciál: Dallas Stars

Jakub Halák Jakub Halák 13.03.2021
SITA/AP Photo/Tony Gutierrez

Už pred sezónou bolo jasné, že finále z minulého roka sa opakovať nebude. Dallas a Tampa totižto hrajú po novom v rovnakej divízií. Na postup vyššie v rámci vyraďovacích bojov by sme posunuli Tampu. To sme však netušili, že Dallas bude v polovici sezóny v pozícií, kedy má na play-off iba teoretickú šancu.

Má síce o šesť zápasov menej ako štvrté Chicago, ale stráca 12 bodov. To znamená vyhrať všetky neodohrané zápasy na rovnaký počet bodov. Aby finalista z predošlej sezóny neurobil o rok playoff je paranormalita, ktorá sa podarila naposledy LA Kings v sezóne 2014-2015 (tí boli dokonca majstri).

Čo stojí za poklesom formy Dallasu, ktorý zvláda súčasnú sezónu ako Slovensko korona krízu? #vletehviezdyteraznuly

Porovnanie

Dallasv novej sezóne dosahuje podobné čísla ako v minulej. Dáva málo gólov, ešte menej dostáva, dokonca má teraz lepší priemer strelených gólov na zápas (2.91 vs. 2.58). Presilovky a oslabovky zhruba na rovnakej úrovni. Napriek tomu, že hrá v divízií s tromi tímami z top 5 v počte gólov na zápas. Dokonca umožňuje súperom v priemere menej striel ako vlani.

Stars však prehrávajú oveľa viac zápasov, ktoré sa musia predlžovať. Kým minulý rok vyhrali 11 z 19-tich dlhších zápasov, v súčasnom ročníku vyhrali len jeden zo šiestich. Nedokážu ani vyhrávať vo viacerých zápasoch po sebe, zatiaľ iba raz, rok predtým osemkrát.

Jednoducho sú obdobia, keď borovička nejde dolu krkom.

Nová divízia

Jeden z faktorov ovplyvňujúci výkony súčasného tímu, je výmena tradičných súperov. Carolinu a Tampu nedokázali poraziť, Tampe dokonca ani streliť gól. S Floridou a Chicagom vyhrali iba raz z troch respektíve štyroch pokusov. S Columbusom sú zápasy vzácne vyrovnané a viac výhier majú iba s Nashvillom a Detroitom.

To je strašne málo na finalistu minulého ročníka, i keď hral menej zápasov kvôli Covid protokolu.   

Odchody

Pred sezónou odišli Katy Corey Perry a Matthias Janmark. Corey strávil v Dallase rok, zrejme kvôli dodaniu potrebných skúseností, po sezóne zostal voľný hráč a pobral sa smer Montreal. Za 19 zápasov už stihol dať rovnaký počet gólov ako v minulej sezóne (5) z toho jeden víťazný. Zázračne mu narástla aj produktivita streľby na 20,8%.

Matthias Janmark odišiel do Chicaga. Pre istotu už dal o tri góly viac posledný rok v Dallase. Jeho streľba je na úrvoni 18,8%.

Dallas pustil zadarmo dvoch etablovaných útočníkov, čo by ho malo mrzieť, najmä vzhľadom na ďalší odstavec.

Zranenia

Traja kľúčoví hráči sú zranení a to je ďalšia z príčin momentálneho stavu v kabíne Stars.

Tyler Seguin, líder kanadského bodovania v poslednej sezóne Dallasu, je vyradený kvôli operácií bedrového kĺbu. Podľa jeho posledných vyjadrení by chcel byť späť pred koncom základnej časti, aby sa stihol rozohrať na playoff. Zrejme nebude treba.

Bena Bishopa zradilo koleno, kvôli operácií tiež ešte nehral. Chudobin je na víťázstvá naozaj Chudobin (5 na 14 štartov) a Oettingera strašia hlavne prehry v predĺžení (4).

Alexander Radulov hral tiež iba do 4. februára, dovôdom je zranenie v dolnej časti tela. V ôsmich zápasoch zaznamenal 11 bodov, čo je citeľná strata pre Dallas. Nehovoriac o tom, ako sympaticky pôsobí. Až tak veľmi, že ak by som ho stretol v tmavej uličke, hádžem peňaženku na zem a utekám.

Nebodujúce opory

Napriek tomu, že dvaja produktívni hráči nehrajú, vyskočili iné mená, čo ťahajú Stars – Pavelski, Klingberg a Hintz. Treba povedať, že Pavelski má 36 a Klingberg je obranca.

Ťahúňom v týchto ťažkých časoch by mal byť kapitán Jamie Benn. Jeho čísla však z roka na rok klesajú, či prekvapí túto sezónu, keď má na to dostatok priestoru, je otázne. Síce 12 bodov v 18-tich zápasoch nie sú márne čísla, Benn je stále len tieňom svojho ja z pred 3-4 rokov.

Andrej Sekera zatiaľ bodoval iba v jednom stretnutí.

Verdikt

Playoff hviezdam z Dallasu ujde o tri body.

Ďalšie hokejové články

TakUrčitee Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera