Sobota, 25. máj 2024

Detroit dopláca na staré hriechy, má málo kvality za obrovské peniaze. Steve Yzerman musí zopakovať kúzla z Tampy aby klub vrátil, kam patrí

Jakub Halák Jakub Halák 13.02.2021
SITA/AP Photo/Jeffrey McWhorter

Detroit Red Wings, to bol posledné tri dekády ikonický klub. Séria ich 25 postupov do playoff v rade je tretia najdlhšia v histórií. Od roku 1990, kedy sa začala, sa podarilo získať viac Stanley Cupov iba Pittsburghu (5). Posledné štyri ročníky však v nadstavbe nehrali. Prečo sa to deje a čo sa stalo s kedysi úspešným klubom? Faktorov je viac a ako to býva, spojili sa dokopy.

Zmluvná politika

Politika minulých rokov a niekedy až neskutočných podpisov ich trápi dodnes. Zrejme si v manažmente mysleli, že platový strop sa nestal. Pred sezónou vyplatili Abdelkadera, ktorý bral 4 250 000 mega na rok a poslednú sezónu nazbieral tri asistencie. Dnes hrá vo švajčiarskom Zugu za 5 000 švajčiarskych frankov mesačne. #truestory

Momentálne majú ďalšie štyri toxické kontrakty – Darren Helm (3,850M), Franz Nielsen (5,250M), Marc Staal (5,7M) a Danny Dekeyser (5M). Suma sumárum skoro 20 miliónov za dokopy tri góly v tejto sezóne. #Brodeurdalvkariére3.

I keď treba dodať, že Staalov kontrakt nepodpisoval Detroit.

Trejdy

No jasné, vymeňme talenty, máme stabilitu – jednoduchý podnikateľský plán nič+nič = zisk. V roku 2015 vymenili Janmarka a Backmanna za Colea, pričom Cole odohral v ich drese presne 11 zápasov. V roku 2018 odchádza Mrázek za dva drafty, Tatár za tri. O rok neskôr Nyquist za dva drafty a Jensen za Boweya + draft.

Presne títo hráči teraz chýbajú hĺbke mančaftu, ktorá sa lepšie buduje ako kupuje.  

Málo talentu na draftoch

V Detroite bolo zvykom draftovať hráčov a následne si ich dochovať na farme v Grand Rapids. Podľa predošlých odstavcov mali možností draftovať veľa a dobre. Svoje drafty z rokov 2008-2018 (posledné dva nerátam, lebo ešte majú čas) dokázali pretaviť do etablovaných hráčov v prvom tíme túto ekipu: Larkin, Mantha, Bertuzzi, Hronek, Zadina. V skratke málo a kvalita hráčov je tiež diskutabilná.

V poslednom drafte dokonca vytiahli Draperovho syna (zrejme za zásluhy).

Odchod veteránov

Aby toho nebolo málo, Červené krídla stratili svoje dlhoročné opory. Celé to začalo tým, že nikdy nezaplátali dieru v obrane po odchode Lidstroma v roku 2012. Pred sezónou 2016/2017 opustil svoje pozície aj Pavel Datsyuk a zamieril do ZSSR Ruska. Ďalší rok odišiel Zetterberg pre chronické problémy s chrbtom.

Treba dodať, že Henrikov kontrakt zaťažuje platový strop ešte tento rok vo výške 6 mega.

Nový GM, nový impulz

Prvá, podstatná zmena sa už udiala. Na pozíciu GM sa do klubu vrátila jeho legenda, Steve Yzerman. Steve za osem rokov v Tampe vytiahol na drafte Kucherova, Vasilevského, Pointa, Josepha, Paláta, skvele vymenil Černáka, McDonagha a udržal Stamkosa.

Pohár za minulý rok je v podstate jeho práca.

Už len aby dostal rovnaký priestor a čas aj v Detroite. Drafty zatiaľ nevyzerajú úplne najlepšie, Seider z 2019 zrejme hrávať bude, Raymond z 2020 je zatiaľ otázny. Tento rok si však Detroit bude vyberať až deväťkrát. Navyše sa zbavil Athanahasia, ale na druhej strane si pritrejdoval Staala. Volám šandare!

Ruky sa Steviemu Y. rozviažu, keď skončia kontrakty jeho predchodcu – Helm, Filppula a Zetterberg už na konci sezóny. Potom treba zaloviť vo vodách free agency a bude lepšie, na trejdy momentálne nemajú protihodnoty.

Ďalší rok by mohli byť voľní napríklad Nuggent-Hopkins, Hoffman, Schwartz, Hamilton, Barrie, Rask a Grubauer. Tento rok zrejme bude voľný Laine alebo Tortorella.

Čo mi pripomenulo, že aj trénera treba vymeniť, lebo Blashill je tragický.

Verdikt

Chce to veľa roboty, playoff najskôr tak o tri až päť roky. Rokov.

TakUrčitee Podcasty

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera