Pondelok, 15. apríl 2024

Facky s lapačkami a hokejky ako sekáčiky. Brankári sa niekedy správajú ako šialenci v maskách

Jakub Halák Jakub Halák 06.03.2021
TASR/AP Photo/David Zalubowski

Dostal sa ku mne vtipný obrázok ohľadom rozdelenia postov v hokeji. Zaujalo ma najmä slovo pri brankárskom poste.

Brankársky je podľa mňa ten najhorší post v hokeji. Ten človek stojí vo vyznačenom priestore, má na sebe väčšiu výstroj a hlavne všetci ostatní po ňom strieľajú malú čiernu vec. Nehovoriac o tom, že sa tam treba váľať, často odkázaný na priazeň kolegov, aby zabránili fyzickým stretom protihráčov.

Postaviť sa do bránkoviska chce veľa odvahy. Preto sa môže stať, že muž v maske niekedy vypení alebo má trošku čudné správanie. #jasonvoorhees

Hokejka ako sekáčik

Prvý brankár, ktorý zaujal podivným prejavom, bol Billy Smith. Pomohol New York Islanders v osemdesiatych rokov k výhre štyroch Stanley cupov v rade. Svoje reflexy vraj trénoval hraním videohier.

A ešte vedel využiť svoju hokejku ako sekáčik.

Nemal ani problém streliť facku lapačkou hocikomu, kto mu bránil vo výhľade.

V počte trestných minút je historicky druhý, mal ich iba 475. Ideálny typ na prácu v korporáte.

Päsťovačky vyrážačkou

Čo sa týka štatistiky trestných minút, medzi brankármi je víťazom Ron Hextall. Registroval takmer minútu na zápas – 569 trestných minút za 608 zápasov, poväčšine v drese Flyers. V ročníku 1988/89 ich mal dokonca 113.

Sekal všetko, čo sa okolo neho mihlo. Nebál sa použiť vyrážačku na päsťovanie. Bez zábran pomstil faul na svojho spoluhráča a napadol Chrisa Cheliosa. Sumár vo videu.

Tiež je prvý, koho som videl pri bitke brankárov. Keby tak mohol byť viac kontroverzný a stať sa napríklad GM hlavného rivala Flyers v Pittsburghu… Oh, wait!

Roy. Patrick Roy

Ďalšia zaujímavá postava je Patrick Roy. Nielen, že sa pobil s brankárom, on to dokázal hneď dvakrát. Ako člen tímu Lavín z Colorada bol vysadený výhradne na brankárov Detroitu.

Najprv si to rozdal s Vernonom.

A potom aj s Osgodom.

Dokázal dokonca aj dať výpoveď počas zápasu, ale o tom som už písal.

Jeho povahu pekne dokresľujú aj viaceré slávne výroky. „Áno, sú to moji najlepší priatelia,“ takto odpovedal na otázku, či sa počas zápasu rozpráva s tyčkami na bráne. Alebo „Nemohol som počuť, čo Jeremy povedal, pretože moje uši sú blokované mojimi dvoma prsteňmi za Stanley Cup,“ keď sa ho pýtali, či počul trash talk Roenicka.

Chlapík, ktorý sa stal trénerom, nezostal nič dlžný svojej povesti ani v novom povolaní.

Zatiaľ posledná bitka

Zatiaľ posledná bitka medzi brankármi sa odohrala v roku 2020 a bola taká zaujímavá, že ju NHL nemala potrebu vložiť do zostrihov. Odohrala sa v zápase medzi Edmontonom a Calgary medzi Talbotom a Smithom.

Najzaujímavejšie je, že pred sezónou si títo dvaja brankári vymenili kluby. Pevne verím, že obaja aspoň tušili, za ktorý klub sa bijú.

A zatiaľ posledný, komu praskli nervy, je Jordan Binnington. Koncom januára hrali proti sebe Blues a Sharks a Evander Kane sa rozhodol, že napriek osobnému bankrotu zaplatí pokutu.

Koncom februára bol potom striedaný – príhodne po góle od Evandera Kanea – a vzal to celkom športovo.

Vyzerá byť viac nervózny, ako keď sa ho naposledy pýtali. Možno len chcel Karlssonovi vysvetliť, že by sa mal zobudiť.

P.S.: pozrite si ten ľadový pohľad Tima Thomasa po tom, čo sekol protihráča.

Ďalšie články o hokeji

TakUrčitee Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera