fbpx
streda, 3. marca 2021
Marian Gáborík NHL Los Angeles Kings
SITA/AP Photo/Julie Jacobson
HokejNHL

Jaroš z Ottawy do San José nebol prvý, ani posledný prestup Slováka v NHL. Toto je najlepších šesť

Iste ste zachytili informáciu, že Kristián Jaroš zmenil pôsobisko v rámci NHL a sťahuje sa do San José. “Áno, chceli sme zmenu. Videl som, že v Ottawe veľa šancí nedostanem, preto som chcel odísť,” povedal Košičan pre denník Šport. Sťahuje sa z najhoršej obrany celej ligy do tretej najhoršej. Či bude hrať v A-tíme, či na farme, či bude jazdiť v rámci taxi squad, jednoducho samé či-či-či-či.

Môže sa ale stať, že prestup poskytne kariére Jaroša správny impulz. Nový štart, keď bude dostávať viac šancí ukázať, že na NHL má. Viacerým Slovákom podobná zmena pomohla. Šesť najvýraznejších sme zoradili do čisto subjektívneho rebríčka.

6+6+6 = 18

Miroslav Šatan bol po tesne pred koncom svojej druhej sezóny v NHL vymenený z Edmontonu do Buffala. Dohoda bola Šatan za Moora a Millara a uskutočnila sa presne 17. Marca 1997. Čo za poklad Edmonton vymenil im došlo už o 20 dní, konkrétne siedmeho apríla rovnakého roka. Vtedy držiteľ najdémonickejšieho mena v histórií NHL strelil svoj prvý hattrick. #škodaženehralzadevils

Odvtedy sa tichý zabiják začal naplno presadzovať v NHL a na medzinárodnej scéne.

Macgyver Hossa

O tom ako vymenili Mariána z Ottawy sme už písali. Treba podotknúť, že Hossa mal už aj pred výmenou štatút hviezdy. Nikto od neho nečakal zázraky v priemernom tíme. Ale v Atlante dosiahol miľníky, ktoré ho klasifikovali na superhviezdu a navždy zapísali medzi elitu NHL a aj do histórie Trashers.

Z hráčov narodených na území bývaleho východného bloku sa podarilo dosiahnuť sto bodov za sezónu len Buremu, Ovechkinovi, Fedorovovi, Mogiľnému, Jágrovi, Šťastnému, Kucherovovi a Hossovi. Vyberaná spoločnosť.

Višnovský kvitol na juhu

Ľubomír Višňovský opustil LA Kings v roku 2008. Zamieril do Edmontonu, kde sa mu skôr nedarilo. V roku 2010 bol však opäť vymenený do Anaheimu a vo svojich 33 rokoch začal hrať ako pokropený živou vodou.

Sezóna 2010/2011 bola, čo sa týka kanadského bodovania, jednoznačne najlepšia v jeho kariére. 68 bodov bolo o šesť viac, ako mal druhý Lidstrom.

Že nevyhral trofej pre najlepšieho obrancu sezóny považujem za zločin podľa odseku 2, článku 7 Ústavy SR.

Gáboríkovo vykúpenie

Marián sa po presune do Columbusu trápil. V sezóne 2013/2014 bol viac zranený ako zdravý a tak prišla výmena. Bol to pomerne veľký risk od Los Angeles, kedže nebolo jasné, či Gáboríkovo zdravie nebude opäť krehké.

Oplatilo sa, Gabby sezónu dohral, playoff tiež, stal sa v ňom najlepším strelcom a výraznou mierou prispel k zisku Stanley Cupu.

Za odmenu dostal parádnu zmluvu (z jeho pohľadu) a teraz si môže spokojne užívať dôchodok. Zostáva už len rok počkať a ukončiť kariéru.

TakUrčitee Podcast s Darinou Vymětalíkovou z Českej televízie

Big Z

Bol to trejd, ktorý teraz vyučujú na vysokej škole hokeja ako príklad absolútnej hlúposti. Na jednej strane Yashin na druhej Chára, prvé kolo draftu (Spezza) a Muckalt. Islanders jednoducho oslávili milénium skutočnou dehonestáciou vlastného klubu.

Zdeno mal vtedy za sebou štvrtú sezónu v NHL, bol silný, trošku neobratný, ale na druhej strane na sebe makal ako väzeň v Gulagu chystajúci útek.

Chabých 19 a pol roka po trejde Zdeno Chára vo veku 43 rokov dal gól v NHL, k tomu už netreba nič iné dodávať.

Demitra Blues

Darftovaný z 227. miesta, tri sezóny pendler medzi farmou a NHL. Napriek pomerne solídnym číslam, stále prehliadaný. To sú začiatky Paľa v NHL. V Ottawe mu „verili“.

Až jedného dňa jeden z jeho obrovských fanúšikov – a zároveň skaut St. Louis Blues – Peter Šťastný zdvihne telefón. Vraj môžu získať Demitru za Olssona (v podstate zadarmo). V ďalších rokoch už Demo naštartoval úžasnú kariéru, stal sa idolom viacerých a po olympiáde vo Vancouveri aj modlou Slovenského hokeja.

P.S.: Niekedy rozmýšlam čo by stalo, keby sa Demitra v Ottawe presadil a v roku 1998 by sa k nemu pridal Hossa.    

Viac o hokeji na TakUrčitee