Utorok, 23. apríl 2024

Keď začínal v NHL Škoda Oktávia bola nové auto a dnešné hviezdy neboli na svete. Žralok Patrick Marleau prekonal posledný rekord, ktorý zanechal Gordie Howe

Jakub Halák Jakub Halák 20.04.2021
SITA/AP Photo/John Locher

V noci bol prekonaný posledný veľký rekord, ktorý zanechal Mr. Hockey – Gordie Howe. Svoj 1 768. zápas odohral Patrick Marleau.

Tento rekord neprekonali legendy ako Jaromír Jágr, Mark Messier ani Chris Chelios, ale nenápadný rodák z mestečka Swift Current. To sa nachádza v Saskatchewane, odkiaľ pochádza napríklad Brian Trottier, Joe Kocur a nehokejový Leslie Nielsen.

Marleau, Marleau, Marleau

Patty bol draftovaný ešte v roku 1997 z druhého miesta. Z daného draftového výberu odohralo presne 10 hráčov viac ako 1000 zápasov v NHL. Jednotka Joe Thornton ešte hráva, má cez 1600 zápasov a vytvára tak jedinú prvú dvojku na drafte s viac ako 3400 zápasmi v histórii.

Páni v rokoch sa v lige držia lepšie ako hrdza na reinkarnovanej Škode Oktávia, ktorá má iba o rok viac.

Konzistentnosť, obrovská cnosť

Kým Gordie Howe dohrával poslednú sezónu vo veku 52 rokov a predtým stihol ešte šesť sezón v konkurenčnej WHL, Marleau dosiahol métu už vo veku 41 rokov. Môžu za to dlhšie sezóny, ale hlavne konzistentnosť Patricka. Je momentálne štvrtý v počte najviac odohratých zápasov v rade, s číslom 899.

Osemstodeväťdesiatdeväť.

Naposledy chýbal na zápase v ročníku 2008/2009.

Pred dvanástimi rokmi.

To je ako dokončiť prvý stupeň základnej školy a zmaturovať na osemročnom gymnáziu bez vynechanej vyučovacej hodiny. #bifľoš

Väčšinu svojej kariéry strávil v slnečnej Kalifornii, v San José. Jedna z jeho prezývok je na „počudovanie“ Mr. San José. Odohral za nich 1596 zápasov, to je 70 percent všetkých zápasov v základnej časti, ktoré Sharks vo svojej histórii hrali. Nikdy nevynechal viac ako osem zápasov v sezóne. Nikto nie je viac Shark!

Okrem počtu zápasov drží nasledujúce rekordy franšízy:

  • počet gólov: 522
  • počet bodov: 1110
  • počet presilovkových gólov: 163
  • počet gólov v oslabovkách: 17
  • počet víťazných gólov: 101
  • počet striel: 3941

Bol na ľade pri 1697 góloch svojho tímu. Iba rekord v asistenciách mu zobral Jumbo Joe. Drží aj jeden veľmi smutný rekord NHL.  

Vyhral všetko. Až na Stanley Cup

Napriek tomu, že vyhral dvakrát majstrovstvá sveta v hokeji (2003 a 2004) a dvakrát aj olympiádu (2010 a 2014), nikdy nevyhral Stanley Cup. Najbližšie mal k tomu v drese San José v roku 2016, ale Pittsburgh bol vo finále nad ich sily. Skúšal aj dve sezóny v Toronte v období 2017 až 2019, ale Bruins vždy povedali, že 50 rokov Toronta bez pohára je málo. Minulý rok skúsil trejd pred koncom sezóny (jediný v jeho kariére) do Pittsburghu. Proti bol prekvapivo Montreal, konkrétne brankár Price.

Tento rok je San José na ceste k ukončeniu sezóny v najskoršom možnom termíne. V noci pri rekordnom zápise Marleaua prehrali vo Vegas na nájazdy, jeden nepremenil aj sám pán rekordér.

Mr. Shark napriek bohatej kariére nikdy nevyhral žiadnu individuálnu trofej. Viac ako 40-gólov dal raz, šesť 30-gólových sezón je pekné číslo. Zaujímavosťou môže byť, že napriek dlhovekosti v organizácii žralokov, bol kapitánom iba päť sezón. Trofej Billa Mastertona by však tento rok mohol získať.

Či to zabalí už po sezóne, je otázne. Marleau krúti momentálne sezónu číslo 23 a tretiu dekádu v najlepšej lige sveta. Žraloky žijú vo voľnej prírode 20-30 rokov. Ešte jednu by mohol skúsiť.

Druhou otázkou je, či najmladší hráč štartujúci v NHL od roku 1945 bude niekedy v sieni slávy. Tu by som bol viac skeptický.  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera