Pondelok, 15. apríl 2024

Kirill Kaprizov aj dvaja Česi. Mená hokejistov, ktorí zažívajú prelomovú sezónu v NHL, si treba zapamätať

Jakub Halák Jakub Halák 16.03.2021
SITA/AP Photo/Stacy Bengs

Život hokejistu je ťažký. Od malička sa učia korčuľovať, držať správne hokejku, nestojí to malé peniaze, rodičia kvôli tréningom často vstávajú so sliepkami a niekedy sa to nemusí podariť. Sen je zrejme vždy rovnaký – presadiť sa v národnej hokejovej lige. O tom, že medzi draftom a presadením sa v NHL je veľký rozdiel postačí uviesť jeden príklad menom Patrik Štefan. #krivýľad

Každý rok vyskočia nové mená, niektoré očakávané, iné prekvapivé. Každý z hráčov potrebuje na začiatku sezónu, v ktorej prerazí. Takáto sezóna znamená, že hráča potom berú ako plnohodnotného člena NHL a očakávajú sa podobné výkony každý jeden rok potom. Môže to byť prvá, druhá, tretia, ale kľudne aj desiata. Niekoľko hráčov zažíva plný prechod medzi elitu tento rok.

Kevin Lankinen

Chicago opustil pred nadchádzajúcim ročníkom Corey Crawford. Preto sa rozhodli dať šancu triu Subban, Delia a Lankinen. Je to práve 25-ročný Fín, ktorý žiari v bráne Blackhawks a drží mužstvo prekvapivo v postupových vodách. Napriek vyššiemu veku sa jedná o prvé štarty v NHL, ale má odchytané štyri sezóny vo fínskej lige plus dva roky na farme v Rockforde.

Evidentne ho zaúčal samotný Dumbledore, lebo očaroval celé veterné mesto.

Vítek Vaneček

Podobný výstrel z farmy na vrchol zažíva aj Vítek Vaneček. Washington ho síce draftoval už v roku 2014, na svoj štart však český rodák čakal až kým nemal 25 rokov. Potom, čo v lete odišiel Holtby a kráľ Henrik musel podstúpiť operáciu srdca, neostalo Washingtonu nič iné, ako vytiahnuť tromf z farmy.  Samsonov sa dostal na COVID protokol, Vaneček sa chytil šance a zatiaľ ju nepúšťa.

Inak, v 25 rokoch chytal prvý zápas v NHL aj Dominátor.

Ty Smith

Sedemnástka draftu 2018, ktorú si vybralo New Jersey, si tiež tento rok pripisuje prvé štarty v NHL. Predtým strávil Ty štyri plné sezóny vo WHL s priemerom skoro bod na zápas. To sú na obrancu veľmi dobré čísla.

V NHL má v prvom roku už 13 bodov v 25 zápasoch a boduje lepšie ako P. K. Subban. A to teda za úplne iné peniaze.

Carter Verhaeghe

Obranca útočník pôvodne draftovaný Torontom ešte v roku 2013. Minulý rok hral prvú sezónu v NHL a hneď vyhral Stanley Cup s Tampou. Pred sezónou sa presťahoval k Panterom a iba potvrdzuje, že slnko mu svedčí. Momentálne má 20 bodov za 27 zápasov a prekonal doterajšie sezónne maximum.

Za 1 milión ročne je to lúpež.

Jordan Kyrou

22-ročný Kanaďan hrá momentálne tretiu sezónu za St. Louis Blues, ktorí ho vydraftovali v druhom kole v roku 2016. 21 bodov je v súčasnosti jeho bodové maximum. 0,75 bodu na zápas pre hráča, ktorý je two-way forward vyzerá ako veľmi sľubný začiatok kariéry.

Joel Farabee

Aj Flyers vydraftovali celkom slušný two-way drahokam, tentokrát v prvom kole 2018 a so štátnou príslušnosťou USA. Joel hrá druhú sezónu, tentokrát mu na 21 bodov stačilo len 22 zápasov, má ich dokonca už 22 v 24-roch.

Len, aby neurobil chybu a nechcel hrať niekde blízko domova, narodil sa totižto iba 250 km od Buffala.

Martin Nečas  

Jeden z najväčších českých talentov posledných rokov hral už minulý sezónu pomerne produktívne. Túto sezónu však bodový prídel výrazne vzrástol. Skok z 0,56 and 0,79 bodu na zápas je markantný. Vyzerá, že je jedno, či hráva s Ahom alebo Trocheckom.

Kirill Kaprizov

Pokiaľ prichádza mladý hráč plne etablovaný v KHL (skoro 300 zápasov), je to väčšinou sprevádzané veľkými očakávaniami. A Kirill ich vo veku 23 rokov plne napĺňa. Minnesote Wild sa podaril husársky kúsok ako naposledy Chicagu s Panarinom. Narozdiel od Panarina však Kaprizov nemá taký dobrý team ako malo Chicago. Napriek tomu zaznamenal 24 bodov v úvodných 26-tich zápasoch. Zrejme najhorúcejší kandidát na Calder Trophy.  

Mimochodom draftovaný z piateho kola v roku 2015.

Ďalšie články o hokeji

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera