Sobota, 25. máj 2024

Na začiatku hrali Red Wings vo väzení a na ľad v Las Vegas naskákali kobylky. NHL teraz hľadá poklad pri jazere Tahoe

Jakub Halák Jakub Halák 20.02.2021
SITA/THE CANADIAN PRESS/Liam Richards

Už tento víkend čaká NHL veľká slávnosť. Dva zápasy pod holým nebom pri jazere situovanom na hraniciach medzi Kaliforniou a Nevadou.

Colorado – Vegas, Flyers – Bruins

Hrať budú Colorado proti Las Vegas (Sobota) a Philadelphia proti Bostonu (Nedeľa). Hrať sa bude pri brehu jazera, kde sa pre tento účel vybudovala špeciálna hracia plocha. Oba zápasy budú bez divákov, ale Európania majú možnosť sledovať ich v zaujímavých časoch (štart o 21:00 SEČ).

Živé prenosy bude vysielať nemenovaná dostupná televízia. Podľa lunárneho kalendára nebude NOV A SPORT zvaný hokej bude číslo 1. #kódovanéenigmou

Zábery z miesta konania, ktoré sa dostali na Twitter ukazujú, že NHL možno našla skutočný poklad pri jazere Tahoe.

Tri desiatky zápasov

Doposiaľ sa v NHL hralo 30 oficiálnych zápasov takéhoto druhu a hralo ich 25 mužstiev. Florida, Tampa Bay, Columbus a Arizona zatiaľ čakajú. Las Vegas čaká „tenkrát poprvé“ už tento víkend. Carolina je v pláne budúcu sezónu.

Do povedomia sa však zapísali aj ďalšie tri zápasy pod strechou z mrakov, ktoré boli exhibičného charakteru. Veď posúďte sami.

Začiatky vo väzení

Prvý zápas „bez strechy“, ktorého sa zúčastnilo mužstvo národnej hokejovej ligy sa konal druhého februára 1954 vo väzení Marquette Branch v štáte Michigan (známy aj ako Alcatraz severu). Proti sebe nastúpili Detroit Red Wings a Marquette Prison Pirates, čo bol tím zložený z chovancov tejto inštitúcie.

Jednalo sa samozrejme o exhibičný zápas, v ktorom sa počítalo skóre iba prvú tretinu (18:0 pre červené krídla). V zápase mimochodom hrali Terry Sawchuk, Ted Lindsay, Alex Delvecchio, Sid Abel a Gordie Howe. Po zápase obdržali Red Wings „Doniker Trophy“, ktorá sa stala súčasťou historickej zbierky tohto klubu. Zaujímalo by ma, či Howe zaznamenal aj v tomto zápase svoj povestný hattrick.

V roku 1956 sa konal ďalší exhibičný zápas v Roberts Bay na Newfoundlande v Kanade. Boston Bruins hrali po jednej tretine proti Bay Roberts, Brigus Shearstown a Coley’s Point. Potom bol dlho pokoj, až si to v roku 1991 rozdali v ďalšej exhibicií LA Kings a NY Rangers pred Ceasars Palace v Las Vegas.

Okrem faktu, že počas zápasu bolo vonku 27 stupňov celzia a na rolbe sa viezol Riman, v druhej tretine naskákali na ľadovú plochu kobylky.

Heritage Classic

V roku 2003 sa odohral prvý oficiálny zápas NHL pod holým nebom. Jednalo sa o Heritage Classics, čo je séria zápasov vonku organizovaná výhradne na území Kanady medzi kanadskými družstvami, skrátka návrat ku koreňom. V rámci základnej časti sa spolu stretli na Commonwealth stadium v Edmontone pri návšteve 57 167 divákov Montreal Canadiens a Edmonton Oilers. Prvý gól pod holým nebom v histórií NHL dal jediný Slovák hrajúci v zápase – Richard Zedník.

Za 18 rokov sa odohralo 5 takýchto zápasov vždy bez Toronta. Náhoda?

Winter Classic

Od roku 2008 sa v NHL začali organizovať zápasy tzv. Winter Classic. Podmienky sú jednoduché, na Nový rok, vonku, každý rok jeden zápas a na štadióne nejakého iného športového klubu v štáte tímu, ktorý je vedený ako domáci.

Treba povedať, že zápasy v roku 2012 a 2017 sa odložili na druhého januára kvôli sneženiu. Taktiež Chicago v roku 2019 hralo v Indiane a nie v Illinois. V dvanástich zápasoch sa objavilo dokopy 13 tímov, najčastejšie Blackhawks, ktorí zároveň všetky štyri

zápasy prehrali. Najvyššia návštevnosť bola 105 491 divákov v roku 2014, hrali Detroit a Toronto na štadióne pre univerzitný americký futbal.   

Stadium Series

Stadium Series je veľmi podobný koncept ako Winter Classic s výnimkou hracieho dňa na Nový rok.

Začalo sa to v roku 2014 a odohralo sa zatiaľ 11 zápasov a 14 tímov. Od roku 2017 sa rozhodlo, že sa bude hrať len jeden takýto zápas ročne. Po tri účasti majú Pittsbugh a LA.

Centennial a NHL 100 Classic

Pri príležitosti 100 rokov existencie NHL sa hrali dva zápasy vonku. Po jednom z Centennial Classic (Detroit-Toronto) a NHL 100 Classic (Montreal-Ottawa). Oba zápasy sa síce hrali v roku 2017, ale v priebehu dvoch sezón. Jediný Slovák, ktorý mal česť hrať v jednom z týchto zápasoch bol Tomáš Tatár.

P.S.: Najviac asistencií (3) v jednom vonkajšom zápase mali Marián Hossa a Henrik Zetterberg, a to pri rovnakých góloch. Najviac štartov (3) má Ty Conklin – v troch rôznych kluboch. Hattrick nedal nikto, zatiaľ.

TakUrčitee Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera