Streda, 22. máj 2024

Opitý otec mu takmer zabil matku a sám zápasil s dedičným problémom s alkoholom. Silný príbeh Bobbyho Ryana pokračuje v Detroite

Jakub Halák Jakub Halák 20.03.2021
SITA/AP Photo/Mark Humphrey

V NHL sa pohybujú rôzni hráči, ktorí majú rôzne osudy. Niektorí sú odmalička ťahaní k hokeju, iní zdedili povolanie po rodičoch alebo príbuzných. Istá skupina je ale obzvlášť zaujímavá. Jedná sa o hráčov, čo napriek nie práve najšťastnejšiemu osudu, nikdy neprestali bojovať a našli si cestu medzi elitu.

Jeden z takých príbehov, je aj príbeh Bobbyho Ryana. #nikdysanevzdávaj 

Detstvo

Narodil sa v roku 1987 ako Robert Shane Stevenson v štáte New Jersey. So svojimi rodičmi si žil pomerne na úrovni. Mal hokejový talent, fandil Flyers, lebo tatko chodil do posilky k Bobbymu Clarkeovi. Napriek tomu, že jeho obľúbený hráč bol Brett Hull.

Všetko sa zmenilo 29. októbra 1997. Opitý otec brutálne zbil matku Melody zatiaľ, čo malý Robert spal. Melody mala štyri zlomené rebrá, prasknutú lebku, prepichnuté pľúca. Otec bol obvinený z pokusu o zabitie, zaplatil kauciu a ušiel do Kanady. Neskôr mu jeho manželka odpustila a všetci začali spolu žiť pod priezviskom Ryan v Kanade.

Bobbyho hokejový talent sa rozvíjal. Dotiahol to do OHL a po dvoch rokoch nasledoval draft z druhého miesta v roku 2005. Po ňom ďalšie dva roky v OHL s parádnymi číslami.

Sľubný štart

Prvú šancu dostal v sezóne 2007/2008 v Anaheime, ako 20-ročný. Počas prvých 23 zápasov v NHL Bobby nesklamal. Explózia prišla ďalší rok, 57 bodov za 64 zápasov sú parádne čísla na novica. Mimochodom bol nováčikom v drese Ducks, ktorý dal najrýchlejšie hattrick. Nominácia na Caldera bola samozrejmosťou, získal ju však brankár Steve Mason.

Počas nasledujúcich troch sezón dal vždy minimálne 31 gólov. Podarilo sa mu aj navždy zapísať do histórie NHL. Ako jediný hráč, čo dal gól so súperovou hokejkou. Aspoň ja iného nepoznám.

Nehovoriac o tom, že zlodej Mikko hrá s čepeľou zahnutou na druhú stranu. Prihrávku pri tomto góle zaznamenal Ľubomír Višnovský.

Prestup na sever

Napriek dobrým číslam bol Ryan v roku 2013 presídlený do hlavného mesta Kanady za Silferberga, Noessena a draft v prvom kole 2014. V Ottawe mal prvú sezónu 48, druhú 54 bodov. Potom podpísal kontrakt na sedem rokov v celkovej sume 50,75 milióna USD. V ďalšej sezóne zaznamenal 56 bodov, potom mal najslabšiu základnú časť (23 bodov), ale 15 bodov v 19 zápasoch playoff všetko vynahradilo.

Dedičné problémy

Sezóny 2017/18 a 2018/19 boli priemerné, ale vždy s viac ako pol bodom na zápas. V sezóne 2019/2020 vynechal tri mesiace, pretože použil asistenčný program NHL. Dôvodom boli problémy s alkoholom, ale nezašiel tak ďaleko ako jeho otec.

Vrátil sa vo februári 2020 a o dva dni v prvom domácom zápase strelil hattrick. Najmä druhý gól bol trafený majstrom remesla.

Na konci sezóny získal Bill Masterton award za oddanosť hokeju a špeciálny darček od Senators.

Červená šanca na reštart

Tí ho za odmenu a tvrdú robotu vykúpili z posledných dvoch rokov jeho kontraktu. Dostávať tak bude ročne 1,833 milióna až do roku 2023/2024. Navyše dostal novú šancu v Detroite za jeden milión na sezónu. Je v pozícii, kedy za tie peniaze nemôže sklamať, iba prekvapiť.

V Detroite má momentálne 13 bodov, a je piatym najproduktívnejším Červeným krídlom z Michiganu.

P.S.: Bobby sa napriek neutešenému detstvu dokázal svojim osobným problémom postaviť čelom a vyhľadať pomoc v pravý čas. Vyzerá, že z najhoršieho je vonku a keby zopakoval čísla z úvodných sezón, bol by príbeh o to dokonalejší. Držíme palce, zdravie je len jedno. Aj to psychické.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera