Nedeľa, 30. jún 2024

Šajbu! Šajbu! Ruské klenoty mohli v NHL dokázať viac, Pavel Bure mal aj na najlepšieho strelca

Jakub Halák Jakub Halák 28.02.2021
TASR/AP

Minulý týždeň otriasol sezónou ťažko skúšaných Rangers ďalší škandál. Týkal sa napadnutia ženy v roku 2011 v lotyšskej Rige a obvinený je Artemi Panarin. Či sa skutok stal alebo nie, Panarin nehral za Rangers od 20. februára. Napriek tomu sa Rus drží na prvej priečke kanadského bodovania svojho tímu.  #kdejeLafreniereaKakko?

Je veľká škoda, že jeden z klenotov ligy nehráva, bez ohľadu nato odkiaľ pochádza. Ruskí hokejisti patria a patrili k ozdobám ligy, veď čo by bol Washington bez Ovečkina, Pittsbugh bez Malkina, Detroit bez Fedorova, Dallas bez Zubova?

Existuje viacero prípadov, kedy sa účinkovanie hokejistov z najväčšej krajiny sveta skončilo skôr ako by bolo vhodné.

Pavel Bure

Jeden z prvých ruských priekopníkov v zámorí odohral prvý zápas v roku 1991, napriek draftovaniu už v roku 1989. Mohli za to problémy s podpísanou zmluvou s CSKA Moskva, ktorú dokonca musel Vancouver vyplácať sumou 250 000 USD.

V prvých troch sezónach dala ruská raketa 154 gólov. Viac dokázali dať iba Gretzky a Bossy. Taktika Canucks bola jednoduchá, nevieš, čo s pukom, daj ho Buremu.

Napriek talentu sa mu podarilo dosiahnúť 50-gólovú sezónu už iba trikrát. Dôvodom boli časté zranenia kolien. Naposledy hral v roku 2003 vo veku „iba“ 32 rokov.

Celková bilancia: 702 zápasov – 437 gólov.

Vladimir Konstantinov

Vladimir zaujal skautov Detroitu už na majstrovstvách sveta juniorov v roku 1987, vraj sa ako jediný bránil v bitke proti Kanade.

Nasledoval draft v roku 1989, dva roky vyjednávaní, aby mohol hrať za červené krídla. Konstantinov mal podpísanú veľmi výhodnú 25-ročnú zmluvu na službu červenej armáde a ak by odišiel mimo železnú oponu, bol by dezertér a nedostal pracovné víza v USA.

V roku 1991 sa všetko podarilo a mohol začať hrávať v Amerike. Ako obranca sa vyznačoval tvrdou hrou a bol súčasťou slávnej ruskej päťky Red Wings. Sezóna 1996-1997 znamenala pre Detriot dosiahnutie vrcholu.

Pri oslavách víťazstva v pohári si spolu so spoluhráčom Fetisovom a masérom Mnatsakanovom najali limuzínu. Vodič s odobratou licenciou za opileckú jazdu narazil do stromu a Konstantinov už nikdy nechodil. Je smutné, že odohral v NHL iba 446 zápasov.

Fun fact: Aj napriek tomu, že jeho číslo nebolo oficiálne vyradené, so 16-tkou v Red Wings už nehral nikto.

Slava Vojnov

Vyacheslav bol draftovaný v roku 2008 z 32. miesta Los Angeles.

Po rokoch na farme sa do NHL prvýkrát pozrel v sezóne 2011/2012 a hneď vyhral pohár. Všetko išlo ako z rozprávky, v roku 2013 nová zmluva na šesť rokov v hodnote 25 miliónov, v sezóne 2013/2014 ďalší Stanley Cup. Až nakoniec 20. októbra 2014 suspendácia od LA, kvôli podozreniu z domáceho násilia.

Nasledovali dva súdy v Decembri 2014, v druhom prípade väzenie na 90 dní. 17. septembra 2015 Kings rozviazali kontrakt a Vojnov odišiel do KHL. Slava tak odišiel v korelácií s úpadkom lepších rokov svojho zamestnávateľa. Tie tri sezóny sú príliš málo.

Not-so-much-fun fact: Hráč má byť zodpovedný aj za správanie mimo ľadu.

Ilya Kovalchuk

Jednotka draftu 2001 začínala v Atlante.

Atlanta nikdy nebola hokejové mesto, avšak Ilya ju ťahal z biedy. Po 7 a pol sezónach ich opustil napriek dvom štedrým ponukám (12-ročný kontrakt – 101 mil USD a 7-ročný kontrakt – 70 mil USD). Elitného strelca získali New Jersey a začal sa cirkus.

V roku 2010 sa Kovalchuk stal voľným hráčom, podpísal 17-ročný kontrakt na 102 miliónov, ktorý bol na druhý deň zablokovaný NHL, lebo sa snažil obísť platový strop. V septembri 2010 preto podpísali druhý kontrakt, pre zmenu 15-ročný na 100 miliónov, čo už bolo ok. To mi nevychádza.

Ilya tento cirkus dotiahol do dokonalosti a po troch rokoch sa zbalil hrať KHL. Musel iba ukončiť kariéru v NHL. Žeby sa to nedalo ešte vyšperkovať? Ale áno, po piatich rokoch v Rusku sa rozhodol vrátiť a ošklbať LA podpisom papiera na tri roky za 18 miliónov. Dnes je Ilya spať v Rusku, s priemerom 1 bod na zápas.

Smutný príbeh: šesť miliónov USD stále straší v Cap Hite Kings.  

TakUrčitee Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera