Sobota, 25. máj 2024

Zlomená päta, likvidačné útoky na hlavu aj smola. Kariéru hokejistov skráti vlastné telo aj súperi

Jakub Halák Jakub Halák 16.02.2021
SITA/AP Photo/Chris Carlson

Hokej je náročná hra. Nie každý hokejista napriek talentu prerazí v NHL. Dôvodov môže byť viacero. Jedným z nich je zranenie. Nejeden talent narazil na limity svojho tela a treba povedať, že v niektorých prípadoch nie vlastným zavinením.

Zoznam hráčov, ktorí mali skrátené kariéry je dlhší ako počet výnimiek zo zákazu vychádzania v Novembri. V súčasnosti korčuľujú respektíve už nekorčuľujú nasledujúce mená.

Sidney Crosby

Generačný talent stihol pred sezónou odohrať 984 zápasov, čo je 83 percent možných stretnutí Pittsburghu. Hlavný dôvod – otras mozgu a jeho následky. Veľa? Málo?

Jeho patálie začali počas Winter classics v januári 2011 proti Capitals po zrážke od Steckera (treba povedať, že hit to zrejme nebol chcený) a vyeskalovali po hite od Hedmana o päť dní neskôr. Napriek tomu, že oba zápasy dohral, súboj s Tampou bol jeho posledný. V sezóne stihol iba 41 zápasov.

Návrat prišiel až v Novembri 2011 a po ôsmich zápasoch bol Crosby zasiahnutý Krejčím (opäť nešťastne). V sezóne nakoniec odohral 22 zápasov.

Vyzerá, že napriek starostiam sa Crosby z najhoršieho dostal von i keď treba dodať, že hlava nie je úplne zahojená. Dokazuje to aj fakt, že v roku 2016 vynechal 15 dní kvôli incidentu počas tréningu. Pokiaľ by problémy nemal, atakoval by prvú dvadsiatku historického rebríčka kanadského bodovania už teraz.  

Podobné prípady z minulosti: Patrice Bergeron 2007 #RandyJones.

Marc Savard

Prichádzame do oddelenia cheapshots. Písal sa siedmy marec 2010 a slušná kariéra Marca Savarda sa vo veku 32 rokov výrazne skrátila. Matt Cooke vytiahol likvidačný zákrok.

Cooke nebol penalizovaný ani v zápase, ani dodatočne suspendovaný ligou. Napriek následkom otrasu mozgu sa Savard nasledujúcu sezónu vrátil, ale so slabšou produktivitou.

Čo Cooke začal, dokončil Hunwick 28. januára 2011. Savard sa už na ľad v majstrovskej sezóne Bruins nevrátil. Zaujímavosťou je, že napriek nesplneniu limitu pre zápis na Stanley Cup dostal výnimku a jeho meno na pohári je.

Prípad Savard ligu rozhýbal a tá ustanovila komisiu pre šetrenie útokov na hlavu.

Podobné prípady: Nathan Horton 2011, Johan Franzén 2015, Ľubomír Višňovský 2015. A netreba zabúdať na aj na Paula Kariyu a Erica Lindrosa.

Marián Gáborík

Stáva sa, že napriek výnimočným hokejovým danostiam má hokejista problémy so zdravím. Jednoducho je telo obdarené neskutočným zrýchlením a strelou, ale často a intenzívne sa opotrebúva.

Presne taká je – alebo skôr bola – kariéra Mariána Gáboríka. 

Prehľad jeho zranení:

  • Tri zranenia chrbtice a slabín v priebehu rokov 2005 až 2009 vyústené až do operácie slabín a bedrového kĺba, počet vynechaných zápasov spolu 121.
  • Rok 2010 vykĺbené rameno, 12 zápasov.
  • Roky 2013 až 2017 trikrát zranenie kolena a zlomená noha a zlomená kľúčna kosť, opäť 108 vynechaných zápasov.
  • Po sezóne 2017/2018 postúpil poslednú operáciu, konkrétne vyskočenej platničky.

Odvtedy sa na klziskách v súťažnom zápase neobjavil. Keďže mu beží zmluva, koniec kariéry zatiaľ neohlásil, i keď pôjde už len o formalitu. Nebyť zranení, Marián mohol kľudne streliť 500+ gólov a zaknihovať 1000+ bodov. 

Podobné prípady z minulosti: Martin Havlát, Pavel Bure. 

Joni Pitkanen

Dobre stavaný Fín možno nepartil k superstars medzi obrancami. Bol však veľký, silný, vedel dobre korčuľovať a takisto dobre využiteľný pri presilovkách alebo oslabovkách.

Všetko sa začalo v Decembri 2011, keď utrpel otras mozgu a zároveň podstúpil operáciu ľavého kolena. V ďalšej sezóne, konkrétne druhého apríla 2013 však prišiel jeho posledný zápas v NHL.

Vo videu vidieť, že išlo o dokorčuľovanie puku:

Výsledok: zlomená päta, koniec kariéry, i keď pár zápasov odohral za Karpat Oulu.

Jedno pozitívum sa predsalen nájde. Od sezóny 2013/2014 sa zaviedlo pravidlo o hybridnom icingu s cieľom predísť zraneniam podobného typu. 

Podobný prípad z minulosti: Anže Kopitar 2011. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera