Štvrtok, 23. máj 2024

Nie sme favoriti, no neboli sme ani na olympiáde. Čo čakať od Slovákov na MS vo Fínsku?

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Už tento piatok to vyPUKne! A bude to väčšia udalosť ako návšteva Geissenovcov v parlamente.

Slovenskí hokejisti majú po vydarenej olympiáde pred sebou druhý vrchol sezóny, ktorého sa zúčastní spolu jedenásť hráčov z bronzového pekinského kádra. Pred odletom do Fínska ich na cestu vyprevadili majstri sveta z roku 2002. Bolo by pekné, keby zopakovali ich zlatú jazdu, no je to vôbec reálne?

Najmladší tím v histórii

Jedna vec je istá. Naše mužstvo určite nebude patriť na MS 2022 medzi favoritov turnaja. Na druhú stranu, nimi sme neboli ani v Pekingu. Nejeden fanúšik si teraz možno položí otázku: ,,Môžeme prekvapiť?“

Ako sa hovorí, šanca je vždy, no tentoraz by to bol ešte väčší zázrak. Na olympiáde sme mali k dispozícii našich najlepších hráčov pôsobiacich v Európe, zatiaľ čo teraz sa dôležitá časť z nich ospravedlnila a zo zámoria sa k tímu pridali len Tomáš Tatar a Adam Húska. Do úvahy v prípade vypadnutia ešte prichádza príchod Erika Černáka alebo Martina Fehérváryho.

Na druhej strane, sila konkurencie vo väčšine prípadov stúpla a mnohí z našich súperov budú mať na súpiskách hneď viacero posíl z NHL. Napríklad Švajčiarov posilnilo z najlepšej ligy sveta sedem hráčov a možno príde aj fenomenálny Roman Josi. Zaujímavé súpisky majú taktiež ďalšie tímy.

Aj keď máme perfektný herný systém a špičkového trénera, s najmladším tímom na šampionáte bude zbieranie výhier nesmierne ťažké. Jeho vekový priemer je 24,44 roka, podľa dát na eliteprospects to je dokonca náš najmladší tím v histórii. Doteraz najmladší sme poslali na MS v roku 1994, vtedy sme však ešte nehrali v elitnej kategórii.

Fun fact: Našim najstarším hráčom bude na MS 31-ročný Tomáš Tatar.

Kedysi nepredstaviteľné.

Najsilnejší sme v bránkovisku

Hoci nám bude chýbať v útoku a obrane hneď viacero dôležitých hráčov, aspoň v bránkovisku budeme mať na naše pomery kvalitu. Brankársky trojlístok vytvoria Patrik Rybár, Adam Húska a Matej Tomek. Inak povedané, najlepší brankár ZOH 2022, prvý slovenský brankár debutujúci v NHL od roku 2007 a najvyššie draftovaný slovenský brankár od roku 2001, ktorý mal navyše v príprave parádnu formu. Tréneri budú mať príjemné starosti, koho postaviť do brány. Snáď tentoraz nájdu jednotku na prvý pokus.

Pilierom našej defenzívy by mal byť Peter Čerešňák, ktorý má za sebou vydarenú sezónu v českej extralige, kde bol druhým najproduktívnejším obrancom ligy. V útoku sa budeme spoliehať najmä na Tomáša Tatara, Kristiána Pospíšila, Róberta Lantošiho a Adama Lišku, ktorý bol našim najproduktívnejším hráčom v príprave.

Napriek veku, by medzi ťahúňov mali patriť aj Šimon Nemec s Jurajom Slafkovským. Veď druhý menovaný bol ako 17-ročný najlepší strelec, najproduktívnejší hráč a zároveň najužitočnejší hráč olympiády. Nebude prekvapením, ak aj teraz bude motorom nášho ofenzívneho snaženia.

Šimon Nemec zas počas extraligového playoff prekonal ligový rekord v počte bodov obrancu a v prípravnom zápase proti Francúzom ukázal, že rastie každým zápasom. Tentoraz by mohol hrať v tíme väčšiu rolu, dokonca by sa mohol zaradiť ku kľúčovým hráčom.

Zaujímavosťou je, že máme v tíme až troch dorastencov, čo je celkom unikát. Okrem spomínaného Nemca so Slafkovským je tam ešte 17-ročný Adam Sýkora. Ten by podľa doterajších informácií mal byť zapísaný na súpisku v prípade, ak už neprídu ďalšie posily spoza Atlantiku.

Fun fact: Počtom odohraných zápasov na vrcholových turnajoch patrí duo tínedžerov Slafkovský-Nemec medzi desať najskúsenejších hráčov v našom tíme.

Prijateľná skupina A

Od roku 2013 čakal slovenský výber na prienik do štvrťfinále MS, dočkal sa až minulý rok. Ak by sa nám to podarilo zopakovať, môžeme šampionát vyhodnotiť ako úspešný. Všetko navyše by bol iba príjemný bonus, taká je momentálna realita. Naši chalani majú určite najvyššie ambície, vydajú na ľade maximum a budú sa snažiť dokorčuľovať turnajom čo najďalej. Po vyradení Ruska a Bieloruska sme sa navyše ocitli vo veľmi prijateľnej skupine.

V prvom zápase nás v piatok čakajú Francúzi, ktorých sme cez víkend v príprave porazili 2:0. Teraz to bude určite iný zápas, keďže pôjde o body, ktoré v konečnom zúčtovaní môžu rozhodovať o postupe do štvrťfinále. Tento duel nám určite veľa napovie smerom do ďalšieho priebehu turnaja.

Našimi ďalšími súpermi budú postupne Nemecko, Kanada, Švajčiarsko, Kazachstan, Taliansko a Dánsko. Podľa papierových prognóz sa očakáva postup Kanady a Švajčiarska, o zvyšné dve pozície bude tuhý boj, v ktorom máme reálnu šancu uspieť. Dramatickejšie to bude v druhej skupine, kde sú až štyria horúci kandidáti na postup (Česko, Fínsko, Švédsko a USA) a tým pádom to budú mať ďalšie krajiny veľmi náročné.

Prognózy sú jedna vec, realita druhá a bola by to poriadna nuda, keby všetko dopadlo podľa prognóz. Šampionát vo Fínsku určite prinesie veľa napätia, zážitkov, zaujímavých momentov a nevýherných tiketov.

Rozhodne sa je na čo tešiť, fandite našim!  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera