Každé mužstvo v NHL musí mať svoje logo. Niektoré sú priemerné, iné krásne. Preto prinášam vlastný subjektívno-subjektívny rebríček toho najkrajšieho z dresov NHL.
Čestné miesto
Túto poctu si zaslúžia dve logá. Prvým tímom je Philadelphia Flyers. Tento brand nebol upravený ani raz. Maximálne sa odlišuje oranžová farba v strede. Od oranžovej, po sýto oranžovú. Philadelphia vstúpila do ligy v roku 1967, čiže logo zostalo nezmenené 54 rokov.

Druhý tím, ktorý nezmenil logo je Minnesota Wild (Vegas, Seattle a druhú relokovanú Atlantu nepočítame). Logo Wild predstavuje hlavu divokého medveďa, stromy divokú prírodu, mesiac predstavuje mesiac, ústa predstavujú divokú rieku. Počet jednorožcov v logu je na pamiatku každého víťazstva v Stanley Cupe tohto klubu.

6. Detroit Red Wings
Prvý zo symbolov tímu NHL, ktorý sa mi naozaj páči je Detroit Red Wings. Keď si človek predstaví, že Detroit kedysi hrával na dresoch s týmto „D“, ktoré zrejme potom použila ako logo jedna detroitská rappova kapela, je až na zamyslenie ako dobre vyzerá ich terajšie logo.

Koleso symbolizuje Detroit, zvaný aj mesto motorov. Krídlo je jasným odkazom na prezývku klubu, voľbu farieb snáď netreba vysvetľovať. Je to jedno elegantné a majestátne logo.

A teraz si predstavte dres z edície Reverse Retro , kde je dominantné logo Red Wings jediná červená vec a k tomu biele korčule, čo mal Fedorov. Fantázia.
5. Nepravé logo St. Louis Blues
Musím sa priznať, že Blues sa sem dostali protekčne. Je to môj obľúbený klub. Nepoužil som však ich súčasné logo, ale jedno z „bočných“. Túto krásnu trumpetu nosili na ramenách dresov z 90-tych rokov.
Vždy, keď to logo vidím, spomeniem si na Milesa Davisa a Louisa (náhoda?) Armstronga.

4. New Jersey Devils
Naozaj krásne logo bude v novej sezóne nosiť na drese Tomáš Tatar. Celé logo je spojením prvých písmen názvu štátu N a J. Prvok Devils predstavujú rohy a diabolský chvost. Celé je to v čiernej, bielej a mierne erotickej červenej.
Jediné, čo tam bolo navyše, boli v minulosti prvky zelenej farby. Takto je to lepšie.

3. Calgary Flames
Volať sa Flames, teda plamene, môže vyzerať z pohľadu loga ako jednoduchá úloha. Stačí zobrať prvé písmeno a urobiť ho v plameňoch. V roku 1972 vstúpil do NHL klub z Atlanty s prívlastkom Flames.

Snažili sa statočne, ale ich logo nebolo je také nádherné ako to, ktoré vzniklo po presťahovaní klubu do Calgary. Je presne akurát, dokonca sa nepokazí ani farebnými kombináciami s čiernou.

Ešte som na internete našiel jeden koncept, ktorý ma celkom zaujal. Posúdiť alternatívny návrh nechám čitateľov.

2. Buffalo Sabres
Napriek „úspechom“ z minulých a budúcich sezón má Buffalo naozaj krásne logo. Ale iba jedno. Buffalo totižto znamená v preklade byvol. Sabres sú šable. Preto prekrížené šable a medzi nimi byvol. Páči sa mi kombinácia dvoch jednoduchých farebných odtieňov.
Byvolia hlava alebo to prehnuté čudo ma vôbec nefascinuje.

1. Hartford Whalers
Ešte vo WHA mali vtedajší New England Whalers logo, ktoré bolo neskutočne škaredé a hlavne agresívne.

Keďže vstup klubu do NHL znamenal veľký krok vpred, zmenili si meno na Hartford. A liga tiež zrejme chcela jasne potvrdiť, že nemá nič spoločné so zabíjaním veľrýb, tak prišla aj zmena loga. Zmena priniesla doteraz jeden z najkrajších znakov v NHL. Zelená farba znamená „W“ ako Whalers, modrá symbolizuje vizualizáciu Whalers prostredníctvom veľrybieho chvosta a (čo som sa dozvedel asi pred tromi týždňami) biele pole uprostred je „H“ ako Hartford.
Dresy mali vždy vyvážené a decentné. Ak by niekto chcel raritu, v týchto dresoch hrali dvaja Slováci. Róbert Petrovický a Jerguš Bača.

Komentáre