Pondelok, 26. február 2024

Nikita Kučerov. Najlepší ruský korčuliar v NHL a jeho tŕnistý príbeh

Jakub Halák Jakub Halák 14.09.2021
Foto: TASR/APhoto/Hannah Foslien

V poslednej sezóne hralo v NHL v základnej časti 41 korčuliarov z Ruska. Odhliadnuc od hviezd typu Radulov a Panarin, staršej generácie hviezd rádu Malkina a Ovečkina a vychádzajúcich hviezd Kaprizova so Svečnikovom existuje hráč, ktorý nehral základnú časť a je nad všetkými vyššie menovanými.

Nikita Kučerov je momentálne najlepší ruský korčuliar v lige. Jeho príbeh je však trošku tŕnistý.

Ranné roky

Nikita sa narodil v Majkope v roku 1993. To je mesto alebo skôr mestečko s počtom obyvateľov niekde okolo 150-tisíc. Keď bol malý, rodina sa presťahovala do Moskvy. Tam sa mladík stretáva s hokejom a hokejovým ihriskom. Jeho mama pracovala na štadióne. Prvé záznamy z ligy, ktorú hrával v Moskve, sú z obdobia kedy mal 14 rokov. V klube Belye Medvedi Moskva v moskovskej juniorskej lige vydržal ešte jeden rok so skoro dvoma bodmi na zápas.

Prechod do MHL (juniorská ruská národná liga) znamená ďalšiu zástavku v ceste za cieľom. Počas prvých dvoch rokov zbiera viac ako bod na zápas a v 17-tich už hrá deväť zápasov za CSKA Moskva v KHL.    

Draft

V roku 2011 je draftovaný v druhom kole Tampou Bay. Išiel až z čísla 58. Zrejme kvôli výške – má „iba“ 180 cm. Druhým faktorom môže byť, že ruskí hráči môžu predstavovať riziko (Žerdev, Frolov, Chistov, Svitov). Pred ním boli dokonca draftovaní Vladislav Namestnikov a Alexander Chlochlačev.

Po drafte ostáva v Rusku. Posledný ročník zbiera v MHL už skoro dva body na zápas a väčšiu porciu zápasov hráva aj v KHL. Po sezóne potrebuje absolvovať operáciu ramena, ktorú mu však CSKA odmieta zaplatiť.

Kanada

V tomto momente prichádza na scénu Tampa Bay, operáciu zatiahnu a Kučerov sa sťahuje do Kanadskej QMJHL, aby sa naučil fungovať v americkom štýle hokeja. Prvý tím Quebec Remparts, kde mimochodom hrával aj Alexander Radulov, počas sezóny mení za Rouyn-Noranda Huskies. Stále drží rastúce tempo a má viac ako dva body na zápas.

V sezóne 2013/2014 má 20 rokov a začína v Syracuse v AHL, pričom sa postupne prepracuje do prvého tímu Lightning.

Úspech na celej čiare

No a Nikita začal zrejme najlepšie ako mohol. V prvom zápase, v prvom striedaní, z prvej strely skóroval.

A rovno Henrikovi Lundkvistovi. Takýto čin sa podaril legendám ako Mario Lemieux. Prvá sezóna bola zahrievacia, ďalšie dve 60+ bodové. V ročníku 2016/2017 už zaznamenáva viac bodov ako zápasov. Konkrétne 85 a pod túto métu odvtedy neklesol. Rok nato stihol zaknihovať svoju prvú 100-bodovú sezónu.  

A potom sa to stalo. Kučerov totižto na prelome rokov 2018 a 2019 zaznamenal neuveriteľné čísla. Okrem toho, že Tampa zbúrala celú ligu, Nikita zapísal 128 bodov. Doteraz to je najlepší zápis v podaní Rusa v základnej časti, najviac bodov v sezóne hráča Tampy Bay a najviac bodov v jednej sezóne od zavedenia platového stropu. Tampa však v play-off vyhorela.

Útočník si všetko vykompenzoval o rok nato, vtedy už pohár brali. Kučerov mal v play-off viac ako asistenciu na zápas.

Návrat po operácii

Pred posledným ročníkom musel podstúpiť operáciu bedrového kĺbu. Mal vynechať celú sezónu, najmenej. Môže sa stať, že po takej operácii sa hráč nevráti vôbec alebo s absolútne fádnou produktivitou. “Kuch” prišiel do play-off ako pravý blesk. 23 zápasov a 32 bodov. A to dohrával so zlomeným rebrom. Ani to nestačilo na to, aby sa stal MVP play-off.

Ľudí však potešil na tlačovej konferencií po výhre

Túto sezónu bude zrejme jediným konkurentom McDavida v bitke o kráľa kanadského bodovania. Počítam, že prekoná svoj osobný rekord 128 a dostane sa na 140, alebo aj 145 bodov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera