Nedeľa, 19. máj 2024

Očami Neslovanistu: Silná značka nemôže nikomu zaručiť ligu

SITA

Nebolo to tak dávno, čo bratislavský klub s ambíciami vstupoval do KHL a zaznamenal v nej pomerne vydarený štart. Ubehlo sedem rokov a tím pod vedením Vladimíra Országha opúšťa súťaž v pozícii fackovacieho panáka sezóny s dlhmi a žalobami na krku.

Dočasne medzi elitou

Aj keď tento opis znie smutne, neznamená, že si ľudia pri spomienke na Slovan v Kontinentálnej hokejovej lige budú odpľúvať. Faktom je, že kultúra fandenia dosiahla na naše pomery úctyhodnú úroveň a ešte lepšie na tom bola športová stránka.

A hoci sa dá očakávať, že oba atribúty začnú prudko klesať ( a to zďaleka nie iba pričinením “LintnerLigových” tímov), spomienky na SKA Petrohrad či CSKA Moskva nikto len tak ľahko nevymaže.

O plusoch a mínusoch

Svetoznáme osobnosti v Bratislave treba označiť za obrovské plus pôsobenia Slovana v nadnárodnej súťaži. Lenže na konci dňa sa hokej stáva opäť len biznisom, v ktorom sa jediné dôležité plus nachádza pred finančnou bilanciou klubu.

Belasí nezvládali ekonomické fungovanie v KHL. Nie jednu či dve sezóny, no dlhodobo. Portál šport.sk dokonca píše o dlžnej sume vo výške pol milióna eur len pre Barryho Brusta s Jeffom Taffeom.

Otázka znie, dokedy by vedenie tento problém odďaľovalo, ak by nezasiahol magistrát hlavného mesta. Dlžiť zamestnancom za pár mesiacov je totiž vcelku bežný úkaz, ktorý sa dá napraviť. Ale vstupovať do novej sezóny s vedomím, že klub nedokázal splatiť ani tie predošlé, je znakom totálneho diletantstva.

Radšej žiadny nájomca ako zlý

Podobne je na tom Slovan s dlhom voči Bratislave za prenájom štadióna. Pravdou je, že záujem o využívanie priestorov na rôzne akcie neláme rekordy, no to neznamená, že mesto nutne potrebuje poskytovať služby nespoľahlivému nájomníkovi. Veď po odpočítaní účtov za energie by Bratislava možno zaznamenala menšie manko, keby aréna posledné dva roky potme zívala prázdnotou.

Bez ohľadu na túto špekuláciu treba rátať s tým, že ak mužstvo s orlom na dresoch bude hľadať azyl v Ružinove, vedenie mestskej časti sa dôkladne poistí pre prípad akéhokoľvek problému s platbami.

Aké sú možnosti?

Vyrovnanie nemalých dlhov je kľúčovou podmienkou pre odsúhlasenie prihlášky do Tipsport ligy. S restmi voči hráčom by Slovan podľa Širokého nemal mať problém, čo je dobre. Ak však tento plán predsa len nevyjde, belasým pravdepodobne nepomôže zvučné meno majiteľa ani klubu samotného.

Teoretickou možnosťou je spomínaný bankrot a následné znovu založenie organizácie. Avšak predstava, že by si prípadný nástupca nárokoval iba vybrané práva (účasť v extralige), no k dlhom by sa nehlásil, by znamenala jediné: Že HC Slovan nemá finančné, manažérske a ani morálne atribúty na profesionálny hokej.

Nech sa teda kauza bude vyvíjať akokoľvek, dúfajme, že do novej sezóny vstúpia iba mužstvá s čistým štítom a rovnakou štartovacou čiarou. Bez ohľadu na to, koľko ich bude.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera