Štvrtok, 25. júl 2024

Očami Slovanistu: Ideme do ligy a vy máte dúfam veľké tašky

Martin Tóth Martin Tóth 29.05.2019
SITA

Rozhodol som sa prispieť k debatám o vstupe osemnásobného majstra do našej miestnej, u niekoho dedinskej, slovenskej ligy.

Som fanúšik Slovana, článok bude primerane neobjektívny.

Bla, bla, bla

Poďme ale pekne po poriadku, vedenie Slovana zvolalo tlačovku k budúcnosti klubu už po X-tý krát. Pán Široký Juraj ml. oznámil, že nezohnal peniaze, sponzor cúvol a bla bla bla. Ruku na srdce, dalo sa čakať.

Za KHL zostane bratislavským fanúšikom smutno.

Čo dala KHL Slovanu a národu?

Zhrňme si, čo dala KHL Slovanu, mestu a slovenskej reprezentácii.

Veľa ľudí s krvou podliatymi očami povie že nič, že len hanbu. Ale ja si myslím, že to tak nie je. Mnohí hejteri napriek prejavom vedia to isté.

Slovan odohral v KHL sedem ročníkov a postúpil dvakrát do play off. V prvých rokoch bola hala beznádejne vypredaná, atmosféra parádna a hokej neporovnateľne lepší ako väčšina ligových zápasov, či dokonca prípravných národnej reprezentácie.  

Klub zarábal na návštevnosti, marketingu a z vrchu sa vedenie usmievalo. Videlo, ako LintnerLiga stráca punc.

Vďaka Slovanu (a jeho problémom s financiami) si druhú najlepšiu ligu na svete vyskúšalo množstvo hráčov, ktorí by okúsili ľad KHL asi len na hracej konzole u kamaráta v obývačke.

Lunter, Lamper, Zigo, Luža, Hedera, Buc, Liška, Sukel, a mnoho iných by vďaka tejto skúsenosti hokejovo tak nevyrástli. Bez stáže v Slovane by niektorí do reprezentácie možno ani nenakukli. Aj na tohtoročných Majstrovstvách sveta si zahralo pätnásť hráčov, čo okúsilo kvalitu nadnárodnej ligy a zázemie štadióna Ondreja Nepelu.

Mladí chlapci zažili v Bratislave plnú halu, slušných divákov na štadióne, dobrých súperov a zázemie, čo v lige nezažili. Možno to povedia aj v kluboch v menších mestách, do ktorých odídu a fanúšikovia pochopia, že fandiť sa dá aj normálne.

Čo dala KHL mestu?

Áno, prvé čo napadne je dlh za halu. Ruku ale na srdce – keby nebolo KHL, čo by sa na štadióne hralo, aby mesto získalo 700-tisíc eur ročne ? Prosté a jednoduché nič. Cena za nájom ihriska v rámci KHL je v poriadku, no za takú cenu sa extraliga v hale hrať asi nebude.

Len z nájomného by sa uživil nejeden malý klub na pol sezóny, ak nie na celú. Mesto bude musieť, či chce, alebo nie, zmeniť rétoriku. Povedať Slovanu “Chceme ťa, zostaň.” 

KHL priniesla do Bratislavy zahraničných divákov a do miestnych lokálov zvýšenie tržby. Chodili aj slušní diváci z celého Slovenska, nepočul som za celý ten čas, aby zostalo po návšteve fanúšikov niečo rozbité.

Turizmus, ktorý hokej vygeneroval, vie vyčísliť len bankár hlavného mesta. Napríklad All Stars víkend v Bratislave bola preň super reklama.

Návrat do ligy

Teraz sa vráťme k návratu. Áno liga, slovenská liga, pôjde hore. Aspoň čo sa týka záujmu. Konečne si ľudia budú môcť znova zakričať “ŠK Slovan, ******* Bratislava.”

Opäť sa možno vypredá Steel aréna, opäť bude diskusia pod článkami nabitá a nebude zívať prázdnotou. Áno aj po siedmich rokoch to bude pokračovať. Fanúšikovia si pôjdu na Slovan zanadávať.

Čo dá návrat Slovanu? Menej divákov na tribúnach, nadávky na iných štadiónoch, možno návrat primitívnej kultúry. Budú ale znovaj aj derby zápasy, (správna) nevraživosť, či rivalita s Trenčínom, Košicami.

Určite bude viac záujmu zo strany médií o extraligu a možno aj dva zápasy týždenne v televízii. Slovenský hokej sa aj viac ukáže na medzinárodnej scéne. Slovan vždy vedel zariadiť, aby Bratislava bola na hokejovej mape Európy (v čom SZĽH napriek dvom majstrovstvám sveta trochu zaostával).

Predchodca ligy majstrov sa hral na bratislavskom štadióne, dva kluby NHL okúsili špecifickú atmosféru na zimáku Ondreja Nepelu. Nezabudnem, ako celý štadión kričal pri nástupe New York Rangers “Vitajte v meste.”

Slovan návratom určite viac stratí ako získa, no finančná stabilita je často na nezaplatenie.  Verím, že pomôže najmä slovenskej lige.

Záver

Aj keď vnútorne smútim za KHL, lebo toľko kvalitného hokeja jednoducho nebude, na druhú stranu sa teším, že sa vraciame späť. Budú víťazstvá, veľa víťazstiev.

Len dúfam, že Bratislavský fanúšik sa nenakazí a kultúra na štadióne nebude rapídne klesať na úroveň menších štadiónov. Že to skôr bude opačné a kultúra z Bratislavy príde aj na ostatné zimáky.

Takže vitaj extraliga, vitaj fanúšik z malého mesta. Dúfam, že máte veľké tašky, lebo náklad bude veru ťažký.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera