Nedeľa, 26. máj 2024

Och, Kanada…

Ján Janočko Ján Janočko 22.06.2019
SITA

Mal to byť klenot medzi zápasmi a veľká skúška pre Slovákov v boji o obhajobu titulu. Kanada to s hokejkami vie a patrí medzi topfavoritov na každých majstrovstvách sveta v hokejbale. Slováci potrebovali zlepšiť viacero herných činností, inak by nemali šancu. Napríklad streľbu, kombináciu, MMA prvky v osobných súbojoch…

Slovensko – Kanada 6:1

Náš súper najprv svižne využil presilovku, ktorá, keby sa raz robila reforma školstva, by mala byť v učebniciach. Slováci zase efektívne využívali presilovku v hľadisku, kde Freddie Mercury dostal rovnako veľa priestoru ako Macejko. Možno sme aj tým chceli zaskočiť súpera skôr, no podarilo sa až 20 sekúnd pred koncom prvej tretiny.

Do kabín sa tak išlo za nerozhodného stavu a za zvukov hymny majstrovstiev s názvom Čarovná hokejka. Hudbu k nej vraj zložila Ľubica Čekovská a v rámci snahy o objektivitu (Na neobjektívnom portáli? Vau, Jano, ty beťár!) sa zdržím hodnotenia kvality, lebo je rodáčka z môjho sídliska.

Top moment zápasu

Čoho sa však nezdržím, to je môj výber naj momentu zápasu. Najprv toho herného. Po otočke na 2:1 sme sa dvakrát po sebe museli brániť v oslabení. Tu sa prejavila mentalita Slovákov, (ktorú vraj podľa niektorých odborníkov nemôžu zahraniční tréneri pochopiť) a chlapci do toho dali všetko. Odlietavali hokejky, prilby, chrániče, lapačka… Ľudia, keby tie presilovky boli dlhšie, Robbie Williams môže zábery postrihať a spraviť remake ku klipu Rock DJ! Obetavosť a vypustenie duše pre tím je to, z čoho sa nám vlievajú slzy do očí. To a pravidelné zvýšenie cien energií.

Momentom zápasu mimo plochy bola pre mňa jednoznačne mexická vlna. Hoci v sektore za bránou hostí chvíľami export z Latinskej Ameriky haproval, podarilo sa ňou obísť štadión bezmála štyrikrát (len hrubý odhad, bol som v eufórii, prepáčte). Týmto Slováci prekonali aj mnou odpozorovanú trojitú vlnu z prvého dňa, čím si zaslúžili minimálne uznanie. Alebo gól. Nakoniec dostali až prekvapivú odmenu.

Ono, to čo sa dialo po tom, ako sme premenili presilovku 5:3 a zvýšili na 3:1 (ja viem, veľa čísel, nech sa páči, text v zátvorke, nech si oddýchnete) malo s hokejbalom málo spoločné. Alebo so športom celkovo. Alebo celkovo, s ľudským správaním.

Nové dno provokatérov

Že Kanaďania zvyknú provokovať, hrať za hranicou prípustného, sme si už zvykli z hokeja. V zápase so Slovenskom však našli nové dno, pričom v niektorých osobných súbojoch pridali také herecké umenie, že by sa z toho jeden Neymar pýtal aj dolu z plochy. To si tak sledujete zaujímavý zápas a tu ktosi masíruje hokejkou po rebrách súpera ležiaceho na zemi, tu sa snaží trafiť ho drevenou palicou do rozkroku, tu sa háda s rozhodcom, tam sa bije… No skrátka, niektorí si mýlia hokejbal s florbalom, Kanaďania si pomýlili hokejbal s nejakým bojovým športom. Keď si teda kupujete lístok na MS v hokejbale, možno vám k tomu nabudúce pribalia ako bonus aj vstup na nejaký event UFCčka.

Vyrovnanosť kanadských nervov by sa dala prirovnať k stabilite presklenej časti mantinelov v Steel arene. No a čím viac im tiekli nervy, tým viac pribúdalo skóre. Tento set chceli mať za sebou a po výsledku 1:6 ide Javorový list do boja o bronz a Slováci sa pokúsia o štvrtý titul majstrov sveta v rade.

Frustrácia Kanaďanov bola hmatateľná sťa aróma segedínu od babičky a nejeden pánko zo zámoria nemal chuť vrátiť sa na plochu. Napríklad taká hviezda hostí Martel predviedla scénku, ktorú by v Košiciach nazvali napríklad „Zdutý Jožko“. Keď ho tréner posielal na plochu, otočil sa na striedačke a odmietol viac hrať.

Medailu sme neodmietli

Hrať na MS sa neodmieta a my sme neodmietli medailu. Vo finále sa postavíme prekvapeniu šampionátu z Fínska, lebo v súboji domovov Finlandie a Becherovky poslala Čechov v predĺžení do boja o bronz.

Šanca na titul je teda len o čosi menšia, než to, že na východniarskej svadbe nezahrajú Hej, sokoly. Už len to nepokaziť a s úsmevom si zaspomíname na to, ako sa Kanaďania chceli pobiť aj pri podávaní rúk.

Kupujte televízory, Fínom buď ukážeme, že sme tu doma, alebo bude maskot Pacho smutný. A to tento hokejkový národ proste nesmie dovoliť!

Ozaj, viete ako spieva Chiki liki tu-a že „niekedy sa stáva, že aj Kanada prehráva“? Pustite si, nedeje sa také čosi každý deň.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera