Piatok, 24. máj 2024

Od prvého dňa som pochopil, čo do nás Craig Ramsay chce, hovorí ďalší mladík v hokejovej reprezentácii

TASR/SZĽH - Andrej Galica

Premiéru na majstrovstvách sveta v hokeji v Lotyšsku zaznamená aj osemnásťročný obranca Samuel Kňažko.  „Veľmi sa teším na zápasy. Bude to určite niečo iné ako v prípravných dueloch, tempo a rýchlosť sa zvýšia. Dúfam, že sa tímu aj mne bude dariť čo najviac,“ opísal pocity rodák z Dubnice pre Denník Šport.

Dlhá príprava

Slovenský hokejový tím odohral v príprave osem zápasov proti Lotyšom, Nemcom, Rakúšanom a Čechom. Mladý obranca naskočil do všetkých stretnutí a svojím vystúpením presvedčil trénerov o miestenke na šampionát.

Do dejiska tohtoročného šampionátu elitnej kategórie odletela historicky najmladšia slovenská hráčska výprava. Vekový priemer 28-členného mužstva je 24,75 rokov, čo je o štvrť roka menej, ako mal dosiaľ najmladší slovenský tím na MS 2001. Až 13 z 28 hráčov zažije premiérovo atmosféru majstrovstiev sveta, ktoré štartujú v piatok 21. mája.

Samuel Kňažko sa rýchlo adaptoval na seniorský hokej: „Myslím si, že od prvého dňa som presne pochopil, čo od nás chce Craig Ramsay. Hra je založená na korčuľovaní a technike, a to mi veľmi vyhovuje. Od začiatku som s tým nemal problém a asi sa to prejavilo aj na tom, že som postupne nastúpil vo všetkých stretnutiach. Som veľmi rád, že som dostal toľko priestoru. Naozaj som to nečakal.

Rady od spoluhráčov

Po dvojdňovej hotelovej izolácie a testovaní absolvovali zverenci trénera Craiga Ramsayho prvý tréning. Potrebovali si rozhýbať nohy po hotelovej karanténe. Trénovali hodinu a štvrť a hrali aj piati proti piatim, aby sa čo najskôr dostali do tempa.

Ofenzívne ladený obranca pozorne načúva starších kolegov, ktorí majú v profesionálnom hokeji viac zápasov v korčuliach. O herných situáciách sa najviac zhovára s najskúsenejším z obrancov, kapitánom Marekom Ďalogom. Radami pomáha aj ofenzívny Martin Gernát a ostatní skúsenejší spoluhráči. “Verím, že to bude na mojej hre vidieť a zužitkujem to aj v zápase,“ uviedol Kňažko.

Zabojuje o miesto

O tom, či nastúpi už do úvodného zápasu proti Bielorusku ešte nevie. „Každý z nás bojuje o miesto v každom zápase a tréneri sa rozhodnú pre najlepších. Uvidíme, či sa mi podarí zasiahnuť do všetkých zápasov, podstatné je, že som na šampionáte a môžem tímu pomôcť,“ prezradil.

Posledné tri roky strávil kapitán z MS juniorov vo fínskej juniorke. Pred šampionátom podpísal prvý profesionálny kontrakt s tímom TPS Turku. Pravidelne komunikuje aj s tímom Colombus Blue Jackets, ktorý si ho vlani vybral v 3. kole draftu NHL.

Tréner Slovákov Craig Ramsay vo štvrtok zostavu neprezradil, chce si byť istý, že všetci hráči budú v poriadku a nebude musieť robiť zmeny na poslednú chvíľu: „Rozhodneme sa až v deň zápasu, som si však istý, že každý z nich je schopný hrať a splniť si svoje úlohy.” Ramsay na online tlačovej konferencii uviedol, že súpera pozná, no viac ho zaujíma výkon svojho tímu: „Bielorusi sú vždy náročný súper, dober korčuľujú a majú skúsené mužstvo. Mňa však viac zaujíma náš výkon. Je dôležité, aby chlapci hrali svoju hru, myslím si, že ak sa budeme sústrediť na to, môžeme uspieť.”

Bielorusi majú na Rigu výborné spomienky. Pred pätnástimi rokmi tu na MS pod vedením Glena Hanlona obsadili v skupine druhé miesto. Ich cesta do štvrťfinále sa začala triumfom nad Slovenskom 2:1. Víťazný gól strelil kapitán Oleg Antonenko. Vo štvrťfinále však Bielorusi podľahli Fínom 0:3.

Program Slovenska na MS 2021 v Lotyšsku

Skupina A

  • Piatok 21. mája o 19:15: Bielorusko – Slovensko
  • Nedeľa 23. mája o 11:15 Veľká Británia – Slovensko
  • Pondelok 24. mája o 15:15: Slovensko – Rusko
  • Štvrtok 27. mája o 15:15: Švajčiarsko – Slovensko
  • Sobota 29. mája o 19:15: Slovensko – Dánsko
  • Nedeľa 30. mája o 19:15: Švédsko – Slovensko
  • Utorok 1. júna o 15:15: Slovensko – Česko

KOMPLETNÝ PROGRAM MS V HOKEJI 2021

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera