Štvrtok, 23. máj 2024

Odchod z Rangers mu zlomil srdce, teraz v New Yorku vyvesia pod strop dres kráľa bránkoviska

Jakub Halák Jakub Halák 25.01.2022
Foto: SITA/Marián Peiger

V piatok 28. januára 2022 bude v Madison Square Garden v New Yorku veľká slávnosť. Miestny klub zvaný Rangers vyradí dres svojej obrovskej legendy. Sám veľký Henrik Lundqvist sa tak rozlúči so svojim domovom.

Poctu si nepochybne zaslúži, to nie je otázkou. Nás zaujalo iné. Ku komu sa po stropom poslednej haly, ktorá nemá v mene názov firmy, pridá.

Kráľovská kariéra, ktorej chýbajú tri korunky

Švédsky brankár, považovaný za elegána, zaujal najviac skautov Rangers. Na drafte v roku 2000 išiel síce až z miesta číslo 205, „Jazdci“ však toto rozhodnutie ľutovať nikdy nebudú. Napriek draftu Henrik chytal až do roku 2005 vo Frolunde, v domácej švédskej lige. Púť v NHL začal ako náhradník Kevina Weekesa v sezóne 2005/2006. Ten sa však v druhom zápase zranil a Henrik uskutočnil na poste jednotky rímske Veni-Vidi-Vici. Popri tom si odbehol do Turína po zlatú medailu z tamojších olympijských hier.

Ak sa k tomu priráta zlatá medaila z majstrovstiev sveta 2017, obrázok je skoro úplný. Za pätnásť sezón strávených v New Yorku dokázal postúpiť do play-off 12-krát. Vo finále bol raz, no hráči Los Angeles Kings prekazili Švédovi radosť. Pohár lorda Stanleyho zostal poslednou korunkou, ktorá mu žiaľ bude chýbať.

Kariéra kráľa bránkoviska bola skrátená po vynútenej kardiovaskulárnej operácii v roku 2020. Bolo to tesne po podpise zmluvy vo Washingtone, za ktorý nikdy nehral. Ak by sme mal zostať poetickí, odchod z Rangers mu doslova zlomil srdce.   

Tretí brankár

Lundqvistovo číslo 30 zostane navždy späté s jeho menom a žiaden ďalší hráč si ho vo franšíze už neoblečie. Dokázal to ako tretí brankár organizácie.

Prvým brankárom Rangers s vyradeným číslom bol Ed (Eddie) Giacomin, odohral za klub 11 sezón a raz získal Vezina Trophy. Rovnako ako Lundqvist. Prvý brankár s vyradeným číslom a hneď to je číslo 1. Zaujímavosťou je, že prasynovci Eddieho sa volajú Marcus a Nick. Folignovci.

Druhým v brankárom, ktorý sa dočkal pocty vyradenia čísla je Mike Richter. Žiadne prekvapenie, skôr než som začal študovať, kto všetko má vyradené čísla v tomto klube, tipoval som Richtera a dvoch korčuliarov. Mike strávil na Times Square celú 15-ročnú kariéru. Vezinu síce nevyhral, ale priniesol poslednú korunku v podobe Stanley Cupu. A to sa v Rangers počíta najviac.

Kým nezačal chytávať Ludqvist, držal rekord v počte odohraných zápasov brankára v klube. Rangers vlastne mali od roku 1989 s výnimkou sezóny 2003/2004 do roku 2020 iba dvoch brankárov.

Legendy obrany

Hrával s číslom 2. Rodák z Texasu, ktorý je členom Siene slávy. Aj on priniesol do mesta pohár, ten istý z roku 1994. Zaznamenal stobodovú sezónu. Ako prvý hráč narodený v USA získal Conn Smythe Trophy, pre najužitočnejšieho hráča play-off. Brian Leetch. Podobného, ak nie skoro rovnakého borca majú Rangers aj teraz. Adama Foxa.

Neuveriteľné, ale New York má vyradené aj číslo 3. Hrával s ním Harry Howell. V podstate obliekal dres Rangers počas celých 50. a 60. rokov minulého storočia. Známy je najmä svojím výrokom, ako víťaz James Norris Trophy v roku 1967: „Som rád, že som vyhral, lebo Bobby Orr bude vlastniť Norrisa nejaký čas“. Orr ju vyhral ďalších osem sezón.  

Podivné zdvojenie

Rangers majú vyradené dve čísla, s ktorými hrali hneď dvaja hráči. Prvým je číslo 9, s ktorým hrali Adam Graves (1991-2001) a Andy Bathgate (1952-1964). Bathgate je v histórii klubu známejší. Je dokonca prvým strelcom Pittsburghu Penguins v NHL a rovnako člen Siene slávy. Graves je jedným z víťazov Stanley Cupu 1994 a jedným z troch, ktorí dokázali dať 50 gólov v jednej sezóne v modrom drese.

Ten druhý je Vic Hadfield, ktorý nosil číslo 11. Číslo 11 nosil aj Mark Messier, ktorý pre istotu sľúbil do novín víťazstvo a potom strelil v tom zápase hetrik. Vyhrali.

Pri vyradovaní týchto čísel po dvojiciach mali vždy ceremoniál iný deň pre iného hráča. Messier ho mal 12. januára 2006, Hadfield 2. decembra 2018, Graves 3. februára 2009 a Bathgate 22. februára 2009.   

Nikto nešiel rýchlejšie ako Rod

Zostávajú ešte posledné dve čísla. Rod Gilbert s číslom 7 a Jean Ratelle s devätnástkou. Práve Hadfield, Gilbert a Ratelle vytvorili takzvanú „GAG“ line. GAG je skratka pre „goal a game“, čo znamená gól na zápas. Rozmýšľam, prečo sa tak volali.

P.S.: Jediné, čo neviem pochopiť je, prečo Ludqvistovo číslo 30 nemohli vyradiť až 30. januára 2022, keď hrajú doma so Seattlom. Posledné kráľovské gesto.

P.S.2: Tretí, čo dal 50 gólov za sezónu, je Jágr.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera