Streda, 24. apríl 2024

Osem dôvodov, prečo sa Július Šupler mýli

Matej Vanoch Matej Vanoch 24.05.2019
SITA

Tak ako prichádza po zime jar a po základných skupinách vypadnutie našich hokejistov, tak sa vždy na konci mája vyroja hlasy hokejových hejslovákov, ktorí z pozície niekdajších legiend hľadajú príčiny nášho neúspechu. Tie väčšinou spočívajú v tom, že sme málo slovenskí a nemáme čo preberať nejaké podozrivé západniarske trendy.

Nie je tomu inak ani tento rok, až na to, že hovorcu hnutia za tradičný hokej na seba tentokrát prevzal Július Šupler. V rozhovore pre Šport.sk nájdeme takmer všetky obľúbené tézy tohto spolku. Poďme sa na ne pozrieť.

1. Môže za to zahraničný tréner, ktorý nám nerozumie

„Pán Ramsay je skúsený a sympatický človek, ale mrzí ma, že nechcel počuť nič z minulosti. Človek sa musí poučiť a vychádzať aj z histórie.“

Craig Ramsay viedol reprezentáciu prvýkrát na MS v roku 2018, kedy sme oslavovali desať rokov, počas ktorých sa nám nedarilo postúpiť do štvrťfinále (s dvoma výnimkami v rokoch 2012-13, za ktoré vďačíme českému trénerovi). Toto neradostné obdobie odštartoval zhodou okolností Július Šupler v roku 2008 (13. miesto, zachránili sme sa po samostatných nájazdoch so Slovinskom). Otázkou teda je, na čo konkrétne mal Craig Ramsay nadviazať a z akej histórie mal vychádzať. Nuž, zjavne nie z tej nedávnej.

Ak mal teda Šupler na mysli našu dávnu medailovú minulosť, iste by sa na ňu Ramsaymu lepšie nadväzovalo, ak by mal tak ako vtedy Ján Filc na výber z tridsiatich hráčov z NHL a nie z desiatich a ak by mal v tretej päťke 23-ročného Laca Nagya z Phoenixu a nie v druhej 39-ročného Nagya z Košíc.

2. Naši tréneri sú aj tak lepší

„Máme dosť svojich dobrých a skúsených trénerov. Výberom zahraničného kouča k našej reprezentácii ich degradujeme.“

Už sme to načrtli, ale pozrime sa teda, aké úspechy dosiahli s našou reprezentáciu jej poslední traja slovenskí tréneri. Július Šupler v rokoch 2007 až 2008 (päť rokov po zlatej medaile) obsadil s mužstvom šieste a trináste miesto. Ján Filc skončil o rok neskôr desiaty (zachránili sme sa vďaka heroickému víťazstvu s Maďarmi 4:3), Zdeno Cíger dosiahol deviate a štrnáste miesto (tu sme boj o záchranu zvládli s Talianmi v predĺžení). Toľko k posledným úspechom našich trénerov.

3. Naša hokejová identita je v ohrození

„Musíme si chrániť vlastnú identitu. A keď už príde cudzinec, musí sa aj prispôsobiť, počúvať, akceptovať, prijímať.“

Ťažko povedať, čo sa myslí našou hokejovou identitou. Z posledných rokov človeku ako prvé napadne  hákovanie, zrážanie sa spoluhráčov vo vlastnej tretine a vylúčenie za šesť hráčov na ľade, ale Šupler ňou zrejme myslí rýchlu hru plnú kombinácií, nápadov, kreativity a gólov.

V poriadku, zaujímavé však je, že ak sme sa posledných desať rokov pred Ramsaym niečím prezentovali, tak to boli skôr pomalí hráči, málo gólov, nulová kreativita a najkreatívnejší nápad spočíval v odchode na striedačku počas súperovho protiútoku.

Až tento rok sme konečne korčuliarsky stíhali a strelili sme najviac gólov, odkedy jestvuje systém so siedmimi garantovanými zápasmi v skupine.

4. Máme inú mentalitu

„Jeho (Liborovým) slovám rozumiem. Máme svoju mentalitu, to je pravda.“

Opäť, otázkou je, čo tou mentalitou máme konkrétne na mysli. Ak ňou má byť hravosť, kreativita a nespútanosť pri krásnych kombináciách, je pomerne záhadou, prečo sme tieto naše vlastnosti v minulých rokoch skrývali.  

Ak sa ňou myslí skôr ľahkovážnosť, nedisciplinovanosť a vrodený reflex odrbať každého, kto od nás niečo chce, potom stojí za zváženie, či si chceme túto mentalitu aj naďalej pestovať a vystavovať ju na obdiv alebo si radšej zoženieme niekoho, kto ju bude úspešne potláčať.

5. Zle vychovávame mládež

„Faktom zostáva, že dlhodobo máme veľké problémy vo vývoji mladých chlapcov. A za tieto dva roky pôsobenia kanadského kouča a fínskeho odborníka, žiaľ, nevidím v našom mládežníckom hokeji reálny posun. Skôr opak je pravdou.”

Nie je úplne jasné, ako sa dá za dva roky absolvovať celý výchovný proces mladého hokejistu, ale ak by to aj bolo možné, tak ten kanadský odborník trénoval seniorskú reprezentáciu a nie malých chlapcov a fínsky odborník sa síce snaží, ale keďže ho slovenskí tréneri ignorujú, tak o desať rokov nebudeme mať v prvom kole draftu nášho slovenského Kakka, ale veľké hovno nič, ako obyčajne.

6. Random bullshit n.1

„Absencia vyšších individuálnych zručností sa ukázala aj pri slabšom využívaní presiloviek.“

Fakt: Po základnej časti malo Slovensko tretie najlepšie presilovky zo všetkých mužstiev.

7. Random bullshit n.2

„A nepáčili sa mi ani záverečné tri zápasy. Čakal som viac aktivity, viac streľby…“

Fakt: Slovensko prestrieľalo svojich súperov vo všetkých zápasoch okrem duelu s Fínskom (27:25 pre Fínov). Strely v posledných troch zápasoch: SVK – FRA (27:20), SVK – GB (38:17), SVK – DEN (29:14).

8. Random bullshit n.3

„Tiež je pre mňa iba ťažko pochopiteľné, že striedačka nevedela, že nám s Nemcami stačí aj jeden bod. Vtedy bolo potrebné stiahnuť hru na dve formácie, reagovať na súpera a nasadzovať už iba skúsených borcov.”

Fakt: Vyrovnávajúci gól nám Nemci strelili v 59. minúte, takže ak by sme aj stiahli hru na dve formácie, nikto by si to nevšimol, keďže o chvíľu bol aj tak koniec. Pri oboch našich chybách bol obranca Marinčin, vo svojich 27 rokoch náš druhý najstarší obranca.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera