Štvrtok, 25. júl 2024

Otec Škót, matka z Filipín. Mladá hviezda z Kalifornie zobrala NHL v drese Dallasu útokom

Jakub Halák Jakub Halák 29.03.2022
Foto: SITA/AP Photo/Stacy Bengs

Už viackrát sa potvrdilo, že hokejista môže prísť do NHL z akejkoľvek destinácie. Špeciálne v USA sa kopia a kumulujú prípady hokejistov s pôvodom, ktorý je pre hru akou je hokej dostatočne exotický. Matthews má mexickú mamu.

Dnes si povieme o hráčovi, ktorý má otca Škóta (menom Hugh) a matku Filipínku (menom Mercedes, vážne). Škótskych predkov mať je pomerne bežné, napríklad Bobby Orr mal škótske korene. Filipínskych predkov mali doteraz iba Matt Dumba a Tim Stapleton. Našim hráčom je Jason Robertson a v Dallase sa pomaly posúva medzi najlepších.

Začiatky

Narodený v Arcadii v Kalifornii v roku 1999, Jason bol odmalička fanúšikom miestnych Kings. S hokejom začínal ešte ako predškolák, pričom rodina sa neskôr presťahovala do Michiganu. Tento fakt jeho hokejovej kariére iba pomohol.

A tak chalan preskákal od Little Ceasars cez Detroit Kings až do Don Mills Flyers v Toronto Hockey League. Samozrejme viedol bodovanie svojho klubu. Nečudo, že si ho všimli skauti z OHL. V Kanade je ku skautom blízko, bližšie ako z Michiganu a oveľa bližšie ako z Kalifornie.

OHL

V drafte OHL si ho vybral tím Kingston Frontenacs. Ontario Hockey League začal hrávať ako 16-ročný. Medzi nováčikmi bol lídrom svojho družstva v sezóne 2015/2016, samozrejme dal najviac gólov v celej lige spomedzi hráčov narodených v roku 1999 a neskôr. V Kingstone drží rekord v počte gólov 16-ročného s nástrelom na méte 18.

V Kingstone v 2016/2017 hrával časť sezóny s Warrenom Foegelom. Jeho čísla opäť stúpajú, dokázal dať 42 gólov a pridať k ním 39 asistencií. V roku 2017 už ide na draft a v druhom kole sa na čísle 39 dočkal. Vybrali si ho Dallas Stars. Po úvodnom kempe sa vracia do OHL, produkuje ďalšiu 40-gólovú a 80-bodovú sezónu. Počas ročníka 2018/2019 sa sťahuje z Kingstonu do Niagara IceDogs. Pri odchode zaznamenal skoro 40 percent gólov tímu a podieľal sa na 60 percent všetkých gólov ľadových psov. Dokonca dokázal dať dva hetriky počas jedného týždňa. Okrem 40-gólovej sezóny zapísal 117 bodov, takmer dva body na zápas.

Azda každému začalo byť jasné, že Robertson prerástol OHL. Nehovoriac, že dokázal mať v drese USA bod na zápas na MS juniorov.

Debut

Ročník 2019/2020 začal klasicky v predsezónnom kempe Stars. Bol posledným vyradeným pred uzatvorením zostavy na sezónu. A tak hrával v AHL v tíme Texas Stars. Počas sezóny sa Dallasu zranil Alexander Radulov a Jasonovi sa otvorila šanca na debut. Ten zažil 13. februára 2020 proti Torontu a hneď prihral na gól Seguinovi. V prvom tíme stihol ešte ďalšie dva zápasy a poslali ho späť do AHL. Tam hrával až do predčasného konca sezóny kvôli rozbiehajúcemu sa COVIDu. S tímom potom žil v bubline, do finálovej jazdy v play-off však nezasiahol.

Sezónu 2020/2021 už začal v drese prvého tímu. Chvíľkami jazdil v rámci TAXI squad, potom v prvom tíme. Počas prvej celej sezóny medzi profíkmi nesklamal. Práve naopak. Pôsobivých 17 gólov a 45 bodov v 51 zápasoch z neho urobili kandidáta na Calder Trophy pre najlepšieho nováčika. Proti však bol Kaprizov.

Na MS 2021 znova reprezentoval USA a mal deväť bodov v desiatich zápasoch.    

Rozprávková sezóna

Druhá plná sezóna zatiaľ Robertsonovi vychádza nad očakávania. Dal už 31 gólov v 56 zápasoch, je najlepším strelcom Dallasu. Má aj najlepšiu úspešnosť striel v tíme (Comeau a Tufte vystrelili príliš málo), 19 %. Radí ho do Top 10 všetkých hráčov v lige s viac ako 30 gólmi.

V kanadskom bodovaní Stars je na druhom mieste, no vynechal už osem zápasov. V bodoch na zápas je prvý. V celej lige je 17. najlepší strelec, pričom v prvej dvadsiatke je najmladší. Lenže Robertson dal už 9 (!) víťazných gólov. V lige dal viac Draisaitl a rovnako iba Pastrňák.

Dallas, ktorého hviezdy typu Seguin, Benn a Radulov aktuálne stagnujú, ťahajú práve Robertson, Hintz a Pavelski. Jason je teda jedným z dôvodov, prečo Stars s najväčšou pravdepodobnosťou postúpia do play-off.

Zápas číslo 100

Na záver ešte jedna maličkosť. Vyššie som spomínal, že počas poslednej sezóny v OHL dokázal dať dva hetriky za týždeň. Keď Jason Robertson nastúpil na jubilejný 100. zápas v NHL, strelil hetrik Winnipegu. O dva dni nato otvoril druhú stovku zápasov a najlepšej hokejovej lige proti Minnesote – a strelil ďalší.

To sa ešte nikdy nepodarilo niekomu, kto hral za Dallas Stars. Podarilo sa to napríklad Alexovi Ovechkinovi alebo Filipovi Forsbergovi.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera