Utorok, 23. apríl 2024

Pamätné otočky v NHL: Finále Stanley Cupu sa už podarilo vyhrať napriek trom prehrám na úvod, podobnú skúsenosť má aj tréner Montrealu

SITA/Ryan Remiorz/The Canadian Press via AP

Hokejisti Montrealu Canadiens zostali v hre o zisk Stanleyho pohára. Vo štvrtom finále play off NHL zdolali doma Tampu Bay Lightning 3:2 po predĺžení a v sérii znížili na 1:3 na zápasy. O triumfe Canadiens rozhodol v 64. minúte Josh Anderson svojim druhým gólom v zápase.

Montreal je prvý tím, ktorý gólom v predĺžení odvrátil finálovú prehru 0:4 na zápasy od roku 1946, keď sa to podarilo Bostonu v súboji práve s Montrealom.

Iba štyri tímy v histórii play off NHL dokázali otočiť sériu, v ktorej prehrávali 0:3 na zápasy. Torontu sa to doteraz ako jedinému podarilo vo finále, v roku 1942 zdvihli jeho hráči nad hlavu pohár po otočke s Detroitom. Naposledy predviedli výnimočný zvrat z 0:3 v sérii hráči Los Angeles Kings v roku 2014, v prvom kole vtedy vyradili San Jose.

Toronto Maple Leafs – Detroit Red Wings (1942)

Vôbec prvýkrát sa stalo, že tím otočil nepriaznivú sériu z 0:3 na 4:3. Tento obrat ostáva jediným finálovým v histórii NHL.

Red Wings nielenže vyhrali úvodné tri duely, ale v tom štvrtom viedli už 2:0 a 3:2 v tretej tretine. Javorovým listom sa podarilo vyrovnať a v predĺžení naštartovať svoju neporaziteľnosť. V ďalších zápasoch pridali výhry 9:3, 3:0 a 3:1 a tešili sa zo zisku Stanleyho pohára.

Rozhodujúci zápas sledovalo v torontskej Maple Leaf Gardens 16 218 divákov, vtedy kanadský hokejový rekord.

New York Islanders – Pittsburgh Penguins (1975)

K obratu vo štvrťfinálovej sérii prišlo, keď tréner Ostrovanov Al Arbor posadil na lavičku brankára Billyho Smitha, ktorý prehral prvé tri zápasy. Glenn “Chico“ Resch vyhral ďalšie štyri stretnutia, inkasoval iba štyri góly s priemerom 0,969 gólu na zápas.

V rozhodujúcom zápase rozhodol jeden gól. Päť minút pred koncom rozhodla o postupe New Yorku bekhendová strela kapitána Eda Westfalla.

Aj v semifinále doťahovali Islanders za kratší koniec. S Philadelphiou Flyers stratili prvé tri zápasy. Vo štvrtom vyhrali až v predĺžení a sériu vyrovnali. Siedmy zápas Ostrovania nedotiahli do víťazného konca a skláňali hlavy pred neskoršími víťazmi Stanleyho pohára.

Philadelphia Flyers – Boston Bruins (2010)

Perfektný obrat sa podaril Philadelphii vo štvrťfinálovej sérii proti Bostonu. Dres Medveďov obliekala dvojica slovenských hokejistov – Miroslav Šatan a kapitán Zdeno Chára.

Letci si vynútili siedmy zápas po tom, čo prehrávali 0:3. V rozhodujúcom stretnutí opäť doháňali trojgólové manko. Flyers sa nevzdali a stav zápasu vyrovnali. Rozhodujúci gól na 4:3 vsietil Simon Gagne v tretej tretine, keď využil presilovku svojho tímu za príliš veľa hráčov na ľade.

Philadelphia pokračovala až do finále Stanleyho pohára, v ktorom prehrala v siedmich dueloch s Chicagom Blackhawks. Z premiérového zisku pohára sa tešil slovenský reprezentant v službách Jastrabov Marián Hossa.

Los Angeles Kings – San Jose Sharks (2014)

San Jose sa v 1. kole play off rozbehli vysokými víťazstvami 6:3 a 7:2. V tretej hre vyhrali 4:3 po predĺžení a boli krôčik od postupu. Králi po tomto zápase naštartovali svoju spanilú jazdu. Sériu so žralokmi otočili a putovali až do finále, kde porazili New York Rangers 4:1.

V drese Kráľov sa zaskvel slovenský ostrostrelec Marián Gáborík, ktorý v poslednom zápase vyrovnal a stal sa druhou hviezdou zápasu. Tím z Los Angeles vyhral po dvojnásobnom predĺžení a Gáborík sa stal deviatym Slovákom, ktorý získal cennú trofej.

Rekordný Montreal

Montreal Canadiens má na konte rekordných 24 triumfov v NHL, Stanleyho pohár získal naposledy v roku 1993. Pred tohtoročnou finálovou účasťou mal k jeho zisku najbližšie pred jedenástimi rokmi. V sezóne 2009/2010 predovšetkým vďaka slovenskému brankárovi Jaroslavovi Halákovi postúpili až do finále Východnej konferencie.

Montreal sa do vyraďovacej časti pretlačil z ôsmeho miesta a do prvého kola dostal najťažšieho súpera – víťaza Prezidentovej trofeje Washington Capitals na čele s Alexandrom Ovečkinom.

Slovenský gólman posilnený dobrými výkonmi na Olympijských hrách vo Vancouvri, kde Slovensku len tesne unikla medaila, preniesol formu aj do 1. kola play off NHL. Za stavu série 3:1 pre Capitals sa do bránky vrátil rodák z Bratislavy a začala sa show, na ktorú celý Montreal nezabudne. V posledných troch zápasoch inkasoval Halák iba tri góly a pripísal si 131 zákrokov.

Habs romance

V druhom kole čakal Montreal ďalší favorit Pittsburgh Penguins. Trikrát sa v sérii ujali vedenia a Canadiens trikrát vyrovnali. V siedmom zápase si Habs na súpera vyskočili a vedenia sa ujali už po desiatich sekundách. Brankár súpera po štyroch góloch v priebehu 25 minút opustil bránku a rozprávka Kanaďanov pokračovala.

Novinári sa predháňali v oslavách na výkon slovenského brankára. Fanúšikovia pozmenili na jeho počesť slová v pesničke Lady Gaga Bad Romance na „Jaroslav Halak, he’ll bring Stanley back, Jaroslav Halak, its Habs romance!“

V konferenčnom finále čaro Jaroslava Haláka pominulo. Tím Philadelphie Flyers bol dôraznejší, dynamickejší, lepší… Aj napriek tomu, že Slovák v play off dominoval nad kolegom Careyim Priceom, Canadiens ho mesiac po skončení sezóny vymenili do St. Louis Blues.

Carey Price pôsobí v Montreale doteraz a môže dopomôcť ku skvelému obratu svojho tímu proti Tampe Bay vo finále Stanley Cupu.

Ich tréner už jednu takú skúsenosť má…

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.