Piatok, 24. máj 2024

Historická televízna výhra stála za to. Slováci pri premiére na šampionáte získali skúsenosti, ktoré chcú zúročiť v boji o paralympiádu

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 25.06.2021
Slovenský paralympijský výbor

Slovenskí parahokejisti majú za sebou premiéru medzi svetovou elitou a v poslednom skupinovom zápase sa predstavili aj televíznym divákom na obrazovkách televízie. Pre mnohých to bol prvý priamy prenos náročného športu, odozva fanúšikov bola veľmi pozitívna.

Dôkazom sú príspevky na sociálnej sieti a množstvo reakcií divákov. Slováci si práve v tomto zápase pripísali jediné víťazstvo na turnaji, možno keby hrali viac televíznych zápasov,… Ale nevadí, vraciame sa síce do B-skupiny, no zároveň máme pred sebou veľmi dôležitú kvalifikáciu na paralympiádu.

Štyri zápasy, jedna výhra a päť strelených gólov

Na úvod sa Slováci stretli v zápase proti ruskej reprezentácii. Rusi naposledy vyhrali turnaj B-skupiny a práve Slovensko bolo druhým tímom, ktorý spolu s nimi postúpil medzi elitu. Pre našich to bol obrovský úspech, najmä víťazstvo proti Číne bolo veľkým prekvapením. Čína urobila v tomto športe veľký progres a smeruje náročnú prípravu smerom k domácej paralympiáde.

Generálny manažér tímu Miroslav Dráb v rozhovore pre TakUrčitee povedal, že Rusi patria medzi TOP tri tímy na svete. Výsledky na MS v Ostrave sú zatiaľ jasným potvrdením týchto slov – 7:0 porazili nielen slovenských hokejistov, ale naposledy aj domácu českú reprezentáciu, ktorá hrá doma a minulé MS skončila na skvelom štvrtom mieste.

Rusi vsietili 18 gólov do siete Nórska. Slováci teda zo zápasu proti „ruskému medveďovi“ ešte vyšli slušne. Avšak, práve proti Nórom sa lámal chlieb. V zápase slovenskí parahokejisti tesne ťahali za kratší koniec, keď doťahovali náskok súpera. Napokon skúsenejší Nóri vyhrali 3:2 a zahrali si štvrťfinále proti Južnej Kórei, ktorej podľahli až po predĺžení.

Prehru proti Talianom netreba zvaľovať na únavu

Taliani už takisto majú nejaké skúsenosti z elitnej kategórie, no práve oni boli pre Slovákov na papieri najprijateľnejším súperom. V poslednom skupinovom zápase sa tak slovenskí reprezentanti aj v priamom prenose na RTVS stretli proti Squadre Azzurre.

Pred zápasom neboli favoritom, no hrali veľmi pekný hokej. Ukázali viaceré pekné útočné akcie či presné zakončenia, na ktoré taliansky brankár nemal nárok. Víťazstvo 3:1 bolo maximálne zaslúžené. Hneď na ďalší deň prišiel zápas proti rovnakému súperovi.

Taliansko nám vrátilo prehru aj s úrokmi. V zápase o konečné siedme miesto vyhralo 4:0 a treba povedať, že zaslúžene. Slovenskí reprezentanti nezachytili úvod a veľmi rýchlo prehrávali 3:0. Tréner Radoslav Bielečka povedal, že to podľa neho to nebolo únavou, ale skôr tým, že sme to nezvládli v hlavách. Napokon z toho je „len“ posledné, ôsme miesto. Medzi elitou sa Sovensko ocitlo prvýkrát a prvé víťazstvo je nesmierne cenné. Na turnaji mali najužší káder a aj to určite zohralo svoju úlohu.

Boj o paralympiádu

Turnaj v elitnej kategórii bol zároveň aj cennou prípravou na paralympijskú kvalifikáciu. V nej sa stretne šiesty, siedmy a ôsmy tím tohtoročných majstrovstiev sveta A-skupiny a tri najlepšie tímy z B-skupiny. Šesť mužstiev sa pobije o posledné dve miestenky na paralympiádiu a doplnia tak domácu Čínu a päť najlepších tímov z tohtoročných MS v elitnej kategórii.

Na turnaji tak môžeme očakávať náročné súboje proti Nórom, Talianom, ale tiež Švédsku či Nemecku. Uspieť bude veľmi náročné, ale všetci v tíme počas turnaja prízvukovali, že sa idú pobiť o miestenku. Držíme tak palce našim parahokejistom a pred kvalifikáciou sa opäť ozveme!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera